Bedreigingen rond de Olympische Spelen 1 O Donderdag 7 augustus 2008 PZC Peking waakt, altijd e Eén dag voor de officiële opening van de Olympische Spelen staat de beveiliging in Peking op scherp. Overal op straat spieden ogen en röntgenapparaten. Ondanks recente, bloedige aanslagen elders in China, verzekert het organisatiecomité: publiek en sporters zijn veilig. door Remko Tanis Een wandeling langs de Verboden Stad voelt als een exa men. Om de paar meter priemende ogen van politie en militairen. Ze aankij ken, met een bescheiden glimlach laten zien dat je niets van plan bent: het voelt alsof je niets goed kunt doen. Heb je het ene rijtje succesvol gepasseerd, wachten ver derop de volgende beveiligers al weer. Aan de overkant van de weg is het Plein van de Hemelse Vrede, icoon van communistisch China. Het is al net zo ondergedompeld in bewa king. Het plein, met 40,5 hectare het grootste ter wereld, is alleen nog toegankelijk via een beperkt aantal ingangen. Bij elk daarvan: veel bewaking. Sinds vorige week woensdag kost het evenveel moeite dit plein op te komen als om in een vliegtuig te stappen. Eerst maar eens door een van de ondergrondse voetgangers tunnels. Bovenaan de trap neemt agent 705575 iedereen van top tot teen op. In de tunnel staat bij elke hoek een militair op een klein po dium. Ze lijken strak voor zich uit te kijken, maar als je dichterbij komt, zie je ook hun ogen continu heen en weer schieten naar alle voorbijgangers. Rechtsaf, via het einde van de tun nel, naar de trap die op het Plein uitkomt. Daar is de ultieme fuik. Agenten, militairen, blauw afzet- lint en een röntgenapparaat waar elke tas doorheen moet. Mensen worden met metaaldetectoren extra afgetast. Bij de bovengrondse entrees naar het Plein gaat het niet anders. Hier moet iedereen door een witte punttent, waarin dezelfde contro les plaatsvinden. Ondertussen rijden over het plein continu politiebusjes heen en weer en patrouilleren agenten en militairen te voet. Niemand wil dat er iets misgaat tij dens de Spelen, maar het zou voor de Chinese machthebbers nog net even wat harder aankomen als er iets gebeurt op het Plein van de Hemelse Vrede. Het Plein, dat in het buitenland ook een icoon is ge worden. Niet vanwege het immen se mausoleum van Mao, maar van wege de studentenprotesten die in 1989 met geweld door het leger werden beëindigd. Nog altijd censureert China inter netpagina's die gaan over het neer slaan van die opstand, ondanks be loftes in 2001 - toen Peking de Spe len kreeg toebedeeld - dat het in ternetverkeer vrij zou zijn voor on der meer de journalisten. De beveiliging in de olympische gaststad is immens. Volgens offi ciële cijfers zijn bij de vorige Zo merspelen, vier jaar geleden in Athene, 70.000 agenten en militai ren ingezet. Peking heeft nu al minstens 110.000 veiligheidstroepen paraat. Daar bovenop komen ruim 300.000 vrijwilligers, in de hele stad, die alert zijn en ongeregeldhe den direct melden. Bij het Olympisch Park, waar het grootste deel van de Spelen plaatsvindt, is de beveiliging de voorbije week verder opge schroefd. Om belangrijke locaties elders in de stad, zoals de hotels waar de olympische bazen verblij ven, staan metershoge hekken en, ook hier, röntgenapparaten bij de poorten. Op de meeste metrostations wor den sinds vorige week alle reizi gers en hun tassen gecontroleerd voor ze verder mogen. Chauffeurs van stadsbussen hebben extra trai ning gehad om verdacht gedrag te signaleren. Als ze vermoeden dat iemand kwaad in de zin heeft, mag die uit de bus worden gezet. De voornaamste bedreiging voor de Spelen komt volgens China zelf van de voor meer vrijheid strijden de Tibetanen, leden van de verbo den Falun Gong-beweging en van Oeigoer-moslims uit het noordwes ten van het land. Onlangs claimde een Oeigoerse beweging, de Oost-Turkestan Islamitische Bewe ging (ETIM) ontploffingen in stadsbussen. Diezelfde ETIM dreigt nu met aanslagen tijdens de Spelen. Maandag nog werden in de weste lijke provincie Xinjiang zestien agenten met granaten opgeblazen. Reden voor het organisatiecomité om een dag later nogmaals te be zweren: publiek en sporters in Pe king zullen veilig zijn. Buitenlandse deskundigen menen dat China de dreiging van een aan slag overdrijft. Het zou zichzelf een argument willen verschaffen voor het uitoefenen van totale con trole. Maar het gaat China niet alleen om het bestrijden van terrorisme, maar om het uitsluiten van elk in cident: zelfs een vlug protest met een spandoek kan de komende we ken explosieve gevolgen hebben. De rellen in Tibet in maart, en recent in Guizhou en Yunnan, hebben sociale spanningen aan het licht gebracht. Volgens mensenrechtengroeperingen gebru 'Slechts' twee keer vond er een terreuractie met dodelijke afloop plaats tijdens de Olympische Spelen. De angst voor een aanslag zit er echter wel goed in. Een greep uit inci denten, angsten en beveiligingsoperaties. Mexico 1968: tien dagen voor de start van de Olympi sche Spelen in Mexico drukt het leger een al weken duren de onrust hardhandig de kop in. Op 2 oktober opent ze het vuur op demonstrerende arbeiders en studenten. Ze ker 300 mensen worden gedood. Journalisten worden ge vangen genomen en hun materiaal in beslag genomen. Daardoor slaagt de regering erin het voorval goed onder de pet te houden. De internationale verontwaardiging blijft beperkt en de Spelen kunnen doorgaan. München 1972: wellicht de bekendste van alle aanslagen. Leden van de Palestijnse terreurbeweging Zwarte Septem ber doden in het olympisch dorp twee Israëlische sporters en gijzelen er negen. Een bevrijdingsactie op het vliegveld gaat fout: negen atleten, vijf gijzelnemers en een Duitse agent komen om. Seoul 1988: de Zuid-Koreanen vrezen een aanslag uit het noorden en voor de beveiliging wordt alles uit de kast ge trokken. Geen enkele accommodatie is te bereiken zonder minstens drie veiligheidscontroles te passeren. Dag en nacht staan zwaarbewapende militairen op wacht. Zuid-Ko- reaanse en Amerikaanse oorlogsschepen patrouilleren voor de kust. In Seoul is er een regelmatige controle van alle hoeken en gaten waar explosieven verborgen kunnen Een gemaskerde Palestijn tijdens de gijzelingsactie in München. foto Keystone/Getty Images worden. Putdeksels, elektriciteitshuisjes, lantaarnpalen, scheuren in het wegdek; alles wordt verzegeld met groen plakband waarop de plakker zijn naam en de datum no teert. Een aanslag blijft uit. Barcelona 1992: de Golfoorlog is nog maar net achter de rug, de Baskische afscheidingsbeweging ETA is actief en Catalaanse separatisten demonstreren voor meer autono mie maar de Spelen verlopen uiteindelijk probleemloos. Lillehammer 1994: kort na 'München' liquideerde de Is- Onrustige gebieden Autoriteiten zeggen plan voor bomaanslagen en ontvoering atleten door Oeigoer-militanten te hebben verijdeld. Binnenkomst China Reizigers moeten bij aanvraag visum retourticket en hotelboeking overleggen. Interpol geeft vliegveld Peking en andere toegangspunten inzage in database met 14 miljoen verloren of gestolen reisdocu menten. Binnenkomst Peking 'Verdedigingslinie'. Bewapende politie mensen bemannen honderden controle punten op alle belangrijke wegen van de stad. Verbod tijdens Spelen om 'I love China'- T-shirts te dragen, om te voorkomen dat iemand binnenglipt met de kreet 'I love Tibet' op de borst. Kaarten openings- en sluitingsceremonie bevatten scan van pasfoto en gegevens paspoort van bezoeker. CHIN>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10