De Balans zoekt naar evenwicht Zeeland Nog weinig interesse voor 'gluren bij de buren' in Maldegem Sponsors gezocht voor herstel Philippine 67 Toeristen laten auto vaker staan in gemeente Sluis Zorgwerkplaats in Sas bereidt mensen voor op een 'normale' baan. Sluis doet herhaalde oproep voor deelname aan fietstocht. Toeristen omzeilen parkeerproblemen met gratis bus. Fondsenwerving voor mosselschouw begint op Monumentendag. Z PZC Woensdag 6 augustus 2008 25 Deelnemers aan het project bezig in de werkplaats. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel SAS VAN CENT - Bij zorgwerkplaats De Balans aan de Westkade in Sas van Gent doen de cliënten alles in hun eigen tempo. Geen haast, je bent weinig tot niets verplicht. Wim Clarijs en Leo Constancia hebben beiden een verleden bij reïntegratiebureau Piblw, maar be sloten zo'n anderhalf jaar geleden zelfstandig verder te gaan. In de 'witte villa' naast de voormalige suikerloodsen van Cargill werken 2i cliënten met een persoonsge bonden budget aan een terugkeer in de maatschappij. Met zo'n budget kunnen mensen 'Cargill wil ook onze villa verkopen. De gemeente beslist in september' zelf zorg inkopen. Dagbestedings activiteiten als timmeren, schilde ren, muziek maken en koken moe ten duidelijk maken welke talen ten moeten worden gebruikt bij het vinden van de perfecte baan in de 'normale' werksfeer. „We zijn hier op zoek naar balans. Men sen die thuis problemen hebben, mensen die net zijn afgekickt van een verslaving, mensen met een beperking... die kunnen hier aan de slag om een stap richting het normale werkleven te doen", vat Constancia de doelstelling samen. De Balans borduurt verder voort op de formule van zorgboerderij en. „Ik kon met mijn ideeën niet verder groeien bij Piblw, dus ben ik zelfstandig verder gegaan in dit pand", aldus Clarijs. Het gebouw is nog altijd eigen dom van Cargill. De gemeente Ter- neuzen beslist volgende maand of door Frank van Cooten SLUIS - Er is nog weinig interesse voor deelname aan een van de acti viteiten van het grensoverschrij dende evenement 'Maldegem wan delt, fietst, proeft en swingt'. De gemeente Sluis doet daarom een oproep aan belangstellenden zich als nog op te geven. Maldegem viert op zondag 24 au gustus voor de tiende keer dit eve nement. Het is de eerste keer dat de organisatipren van het evene ment ook de grens 'verleggen'. Voor inwoners van de gemeente Sluis is er namelijk een historische wandeling in Maldegem. Geïnteresseerde wandelaars wor den met de bus vanaf de Markt in IJzendijke (om 1430 uur) of de parkeerplaats bij restaurant De Munck in Aardenburg (om 14.45 uur) naar Maldegem vervoerd. Er zijn nog plaatsen in de bus vrij. ze het aankoopt. De suikerloodsen zijn in beeld als locatie van het In dustrieel Museum. Daarnaast bie den ze mogelijk goed onderdak voor de vrijwillige brandweer in De historische wandeling heeft als thema 'Maldegem die Loyale-het Getrouwe Maldegem' met onder meer ridderverhalen. De wande ling van anderhalf uur start om 15.30 uur. De bus rijdt om 18.00 uur terug naar Aardenburg en IJ zendijke. Er is dus nog tijd om de muziek en activiteiten in het Sint-Annapark mee te maken. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven voor vrijdag 15 augustus bij museum Het Bolwerk in IJzen dijke. Dit kan in het museum zelf, via museuminfo@zeelandnet.nl of op 0117-301200. Op de activiteitenlijst staat tevens een grensoverschrijdende fiets tocht van zeventig kilometer, waar van 25 kilometer op Sluis' grondge bied. Rond Maldegem zijn ook di verse tochten. Inschrijven kan op de dag zeifin het Sint-Annapark. FTC Maldegem viert op 24 augustus voor de tiende keer feest maar het is voor de eerste keer dat er ook activiteiten zijn in de gemeente Sluis. Sas van Gent en verschillende car navalsverenigingen, denkt het ge meentebestuur. „Maar Cargill wil ook meteen on ze villa verkopen. Dat bestudeert NIEUWVLIET - De toeristenbus in West-Zeeuws-Vlaanderen is een succes, meldt de gemeente Sluis. De reizigers zijn tevreden, ze laten de auto vaker staan en omzeilen zo mogelijke parkeerproblemen. Vakantiegangers kunnen op ver toon van hun toeristenpas gratis gebruik maken van de bus. Ze krij gen het pasje op de camping waar ze verblijven. Ze kunnen er een week lang met het hele gezin mee reizen. Het pasje is geldig tot en met Knokke en tot en met zwembad Scheldorado in Terneuzen. Voor 2,70 euro extra kunnen reizigers overstappen op de Belgische Lijn naar Brugge. Voor toeristen zonder de toeristen pas is een gezinsdagkaart (maxi maal twee volwassenen en drie kinderen) voor 4 euro te koop bij de parkeeronthaalkamer in Nieuw- vliet. de gemeente nu. In september buigt de raad zich er over", zegt Clarijs. Als de aankoop doorgaat, ziet Con stancia meteen mogelijkheden, al door Frank Balkenende TERNEUZEN - Het bestuur van de stichting (in oprichting) die de Zeeuwse schouw De Nieuwe Zorg laat restaureren, wil op Open Mo numentendag (13 september) be ginnen met de fondsenwerving. De herrijzenis van de Philippine 67 vergt zo'n tweeënhalf tot drie ton. Eén van de ideeën is de uitgif te aan aandelen, die recht geven op vaartochten met de schouw. Eigenaar Wout Dijkstra uit Bruinis- se, die het wrak enkele jaren terug kocht, heeft inmiddels versterking gekregen van twee liefhebbers: Frank Dijkstra en Adri Verras. Dijkstra is één van de vorige eige naren van De Nieuwe Zorg. Hij voer met de schouw toen die nog als jacht fungeerde. Adri Verras De fondsenwerving voor het herstel van de laatste Zeeuwse mosselschouw De Nieuwe Zorg begint 13 september op Open Monumentendag in Goes. praat hij in dit geval nog op per soonlijke titel. „Het zou natuurlijk hartstikke mooi zijn als een aantal cliënten als gids in het industrieel museum kan werken." komt uit een scheepsbouwersge slacht. Zijn vader en opa dreven de bekende werf van Verras in Paal. Daar is De Nieuwe Zorg in 1924 gebouwd. De bestuurstrojka wil op Open Monumentendag de deuren open zetten om sponsors te interesse ren. „Er is een folder in de maak, die we op Open Monumentendag uitdelen. We spelen met het idee aandelen uit te geven. Als tegen prestatie krijgen aandelenbezitters vaardagen met De Nieuwe Zorg. Ook kunnen we reclame maken voor bedrijven die ons sponsoren. Bovendien presenteren we ons in stijl, met historische kostuums en een draaiorgel", zegt Verras. De restauratie van het schip kost tweeënhalf tot drie ton. Verras kan dat redelijk inschatten als be stuurslid van de voormalige Oos- terscheldewerf aan de Houtkade in Goes, waar de mosselschouw nu ligt. Het meeste werk gebeurt nu door scheepsrestaurateur Michiel Verras - een neef van Adri - uit Walsoorden. Hij is twee da gen per week aan het werk, dank zij een provinciale subsidie van 47.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49