Binnenland Coalitie verdeeld over opening Spelen deOndernemerm 'Misbruik 112 Hiv-infecties eerder opgespoord 4 Woensdag 6 augustus 2008 PZC Christenunie noemt aanwezigheid van Balkenende dubieus. Ontdekking in eerdere fase door nieuwe werkwijze soacentra. Kleine kroegbaas Kamerlid brak in bij breekt met horecabond Economische Zaken Verdachte van moord aan Polen uitgeleverd DEN HAAG - De mensenrechtensi tuatie in China verdeelt de coalitie over de aanwezigheid van premier Jan Peter Balkenende en staatsse cretaris Jet Bussemaker (Sport) vrijdag bij de opening van de Olympische Spelen. Minister Maxi me Verhagen (Buitenlandse Za ken) maakte gisteren bekend dat de mensenrechten in aanloop naar het sportfestijn niet zijn ver beterd. Dat maakt de aanwezig heid van Balkenende dubieus, zegt de Christenunie. Maar de twee grotere regeringspar tijen CDA en PvdA denken daar juist heel anders over. Zo bewijst Verhagen volgens Tweede Kamer lid Luuk Blom van de PvdA dat hij 'er bovenop zit' om de mensen rechtensituatie in China aan te kaarten. Hij verwacht ook 'ferme taal' van Balkenende en Bussema ker als zij bij de opening van de Spelen aanwezig zijn. „Ik zou zeg gen tegen de staatssecretaris van Sport: geef hem van Jetje." CDA-Kamerlid Raymond Knops vindt het wel heel teleurstellend dat China in aanloop naar de Spe len de mensenrechtensituatie niet heeft verbeterd. Maar hij noemt het ook 'een lichtpuntje' dat Chi nese mensenrechtenorganisaties blij zeggen te zijn met de dialoog die Nederland telkens zoekt. Vol gens Knops is dialoog de beste ma nier om te proberen de situatie in het land op de langere termijn te verbeteren. „De mensenrechtensi tuatie in een land verander je niet zomaar. Dat vraagt ook na de Spe len nog aandacht." □2 De mensenrechtensituatie in Chi na is in aanloop naar de Spelen niet verbeterd. Dat Balkenende de opening toch bezoekt, vindt de Christenunie dubieus. ,v:ViCi'.v Kamerlid Joël Voordewind van de Christenunie noemt het dubieus dat de premier afreist naar China voor de opening van de Spelen, terwijl Verhagen zo kritisch is over de mensenrechten. Volgens hem vormt Balkenende een uitzonde ring omdat veruit de meeste rege ringsleiders van de Europese Unie niet aanwezig zijn bij de ceremo nie. De kleinste regeringspartij is vanaf het begin al kritisch over de aanwezigheid van Nederlandse ka binetsleden bij de opening. WD-Kamerlid Hans van Baaien wil Balkenende niet verbieden naar China af te reizen, al zou hij zelf niet gaan. Tijdens de opening van de Spelen is op de Dam in Amsterdam een manifestatie. Burma Centrum Ne derland, International Campaign for Tibet en Tibet Support Groep Nederland willen dat Europese re geringsleiders de Chinese autoritei ten bewegen zich aan de mensen rechten te houden. Gericht op succes De miljoenen neptelefoontjes naar alarmnummer 112 bezorgen politie en andere hulpdiensten al jarenlang kopzorgen. De wens is om 'veelbellers' keihard aan te pakken, maar ze voor de rechter slepen kost veel tijd. „Het zijn vaak pubers die voor de grap 112 bellen, maar lollig is het zeker niet." door Arjen de Boer Het beklaagdenbankje van de Haagse recht bank blijft leeg. Heel jammer, vindt poli tierechter J. Wit top-Koning. Want graag zou hij van de 32-jarige Claudia horen waarom ze driemaal zonder nood zaak het alarmnummer 112 belde. Ze deed op verschillende data mel ding van een inbraak in een auto, een inbraak ergens in Leiden en een escalerende burenruzie. In alle gevallen rukte de politie uit, voor niets. Waarom zocht ze haar toe vlucht tot de alarmcentrale, vraagt rechter Wittop-Koning zich af? „Het zou kunnen dat we te maken hebben met een bizarre vrouw. De ene keer bekent ze, de andere keer ontkent ze weer." Voelt Claudia zich eenzaam en wil ze aandacht? Of speelt er iets an ders? „We moeten kijken naar haar persoonlijke achtergrond", be sluit Wittop-Koning. „Een rapport van de reclassering over deze me vrouw kan geen kwaad." Mensen zoals Claudia drijven de 112-alarmcentrales tot wanhoop. Alsof de hulpdiensten niets beters te doen hebben dan uitrukken voor niets, verzucht officier Yolan- da de Groot. Zonder noodzaak de alarmlijn bellen, is een misdrijf en daar staat een gevangenisstraf op. Maar alleen de notoire 'veelbellers' moeten voor de rechter verschij nen. Een woordvoerster van het minis terie van Binnenlandse Zaken schat dat het om enkele tientallen zaken per jaar gaat. Het voor de rechter slepen van alle andere grap penmakers kost te veel tijd; het gaat om te veel nepmeldingen. Vorig jaar kregen de alarmcentra les zo'n 5,3 miljoen telefoontjes te verwerken. Van de miljoen meldin gen die met een vaste telefoon wer den gedaan, bleken er 300.000 vals. Maar het misbruik van 112 met de mobiele telefoon spant de kroon. Van de 4,3 miljoen telefoon tjes waren liefst 3,1 miljoen niet se rieus te nemen. „Sommige mensen moeten de ANWB hebben, maar weten het nummer niet", aldus woordvoer der Ed Kraszewski van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). „Dus bellen ze maar met 112." Een andere groep bellers, vaak ouderen of warhoofden, wil graag wat persoonlijke aandacht. „Ie mand die niet lekker in zijn vel zit, belt dan tig keer achter elkaar." Dan zijn er nog de zogeheten 'broekzakbellers' die, zonder dat ze het weten, 112 bellen omdat de toetsenblokkering van hun mobiel tje bijvoorbeeld niet werkt. De grootste groep bestaat echter uit kinderen en pubers die ri2 ont dekken als bron van vermaak. De woordvoerder: „Vaak houdt het op na een straffe berisping, maar som migen blijven bellen." Sinds anderhalfjaar worden kinde ren die geregeld zonder reden bel len, actief opgespoord, aldus het VAN STRAATEN BE.McweLijj< I ZE KEN/V6N ELMrlR. PATEEN WÊ£X DEN HAAG - Mensen die zelf niet weten dat ze geïnfecteerd zijn met hiv worden eerder opgespoord. Vo rig jaar zijn er 306 nieuwe diag noses van hiv gesteld in de centra voor seksueel overdraagbare aan doeningen (soacentrum). Dat is twintig procent meer dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). „De infectie wordt eerder ontdekt, omdat er in de soacentra op een nieuwe ma nier wordt getest", zegt Roel Cou- tinho, directeur van het centrum infectieziektenbestrijding van het RIVM. „Alle bezoekers van de soacentra worden op hiv getest, tenzij ie mand principieel bezwaar maakt. Hierdoor kunnen mensen eerder worden behandeld en kan besmet ting van andere seksuele partners worden voorkomen. Voorheen werd veel terughoudender omge gaan met testen op hiv. Toen was er nog geen behandeling voor de ze ziekte", aldus Coutinho. In totaal zijn er in Nederland ruim 18.000 mensen besmet met hiv. Volgens Coutinho weten naar schatting zesduizend mensen niet dat zij geïnfecteerd zijn. Vorig jaar heeft 86 procent van de bezoekers van de soacentra een hiv-test ondergaan in 2006 was dit 71 procent. Vorig jaar kwamen er ruim 78.000 mensen naar de soa centra voor een gratis onderzoek en behandeling. In totaal zijn er 32 soacentra in Nederland. Uit het jaaroverzicht 'Seksueel overdraag bare aandoeningen 2007' van het RIVM blijkt verder dat chlamydia de meest voorkomende soa is. DEN HAAG - De eigenaars van klei nere cafés zijn zo ontevreden over Koninklijk Horeca Nederland, dat zij deze maand hun eigen belan genvereniging oprichten. Ze me nen dat de horecabond te weinig opkomt voor hun belangen en al leen oog heeft voor grotere bedrij ven. Druppel die de emmer deed overlopen, was volgens de kroegba zen de houding van de bond bij de invoering van het rookverbod. DEN HAAG - Tweede Kamerlid Wij nand Duyvendak (GroenLinks) er kent dat hij in 1985 betrokken was bij een inbraak in het ministerie van Economische Zaken. Hij schrijft dat in het boek Klimaatacti vist in de politiek, dat 20 augustus wordt gepresenteerd. De buit wa ren plannen voor nieuwe kerncen trales. „Minister Van Aardenne kwam in het nauw, de actie was een groot succes." BOXMEER - Nederland heeft een vijftigjarige inwoner van Boxmeer uitgeleverd aan Polen omdat hij daar wordt verdacht van moord. De man zou zijn Poolse ex-vrien din met een houten olifant heb ben gedood. Toen de Poolse de re latie met de man vorig jaar ver brak en terugging naar Polen, reis de de man haar achterna. Tijdens een ruzie zou hij haar met de oli fant hebben doodgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4