Verbouw dorpshuis laat op zich wachten Zeeland Goese senioren leggen hun 'Hoeveel dagen nog tot ik honderd ben?' Mevrouw Koets-Visser keek al maanden uit naar haar verjaardag. Reimerswaal wil eerst duidelijkheid over bezetting in Rilland. Openluchtdienst in Wolphaartsdijk Fietser aangereden bij Nieuwdorp Handen uit de mouwen bij de Zwaakse Weel Gezellig handwerken in historisch museum Carnaval tijdens de kindervakantieweek Naar aanleiding van moord op inwoner in Koninginnenacht. Proef met huisbezoeken aan ouderen in Goes-Zuid succesvol 22 1 Woensdag 6 augustus 2008 PZC B Mevrouw Koets heeft genoten van het cadeau voor haar honderdste verjaar dag: een rondrit in een koets. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Maanden al keek mevrouw Koets-Visser uit naar de dag van gisteren. Zo dicht bij haar honderdste verjaardag, dan moet het er ook maar van komen, vond ze. „De laatste tijd vroeg ze steeds: 'En, hoeveel dagen is het nü nog?", lacht haar zoon Arie. In zorgcentrum Sint Willibrord in Middelburg was het gisteren dan ook groot feest. En terwijl haar bu ren meezongen met de accordeo nist maakte mevrouw Koets een rondje door Middelburg in... een koets. „Mijn idee", bekent Ben Tor- bijn, activiteitenbegeleider. „En ze vond het zelf ook een leuk idee: Koets in een koets." Na een half uur keert de koets te rug en de eeuwelinge vond het hartstikke leuk. Achter haar rolla- tor schuifelt ze naar binnen. „Daar loopt ze de hele dag mee door het huis", vertelt Torbijn. „Fysiek is ze sterk hoor. Ze is de weg wel eens kwijt en ze krijgt extra hulp, maar ze vindt het hier ook fijn. 'Het is goed dat jullie er zijn', zegt ze al tijd." Maandag heeft mevrouw Koets nog dik tweehonderd punten ge scoord bij het sjoelen. Torbijn glim lacht. „Ze zegt wel eens dat ze ei genlijk niks leuk vindt, maar on dertussen is ze overal bij. Ze zit ook graag in de hal. Daar zoekt ze de mensen op. Nee, mevrouw Koets zit echt niet stilletjes in haar kamer." Voor iemand van hon derd gaat het goed met haar, vindt ook zoon Arie Koets (63). „Ze is in derdaad een sterke vrouw, ze heeft ook altijd meegewerkt in het be drijf van mijn ouders." Mevrouw Koets is geboren in Co- lijnsplaat in een gezin van tien kin deren - één broer van 93 leeft nog en vierde gisteren het feest mee. Ze leerde haar man kennen op de kermis in haar dorp. In 1940 trouwden ze en openden een meu belzaak in Kortgene, het dorp van haar echtgenoot. Na de watersnoo dramp waren de meeste inwoners 'Maandag scoorde ze nog dik tweehonderd punten bij het sjoelen' van Noord-Beveland hun meubels kwijt. De meubelzaak verkocht in één keer heel veel maar was toen ook wel meteen 'uitverkocht', ver telt Arie. „Mensen kochten niet om de paar jaar iets nieuws. Dus vader zei: 'We kunnen hier blijven en ons geld opeten, of weggaan en iets anders gaan doen. Toen zijn we in Middelburg een sigarenzaak begonnen in de Segeersstraat. Daar werkte mijn moeder ook el ke dag, van 's ochtends half zeven tot 's avonds zeven. We gingen echt zo vroeg open ja. De mensen die om zeven uur naar hun werk gingen, kwamen vooraf nog even iets te roken halen." door Luc Oggel RILLAND - De voorgenomen uitbrei ding van dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland is voorlopig even van de baan. De gemeente Reimerswaal wil eerst duidelijk hebben hoe het met de bezettings graad is gesteld. Het stichtingsbe stuur vindt het uitstel 'onbegrijpe lijk'. Over de uitbreiding van de boven zaal van het dorpshuis is al bijna een jaar geleden een positief be sluit genomen. De verbouwing is nodig om de Stichting Sociaal Cul tureel Werk Senioren Reimers waal (SSCWSR) onderdak te kun nen bieden. Die wil naar het dorpshuis omdat ze in de huidige accommodatie, De Vliedberg in Rilland, is geconfronteerd met een forse huursverhoging. De SSCWSR stelde als voorwaarde WOLPHAARTSDIJK - In recreatiege bied De Schelphoek bij Wol phaartsdijk vindt zondag 10 augus tus een openluchtdienst plaats. Voorganger is dominee Grootjans uit Ovezande. Het thema is 'gast vrijheid'. Er is tevens een kinderne- vendienst en een crèche voor de al lerkleinsten. Bij slecht weer gaat de dienst door in de schuur van camping Veerse Meer. NIEUWDORP - Een fietser (73) uit 's Heerenhoek raakte gisteren rond 13.30 uur gewond bij een aanrij ding. Een 48-jarige Oost-Soubur ger reed met een truck over de Po- lenweg en verleende geen voor rang op de kruising met de Europa- weg Oost. De fietser is in het zie kenhuis in Goes behandeld voor een hoofdwond en schaafwonden. Zijn fiets werd geheel vernield. dat de bovenzaal van het dorps huis breder gemaakt zou worden voor het biljarten. Hoewel de raad de uitbreiding dus al lang en breed heeft goedgekeurd en ook het geld (ruim 130.000 eu ro) er is, is er nog niks gebeurd. Volgens wethouder Hans de Kun- der (CDA, welzijn) heeft dat te ma ken met het feit dat het stichtings bestuur begin dit jaar heeft aange geven dat de bezettingsgraad aan zienlijk terugliep. „Naar aanleiding van dat geluid hebben we gezegd: het lijkt ons niet handig om te nu te gaan bouwen. Het gaat om een aanzienlijk bedrag aan gemeen schapsgeld, daar moet je zorgvul dig mee omgaan. De uitbreiding is niet van de baan, het is even gepar keerd totdat duidelijk is hoe het met de bezetting staat. Maar als W* In verband met geluiden over een dalende bezettingsgraad heeft de gemeente Reimerswaal de uitbreiding van het dorpshuis in Rilland even geparkeerd. KWADENDAMME - Wie geïnteres seerd is in het vrijwilligerswerk bij Natuurmonumenten kan dinsdag 12 augustus een avondje meehel pen met het hooien van bijzonde re graslanden rond de Zwaakse Weel. Om 19.00 wordt vertrokken vanaf de werkschuur van Natuur monumenten aan de Zwaaksedijk 5 bij Kwadendamme. Opgeven via 0113-644044. GOES - In het museumcafé van his torisch museum De Bevelanden in Goes wordt maandag 11 augustus voor de eerste keer een handwerk- café gehouden. Het gaat niet om een cursus, maar juist de gezellig heid staat voorop. Iedereen is wel kom, zolang hij of zij maar hand werkt. Breien, haken, borduren, kantklossen of wat al niet meer kan tussen 13.30 en 16.30 uur. het nodig blijkt, dan gebeurt het." Voorzitter Jacques Boonman van de dorpshuisstichting vindt de si tuatie 'onbegrijpelijk'. Dat de be zettingsgraad zou teruglopen, is volgens hem onzin. „Juist met die senioren erbij trekt het weer aan. Ook koor The Revivals is weer te rug." Boonman zegt dat het uit stel te maken heeft met de onder handelingen over contractverlen ging van de beheerder van het dorpshuis. Die heeft te kennen ge geven een hogere vergoeding te willen krijgen, maar de gemeente wil niet bijpassen. „Wij hebben in 23 juni in een brief gevraagd wat dat met de uitbreiding te maken heeft, maar toe nu toe is er niet ge reageerd." De Kunder blijft erbij eerst zeker te willen weten dat er niet voor leegstand wordt ge bouwd. Het bestuur is uitgenodigd voor een gesprek. Boonman heeft daar geen behoefte aan. „Alles is al gezegd, we willen gewoon groen licht voor uitbreiding." KRUININGEN - Het thema van de kindervakantieweek in KruininJ gen, die maandag 11 augustus qM gint, is dit jaar 'carnaval'. eerste dag kunnen traditione|^^H ten worden gebouwd. Latr^^^l week staan onder meer e^^^H speurtocht, een playbacks^^^B een overnachting voor de^^Hf kinderen op het program vindt plaats op het sportpaj^^H| Verwisselbare stenen ring vanaf 61,50 in zilver of goud www.lucasjuwelier.nl tel .0113-251915 ZAAMSLAG - De jongeren in Zaam- slag krijgen een speciale training die er aan moet bijdragen dat de 'normale' verhoudingen tussen de inwoners in het dorp terugkeren. Die werden ernstig verstoord na dat in de Koninginnenacht een in woner bezweek aan de klappen die hij op zijn hoofd kreeg. Een jongen van 16 jaar, die deel uit maakte van een groep van onge veer 20 jongeren, wordt verdacht van de moord. Naar aanleiding van verschillende gesprekken en bijeenkomsten beloofde burge meester Lonink van Terneuzen een plan van aanpak. Dat is er nu. De vragen die daarin centraal staan zijn hoe Zaamslag weer te rug kan naar de situatie van voor de Koninginnenacht en hoe een extreme situatie zoals zich die heeft voorgedaan kan worden voorkomen. Het plan van aanpak richt zich in eerste instantie op de 'nazorg', het terugkeren van de 'normale' verhoudingen. De Po wer-training is een belangrijk on derdeel. Het is een aanpak van de organisatie Indigo, die zich richt op jongeren die naar de rand van de maatschappij dreigen af te glij den. Jongeren die in hun sociaal functioneren risicovol gedrag ver tonen, zonder dat er nog sprake is van ernstige gedrags- en psychi sche klachten. door Gijs Kamphuis GOES - De proef die de Stichting Maatschappelijk werk en Welzijn Oosterschelde regio (SMWO) afde ling ouderenzorg uitvoert in Goes-Zuid, mag een succes ge noemd worden. Dat concludeert ouderenwerker Jan Priem nu de huisbezoeken van de proef zo goed als afgerond zijn. Sinds fe bruari van dit jaar bezoeken vrij- williggers van de stichting bewo ners van 75 jaar en ouder uit het gebied om eens een gesprek over alle facetten van het leven te heb ben, vertelt Priem. Er zijn zo'n 300 adressen bezocht en komen er lou ter positieve reacties merkt hij. Voor de proef zijn alle 75-plussers, zo'n 450 adressen, aangeschreven met de vraag of ze behoefte had den aan een huisbezoek. Daarna zijn ze allemaal afgebeld of ze een afspraak wilden maken. Zeker 70 procent heeft na het telefoontje een afspraak gemaakt, vertelt Priem. Tijdens het huisbezoek moeten de ouderen een vragenlijst invullen. Aan de hand daarvan wordt het ge sprek gevoerd. Zo komen onder werpen als tijdsbesteding, zorg, sport en financiën aanbod. Omdat het een persoonlijk gesprek is heb ben echtparen ook de mogelijk heid gekregen om los van elkaar een formulier in te vullen. Samen één kon natuurlijk ook. Het pro ject geeft inzicht op twee vlakken zo vindt Priem. Het informatieve vlak, hoe vinden de 75-plussers het leven in Goes-Zuid. En nog be langrijker, de signalerende kant. Wat mist de oudere en waarmee 'Als iemand een pasje voor de regiotaxi nodig heeft regelen wij dat' kan hij of zij snel geholpen wor den? „Als uit zo'n gesprek bijvoor beeld blijkt dat iemand een pasje voor de regiotaxi nodig heeft, maar het moeilijk vindt om dat aan te vragen, dan zorgen wij dat dit binnen zes weken geregeld is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62