Buitenland Kijk uit VN-kritiek op India om kindersterfte 'Karadzic ontzenuwt mythe van Srebrenica' voor het ZeelandNet zomeraanbod! Mysterieus einde aan Duitsland zet Turk land uit na eerwraak Populatie gorilla's in Congo blijkt twee keer groter dan gedacht Adviseur: Karadzic heeft geen enkele illusie op vrijspraak. of een gratis internetradio t.w.v. f 09 of een gratis digitale TV ontvanger en startpakket t.w.v. 114,95 Ruim twee miljoen kinderen onder de vijf sterven elk jaar. Zwitser verdwijnt spoorloos na diner in Spaans restaurant. 6 Woensdag 6 augustus 2008 PZC I STUTTGART - Duitsland gaat een Turk het land uitzetten die is ver oordeeld wegens eerwraak. Als hij zijn straf voor een moord heeft: uit gezeten, moet hij de Bondsrepu bliek verlaten. Een rechtbank in het Zuid-Duitse Stuttgart gaf gisteren het groene licht voor de uitzetting, nadat de Turk over zijn gedwongen vertrek had geklaagd. Hij bracht in 2004 de nieuwe geliefde van zijn zus met veertig messteken om het le iven. De Turk wilde met de moord de eer van zijn familie redden, omdat zijn zus nog niet was gescheiden. Hij kreeg in 2005 negen jaar cel straf opgelegd. De veroordeelde is in 1985 in Duitsland geboren. Volgens de rechtbank is hij echter geen 'werkelijke binnenlander', omdat hij zich nauw verbonden voelt met de Turkse levenswijze en cultuur. BELGRADO - Radovan Karadzic zal de 'valse mythe' over de massa slachting onder moslims na de val van Srebrenica ontzenuwen. Dit heeft een van de juridische advi seurs van de Bosnisch-Servische president, Milivoje Ivanisevic, giste ren gezegd. Karadzic wil zich in de rechtszaal van het Joegoslavië-Tribunaal zelf verdedigen, maar vormt wel een team van juridisch adviseurs die hem achter de schermen steunen. Slobodan Milosevic en Vojislav Se- selj deden dat voor hem ook al. Karadzic koestert volgens Ivanise vic 'niet de illusie dat hij wordt vrijgesproken, maar veel dingen zullen er anders uit zien als het proces over is'. De aanklagers van het Joegoslavië- Tribunaal hebben de rechters ge vraagd regels op te stellen voor eventuele nieuwe verklaringen van Karadzic. De juristen hebben aangegeven niets te kunnen met zijn eerste verklaring, waarin hij zijn twijfels uit over een rechtvaar dig proces. Ze zijn naar eigen zeg gen niet van plan hierop te reage ren. Karadzic weigerde tijdens zijn eerste verschijning in de rechtszaal op 31 juli zijn zaak te bepleiten, na dat de aanklachten tegen hem wa ren uitgesproken. De volgende dag verstuurde hij wel een verklaring van vier pagina's, waarin hij zei dat de media bevooroordeeld over hem berichten en dat de Ameri kaanse regering hem dood wil. De aanklagers kunnen zich niet vinden in Karadzic's wens om zichzelf te verdedigen en hebben aangegeven niet te weten welke ju ridische status het ingestuurde do cument heeft. De zaak gaat verder op 29 augustus. StKttöliiSi "Surf naar www.zeelandnet.rii/zomeraanbod of bel 0113 377 770 voor alle info en voorwaarden. NEW DELHI - In India sterven, on danks de snel groeiende econo mie, jaarlijks ruim twee miljoen kinderen onder de vijf jaar door een gebrek aan basale gezondheids zorg. Het Kinderfonds van de Vere nigde Naties (Unicef) heeft dit gis teren in een rapport bekendge maakt. Unicef roept de Indiase re gering op veel meer geld in de ge zondheidszorg te steken. In 2006, het laatste jaar waarover volledige cijfers beschikbaar zijn, stierven in India ongeveer 2,1 mil joen kinderen onder de leeftijd van vijf jaar, ofwel 76 op iedere duizend levend geboren baby's. Een groot deel van de sterfte was het gevolg van ondervoeding on der moeders en kinderen Hoewel India de afgelopen jaren geleidelijk vooruitgang boekte, is dat 'lang niet genoeg', concludeert de regio nale directeur van Unicef, Daniel Toole. Het rapport heeft betrekking op de regio Azië en de Pacific, maar concentreert zich op de situatie in India. Van alle kinderen onder de m India heeft ondanks forse econo- mische groei nog steeds te kam pen met flinke kindersterfte. Uni cef roept het land op meer aan gezondheidszorg te besteden. vijf ter wereld, woont twintig pro cent in dat land. India heeft in to taal 1,1 miljard inwoners. De toege nomen ongelijkheid tussen arm en rijk in India dreigt de winst te niet te doen, die andere landen in de regio boeken op het gebied van gezondheidszorg, waarschuwt Uni cef De cijfers voor India zijn ook van grote invloed op wereldwijde doelstellingen, zoals het plan om voor 2015 de kindersterfte met tweederde te hebben teruggedron gen. Unicef roept de Indiase regering op aanzienlijk meer te besteden aan gezondheidszorg. Het Indiase ministerie van Gezondheidszorg en het ministerie voor het Welzijn van vrouwen en kinderen bleken gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. De rapporteurs vermelden ook Af ghanistan, Birma en Noord-Korea, waar geweld en internationaal iso lement een negatieve invloed heb ben op de inspanningen om sterf tecijfers te verlagen. Positief zijn de berichten over Chi na, Thailand, Maleisië, Mongolië, Sri Lanka en Nepal. In China, dat een nog grotere bevolking heeft dan India, is de kindersterfte terug gedrongen van tachtig op iedere duizend levend geboren baby's in 1970 tot twintig in 2006, ofwel on geveer 415.000 sterfgevallen per jaar. Ter vergelijking: In Nederland overlijden elk jaar vijf per duizend kinderen onder de vijfjaar. EDINBURGH - De gorillapopulatie in de Democratische Republiek Con go is twee keer zo groot als aanvan kelijk werd aangenomen. In het Afrikaanse land leven vol gens de laatste telling zeker 125.000 van deze dieren. Dat heeft de Wildlife Conservation Society bekendgemaakt op een congres in het Schotse Edinburgh. Volgens de oude schattingen leefden er maxi maal 50.000 gorilla's in Congo. De populatie zou ernstig te lijden heb ben onder illegale jacht en ziekten. Maar in het noorden van het land blijken toch veel gorilla's dat te hebben overleefd. De onderzoekers telden vooral Westelijke Laagland-gorilla's. Dat zijn de gorilla's die ook vaak in die rentuinen te zien zijn. Deze soort komt het meest voor. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Is hij van de rotsen gevallen na zijn copieuze drie-ster- renmaal in El Bulli, of is hij onder gedoken omdat hij geen geld meer had om zijn laatste diner te beta len? De mysterieuze verdwijning van de Zwitserse koerier Pascal Henry (46) op 12 juni houdt de ge moederen in Spanje bezig. Mees terkoks in allerlei landen breken zich het hoofd over het lot van de Zwitser. Het wereldberoemde restaurant El Bulli, in de kleine baai bij Rosas, was het veertigste op de Miche- lin-lijst die Henry bezocht. Hij was bezig met een lange culinaire zwerftocht langs alle 68 drie-ster- renzaken die de wereld telt. Toen tegen middernacht het uur van de afrekening naderde (165 eu ro, zonder de wijn), verdween de Zwitser als een dief in de nacht. Naspeuringen van de Spaanse poli tie hebben niets opgeleverd en in middels staat hij op de lijst van ver miste personen van Interpol. Cristina Jolonch, journaliste van een regionale krant, was de laatste die met de elegant geklede excen triekeling sprak. Cristina: „Hij zou een visitekaartje gaan halen uit zijn auto, want ik had met hem af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6