eeland 'Doe maar weer net zoiets als Asselbergs' Watersnoodmuseum biedt inwoners van eiland korting aan 'Ze hebben geen idee in welk Nostalgische tocht met bus, tram en boot Initiatief is reactie op onduidelijkheden rond rechten kortingspas. Schouwen-Duivelanders willen benaderbare burgemeester. Jaren vijftig herleven met historische vervoermiddelen. Loodsen waarschuwen voor hachelijke situaties op Westerschelde. 22 I Woensdag 6 augustus 2008 PZC door Martijn de Koning OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum geeft inwoners van het ei land vijftig cent korting op de toe gangsprijs op vertoon van hun Schouwen-Duivelandpas. Het mu seum hoopt daarmee iets terug te doen voor mensen die denken dat ze met die pas gratis naar binnen mogen. Aan kassa's van musea is onduide lijkheid ontstaan doordat toeristen met de pas wel gratis toegang heb ben en inwoners niet. „Sommige mensen maken er geen punt van en betalen gewoon", zegt voorzit ter Jaap Schoof „Maar er zijn ook al mensen omgekeerd." Het mu seum springt zelf in het gat. „Het is de bedoeling dat ondernemers aanbiedingen doen in combinatie met de pas. Dit is die van ons. Ik hoop dat anderen volgen." Het museum kan het kleine beetje minder inkomsten wel hebben, want het zag het bezoekersaantal opnieuw stijgen. Dit seizoen pas seerden al 17.500 mensen de kassa; 3000 méér dan vorig jaar. Twintig procent van de gasten zijn kinde ren. Volgens Schoof is de stijging te danken aan de grotere naamsbe kendheid van het museum. Boven dien probeert het bestuur steeds met nieuwe dingen te komen. Zo organiseert het museum zaterdag voor het eerst een wandelmara thon. De ruim 42 kilometer lange route is onderdeel van de vierde editie 'Krekenwandeltochten', die het museum jaarlijks houdt. Schoof: „We dachten dat we daar een familieuitje mee organiseer den, maar trokken echte hobby wandelaars. Vorig jaar waren er mensen die na de 25 kilometer er nog even de 15 achteraan deden." Dit jaar zijn er routes van 7,15, 25 en 42 kilometer. Deelnemers krij gen een routebeschrijving en infor matie mee. Daarbij komt de Ramp nadrukkelijk ter sprake. Schoof: „Dat zal bij elke nieuwe activiteit zo blijven. We zijn geen wan delsportmuseum." Inschrijven kan vanaf 8 uur (mara thon) of 9 uur. Deelnemen kost vier euro (kinderen 2,50 euro), in clusief toegang tot het museum Het Rampmuseum bij Ouwer- kerk komt inwoners van het ei land tegemoet door ook hen kor ting te bieden op vertoon van hun Schouwen-Duivelandpas. door David Duijnmayer ZIERIKZEE - Per 1 januari ontstaat door het vertrek van Jack Assel- bergs een vacature voor burge meester van Schouwen-Duive- land. De gemeente heeft een pro fielschets gemaakt, waarin ver plichte termen als bruggenbou wer, burgervader en aanjager na tuurlijk niet ontbreken. De PZC ging de straat op en vroeg de Schouwen-Duivelandse burgers wat voor man of vrouw zij graag als nieuwe burgemeester zouden hebben. 'Doe maar weer net zoiets als As- selbergs, want dat is zo'n fijne vent', zegt de een dan. Juist géén type Asselbergs, vindt dan natuur lijk een ander. 'Een jonge vrouw als burgemeester zou wel eens leuk zijn', vindt een jonge vrouw uit Nieuwerkerk, terwijl een wat oudere vrouw uit hetzelfde dorp een SGP'er van het kaliber Bas van der Vlies wel ziet zitten. Het mag duidelijk zijn: de ideale kandidaat bestaat niet. Elke inwo ner van Schouwen-Duiveland „Doe maar weer net zoiets als Assel bergs. Dat vind ik een leuke vent om mee om te gaan. Hij bemoeit zich met de burgers zelf, dat is wel belangrijk voor een burgemeester." heeft wel weer een ander beeld van de perfecte burgemeester. Mis schien dus toch wel handig, zo'n bruggenbouwer. Toch zijn er wel wat algemene ten- denzen waar te nemen. Een burge meester moet bijvoorbeeld vrien delijk en makkelijk aanspreekbaar zijn, vindt een meerderheid. „Met Asselbergs kun je gewoon een praatje maken", zegt Rien Feijtel uit Brouwershaven. „Het is een fij ne vent. Ik kom zelf uit een grote stad. Nou, daar ken je de burge meester niet hoor." 'We hebben een sterk figuur nodig. Nu zit er een soort ja-knikker' De meeste Schouwenaren zijn het er ook wel over eens dat sekse, leef tijd of afkomst weinig uitmaakt, als het maar een competente kan didaat is. „Voor mijn part wordt het een in diaan", zegt Frans Kruijff uit Zie- rikzee. „Als ie maar besluiten durft te nemen. We hebben een daadkrachtig, sterk figuur nodig die duidelijk overkomt. Nu zit er een soort ja-knikker. De man zal „Het moet iemand zijn met commer cieel inzicht, die ondernemers weet te stimuleren. Het liefst een jonge vrouw. En nee, ik heb zelf geen inte resse!" het sociaal geweldig doen, maar politiek dwingt hij niets af" De nieuwe burgemeester moet echter niet té autoritair zijn, vindt Jacqueline den Hollander. „Niet zo iemand die met een opgeheven vingertje de regels naleeft. Hij moet open-minded zijn, zijn ogen openen voor de drugsproblema tiek hier in Zierikzee. Op het hele eiland is geen enkele coffeeshop. Maar voor al die jongeren die hier rondlopen zou het beter zijn als er wel een was." Nog een veelgehoorde reactie: de nieuwe burgemeester moet onder nemers en het toerisme ondersteu nen. Saskia Bronkhorst (34) uit Nieuwerkerk ziet daarom graag een burgemeester met wat meer commercieel inzicht. „Iemand die ondernemers weet te stimuleren. Het liefst een jonge vrouw, dat zou wel eens leuk zijn. En nee, ik heb zelf geen interesse in de functie." Zelf ook een mening over de idea le burgemeester voor Schou wen-Duiveland? Donderdag 21 au gustus om 19.30 uur kunnen bur gers hun mening kenbaar maken tij dens een openbare vergadering in het gemeentehuis, waarin de pro fielschets besproken wordt. Jacqueline den Hollander uit Zierik zee: „De nieuwe burgemeester moet niet te autoritair zijn. Niet zo ie mand die met een opgeheven vin gertje de regels naleeft. Hij moet open-minded zijn." Het Watersnoodmuseum heeft over belangstelling niet te klagen; het be zoekersaantal stijgt dit seizoen opnieuw. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans OUDDORP - Een reis uit de jaren vijftig van de vorige eeuw op nieuw beleven. Dat kan donderdag 14 augustus tijdens de tweede edi tie van de gecombineerde tram busboottocht. Het nostalgische uit stapje wordt afgesloten met een rondvaart over het Grevelingen- meer. De tocht begint 's ochtends om 09.30 uur in Rotterdam waar op het Willemsplein een historische RET-vierasser klaar staat om de rei zigers naar Carnisselande te vervoe ren. De rit met de elektrische tram voert dwars door het historisch ver voersgebied van de RTMtrams. Daar wordt overgestapt op een his torische streekbus van de RTM. Die rijdt via de Hoekse Waard over Goeree-Overflakkee naar Oud dorp. De bus volgt de route die de tram daar vroeger reed. Bij het voormalige tramstation in Nieuwe Tonge wordt een koffiestop ge maakt. Daarna gaat het verder naar de de RTM-remise aan de voet van de Brouwersdam bij De Punt West waar een stoomtram wacht. Die brengt de reizigers in bedaard tem po naar eindpunt halte Middel- plaathaven bij Scharendijke. Deelnemers aan het uitstapje kun nen daar inschepen op de ms. Gre- velingen voor een rondvaart over het Grevelingenmeer. Na de rond vaart volgt de rit terug naar Rotter dam waar de reizigers rond 19.00 uur verwacht worden. De tocht is een initiatief van Stich ting RoMeO, Stichting museum voorheen Rotterdamsche Tram weg Maatschappij en Rederij Zee land. door Maurits Sep VLISSINCEN - Vorige week nog had loods Jan-Willem Siewe plotseling drie jachten voor zich, middenin de vaargeul van het Oostgat in de Westerschelde. „En soms ligt er een zwemmer vlakbij de vaargeul vrolijk naar je te zwaaien. Ze heb ben geen idee in wat voor gevaarlij ke situatie ze zichzelf en ons breng en brengen." Siewe kent de gevaren van het smalle en soms bochtige Oostgat, de vaargeul vlak langs de Walcher- se kust, maar al te goed. Kees van der Vaart van het Watersportver- bond ook. Hij is bestuurslid voor de regio Deltawateren, met als spe ciale taak de Westerschelde. „Het Oostgat, daar moet je als water sporter met je jacht niet eens wil len komen. Je kunt beter omvaren via Breskens en dan oversteken naar Vlissingen." Dat de politie extra voorlichting gaat geven aan watersporters kun nen de loods en de watersporter al leen maar toejuichen. Siewe: „In de jaren tachtig was er wel toe zicht door de waterpolitie, weet ik uit eigen ervaring. De laatste vijf tien jaar is dat toezicht er niet meer. Er zijn immers regels waar aan iedereen zich moet houden. 'Een schip in de vaargeul is als een trein op spoor. Hij kan niet zomaar stoppen' Maar zeker in het zomerseizoen mag er wel meer aandacht zijn voor het gedrag van waterspor ters." Van der Vaart snapt de loodsen volkomen. „Zij zullen altijd blijven mopperen op watersporters en dat is logisch. Ik zeg altijd tegen water sporters: een zeeschip in een vaar geul is als een trein op het spoor. Ze kunnen er allebei niet uit en ze kunnen ook niet zomaar stoppen. Daar moet je rekening mee hou den. De formele regel is ook dat je zo veel mogelijk buiten de vaar geul moet blijven met je jacht." Of de waterpolitie in Vlissingen meer gaat patrouilleren in met na me het Oostgat, durft woordvoer der Ed Kraszewski van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) in Driebergen niet te zeggen. „Die afweging moeten ze daar maken. Ze kunnen het Oostgat in surveil lances meenemen. Maar ik ver moed dat het ondoenlijk zal zijn om een paar uur per dag in het Oostgat aanwezig te zijn. Daarvoor is het bewakingsgebied te groot." Een Vlaamse loods die anoniem wil blijven, zou dat in de zomer maanden toch graag zien. Volgens hem hebben de Vlaamse loodsen dat ook wel eens verzocht via geza menlijk overleg. Rien Feijtel uit Brouwershaven: Saskia Bronkhorst uit Nieuwerkerk:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54