Zeeland Smerdiek ontfermt zich over buurdorp leven op tafel I Braderie in Sint-Annaland V- Reimerswaal wijst op snelheid Lidia Koper uit Yerseke legt voor het eerst een klankconcert vast op cd. Stichting uit Smalstad wil Scherpenisse bij activiteiten betrekken. beetje bijklussen deze zomer? B PZC Woensdag 6 augustus 2008 23 Luc Oggel kERSEKE - Een debuut-cd die tege- Kkertijd een soort comeback is. B zou je The fifth dimension, het prste schijfje van klanktherapeute fidia Koper uit Yerseke dat on langs is verschenen, wel kunnen typeren. Koper heeft sinds 2002 een prak tijk annex winkel in de Vierstraat, waar zij klankbaden en -massages aanbiedt. Daarnaast geeft ze op uit nodiging klankconcerten en work shops op locatie in Nederland en België. Dat liep allemaal goed, tot dat in 2006 longkanker werd ge constateerd. „Er hadden al eerder De huisbezoeken zijn afgelegd door vrijwilligers die zelf ook wat ouder zijn. „Die senioren kregen n van het SMWO een specifiek op de huisbezoeken gerichte bijscho ling, zodat ze niet voor verrassin gen zijn komen te staan." Alvorens een eindconclusie te kunnen ver binden aan het project moet Priem eerst nog alle ingevulde vra genlijsten in de computer invoe ren. Aan het eind van het jaar zal in een eindverslag de conclusie vol gen. Is deze positief dan krijgt het project mogelijk een vervolg in an dere Goese wijken en dorpen. De projecten Eigen Haard is Opplus- sen Waard en Vraagbaak Ouderen voor Ouderen lopen daar al en zijn volgens Priem ook heel popu lair onder de doelgroep. mensen gevraagd om een cd, en tij dens mijn ziekte dacht ik: ik wil iets waardevols achterlaten. Het is dus ook een beetje voor mezelf" Inmiddels is ze weer 'schoon'. Als gevolg van haar ziekte ('Ik ben er altijd positief in blijven staan') heeft Koper haar bezigheden nood gedwongen een jaar moeten sta ken. De cd zou daarom wat haar betreft ook wel een beetje als een comeback kunnen worden gezien. The fifth dimension staat voor Ko per voor de innerlijke dimensie. „De titel kwam eigenlijk heel spon taan en was er eerder dan de cd", vertelt ze. Op het schijfje, waar vijf honderd exemplaren van zijn ge perst, staat een zestig minuten du rend klankconcert. Dat is twee maanden geleden opgenomen in haar woning. Met slechts twee mi- Huisbezoeken Ouderen Het SMWO-project loopt nu een halfjaar in Coes-Zuid. Ruim 70% van de 75-plussers die benaderd zijn hebben mee gedaan. 325 adressen zijn bezocht door negen vrijwilligers. Aan de hand van een vragen lijst is een gesprek gevoerd. Hiermee moet duidelijk wor den wat de 75-plussers van het leven in Coes-Zuid vinden. Aan het eind van het jaar volgt een conclusie. Als deze positief is krijgt de proef waarschijnlijk een vervolg in heel Goes. crofoons zijn de klankschalen, gongs, rainsticks, carillons, trom mels en andere bijzondere instru menten digitaal vastgelegd. Hoe wel het een puur intuïtieve en dus geïmproviseerde muziek is, moest er af en toe wel iets opnieuw. 'Via de cd kun je ook worden meegenomen naar een andere wereld' „Dan kwam er weer een brommer tje door de straat, of begon de Idok ineens te slaan", lacht Koper. De klanktherapeute heeft het ef fect van een klankmassage, waar bij een persoon letterlijk onder de instrumenten ligt, zo goed moge lijk proberen te 'vangen' op de cd. KRUININGEN - De gemeente Rei- merswaal wil de verkeersveilig heid in de bebouwde kom vergro ten. Daarom zal er een zogeheten snelheidsinformatiesysteem roule ren door de kernen. De Boomdijk in Hansweert is deze week als eer ste aan de beurt. Dat is goed gelukt, vindt ze zelf „Natuurlijk is er een verschil tus sen een echte massage en de cd, als je hier ligt voel je de trillingen echt door je lijf Maar als je naar de cd luistert, kun je evengoed worden meegenomen naar een an dere wereld. Ik heb Emile Croo- nenburg, die de cd heeft opgeno men, goed duidelijk kunnen ma ken dat de geluiden heel direct moesten klinken." De opname van de cd is Koper goed bevallen en smaakt naar meer. „Ik heb er veel van geleerd en er komt zeker een volgende. Die zal waarschijnlijk uit vijf korte re concertjes van tien, vijftien mi nuten bestaan." Q Informatie over Lidia Koper en de wij ze waarop de cd is te bestellen is te vinden op www.klankexpressie.nl Het snelheidsinformatiesysteem meet de snelheid van automobilis ten op een bepaalde weg en laat via een bord zien hoe hard ze rij den. Door die 'confrontatie' met de eigen snelheid hoopt de ge meente dat de verkeersveiligheid wordt vergroot. door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Het evenementen comité Smalstad uit Sint-Maartens dijk wil buurdorp Scherpenisse in de toekomst vaker betrekken bij zijn activiteiten. Scherpenisse zelf heeft ook nog wel een soortgelijke stichting, maar het is lastig om acti viteiten op touw te zetten. „Daar om zijn we heel blij dat Sint-Maar tensdijk ons er een beetje bij wil betrekken", zegt Cobie Hage. De Stichting Dorpsgemeenschap Scherpenisse organiseert momen teel alleen nog het sinterklaasfeest. „Verder krijgen we nauwelijks iets van de grond", vertelt Hage. „Dat heeft deels te maken met de sa menstelling van de bevolking. Ik denk dat driekwart gereformeerd is. Die mensen zijn erg op zichzelf Wij houden het andere kwart over, maar op zo'n klein dorpje zijn dat niet veel mensen." Verder is het organiseren van veel dingen te duur en bestaat het bestuur van de stichting nog maar uit drie per sonen. „Er zijn veel mensen die roepen dat we van alles moeten doen", stelt Hage. „Maar ze willen zelf niet in het bestuur zitten." Jan Oudesluijs van het evenemen tencomité Smalstad is tevens ge meenteraadslid en zo hoorde hij (tijdens het raadsbezoek aan Scher penisse) over de problemen van het lokale comité. „We hebben meteen het idee opgevat om iets voor ons buurdorp te doen", zegt hij. „We zijn tenslotte toch een beetje een tweelingdorp. Laten we wat naar elkaar toe groeien, zou ik zeggen." Hage is blij met de toena dering. „Wij willen echt niet bij Sint-Maartensdijk gaan horen, hoor, maar als we samen dingen kunnen doen, is dat fantastisch." Het eerste resultaat van de toena dering is inmiddels een feit. Gister avond kende de Smerdiekse fiets driedaagse voor het eerst ook een startplaats is Scherpenisse: bij café Zeelands Welvaren. „Later kunnen we het dorp wellicht ook bij ons wandelevenement betrekken", al dus Oudesluijs. Ook vandaag en morgen wordt er nog gefietst. Star ten kan vanaf 18.30 uur bij cafeta ria Centrum in Smerdiek en het genoemde café in Scherpenisse. SINT-ANNALAND - Sint-Annaland staat komende zaterdag in het te ken van de jaarlijkse braderie. Die begint overigens al op vrijdag. Dan verzorgt de band Fragment Li ve een optreden. Op zaterdag bar sten de activiteiten rond 10.00 uur los op het havenplateau en in het centrum. Naast de tientallen kra men zijn er onder meer een roof vogelshow, een kinderbraderie, een goochelaar, allerlei demonstra ties, ringsteken en veel live-mu- ziek. Ook bij streekmuseum De Meestoof valt van alles te beleven. Bied je diensten aan in een rubrieksadvertentie in deze krant! Bel: 0900-0PGEVEN of plaats zelf via www.kleintjesmarkt.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63