9 Voor de actuele berichtgeving vanuit Peking 4 4 4 J Stalen hangbrug' uitgangspunt voor de schoen van Nike Kijk op: www.pzc.nl/olympische spelen In LZR-zwempak op olympische recordjacht Zwemmers met een LZR-zwempak hebben dit jaar al 38 records verbeterd. Het gebruik is omstreden, omdat niet iedere zwemmer door sponsorver plichtingen het badpak mag dragen. Bekeken wordt nu of het zwempak verboden moet worden, of dat alle zwemmers mogen aantreden in het pak van hun keuze. Opvoeren van snelheid LZR Pulse: Lichtgewicht elastisch materiaal Start: Factor van doorslaggevend belang - zwemmer die de kop neemt laat concurrentie opboksen tegen de wrijving van zijn kielzog Buitenlaag: Waterafstotende kunststof op strategische lichaamsdelen verminderen de lichaamswrijving 24% meer dan vorige pakken Siliconen- band rond enkels Vormvast: Vermindert spier en huidbewegingen waardoor zwemslag doeltreffender wordt Uithoudingsvermogen: Buik-'korset' voor optimale hydrodynamische vorm, tegen vermoeidheid en af hangen van heupen in het water tegen het einde van wedstrijd Naden: Delen aan elkaar gelast. Naadloos oppervlak vermindert waterweerstand Onderdelen wrijving Wrijving Vorm lichaam r 8% 56% 36% Water- weerstand Toename snelheid ±2% principe van de stalen hangbrug. Strategisch geplaatste kabels, Nike spreekt van 'flywire', geven de spi ke voldoende stevigheid en mini maal gewicht. Het gebruikte mate riaal zijn Vectran-draden: vijf keer sterker dan staal. Met nylon of po lyester was de hangbrugconstruc tie onmogelijk geweest, want de schoen zou dan uit elkaar vallen. Vectran heeft als eigenschap dat het niet gevoelig is voor belasting (zoals metaalmoeheid), wel flexi bel (buigbaar) is, maar weinig elas tisch (uitrekbaar). De glijkracht naar achteren bij elke stap (backsli de) is tot een minimum geredu ceerd, waardoor per ronde enkele honderdsten van seconden wor den gewonnen. LUNARACER De lange-afstandschoen van Nike combineert de flywire-technologie (verticale vezels) met een nieuw schokdempingsysteem in de zool: lunarlite foam. De nieuwe zool ver deelt de druk evenwichtig over de hele voet en heeft een lichte dem- PZC Woensdag 6 augustus 2008 35 DSM ontwikkelde het rompmateriaal van de zeilboot van Lobke Berkhout en Marcelien de Koning, die nu sterker, stijver en lichter is. foto CPD/DSM M Sportartikelenfabrikant Nike claimt de lichtste spike voor de midden- en lange afstand te hebben. De Zoom Victory weegt 93 gram. foto GPD/Nike infographic: CN bron: BOCOG, Speedo ping, maar is toch veerkrachtig. De schoen beperkt het energieverlies van de marathonloper en beperkt spierschade en gewrichtspijn. De schoen (maat 44) weegt 155 gram. KIMERA 2 De Kimera 2 van framefabrikant Koga Miyata is een fiets die alleen al aan ontwikkeling een half mil- joen euro kostte. De Nederlandse baanploeg reed tot twee jaar terug op fietsen van Australische origi ne, maar dat ging de Nederlandse fabrikant en sponsor van de natio nale wielerbond KNWU steeds meer tegenstaan. NOCNSF ontdekte in aanloop naar de Spelen in Peking het be lang van de baansport, er vielen veel medailles te halen. Daarbij zijn niet alleen sporters belangrijk, De Kimera 2, waarop Theo Bos in Peking roem hoopt te oogsten, kostte al leen al aan ontwikkeling een half miljoen euro. foto Koga Miyata maar ook materiaal. „Deze tak van sport is rijp voor in novatie", zei Charles van Com- menée bij de presentatie van het protype van de Kimera, eind 2006. Koga Miyata ontwikkelde de fiets in samenwerking met onder meer DSM en TNO. Ook werd gebruik gemaakt van het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium, dat kennis over aërodynamica uit de vliegtuigbouw leverde. De Kimera is 'stijver' dan andere frames. Daardoor reageert het com pleet uit carbonvezels vervaardig de frame heel direct, wat van vi taal belang is in explosieve discipli nes als sprinten en keirin. Een spe ciale coating draagt bij aan een ho gere snelheid. Theo Bos was het eerste jaar de enige bezitter van een dergelijke fiets, inmiddels gebruikt de rest van de baansprinters ook een Kim era. De oorspronkelijke fiets heeft inmiddels een opvolger (Kimera 2) gekregen, waarop Bos sinds dit voorjaar rijdt. Kimera staat overigens voor een mythische figuur, een combinatie van onder meer een leeuw en een draak. ARMSTUKKEN Nike maakt voor atleten armstuk- ken waarvan wordt gezegd dat ze aërodynamische voordelen heb ben. De aërodynamica zit in het pokdalige oppervlak (putjes zoals bij een golfbal), waardoor de lucht stromen beter worden geleid en de luchtweerstand lager is. Er is nog geen atleet met de armstuk- ken gezien, maar mocht één zich er in Peking aan wagen, dan weet u waarom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59