Acties hulpverleners Eeelarte Nieuwstraat blijft punt van discussie 'Hulst manipuleert inspraak' Horeca wil bruisen maar saamhorigheid is nog ver te zoeken. Waarnemend dijkgraaf voert lijst van Algemeen Waterschapsbelang aan. Therapeutisch Vijftien organisaties tonen hoe ze ingrijpen bij noodsituaties. Albert Broekmans stapt naar Raad van State met klacht over handelwijze. 22 Woensdag 6 augustus 2008 PZC Z door Wout Bareman TERNEUZEN - De toekomst van de Nieuwstraat in Terneuzen roept steeds meer discussie op. De hore- ca-ondernemers plaatsen kritische kanttekeningen bij het plan om de cafés en andere etablissementen te weren uit het zuidelijk deel van de straat. De gemeente, woonstich- ting Clavis en de ondernemerskoe pel Coördinatie Management verwachten juist een extra impuls van de dienstenboulevard (in com binatie met appartementen), die daar gestalte moet krijgen. De Nieuwstraat, ooit hét uitgaans centrum bij uitstek van Terneu zen, is al jaren een zorgenkind. El kaar opvolgende overlegplatforms zagen geen kans het tij te keren. Horecaondernemers vinden dat de kwaliteit van de cafés en eetge- legenheden voldoet, maar in de Binnenstadsvisie wordt vastge steld dat die voor verbetering vat baar is. Bastiaan van Buel van de Irish Pub: „Ik vind dat bijna een belediging voor de hardwerkende ondernemers, die een kwalitatief 1^ De horeca in de Nieuwstraat, ooit hét uitgaanscentrum van Terneuzen, plaatst vraagtekens bij plan van gemeente en Clavis voor 'dienstenboulevard'. door Wout Bareman TERNEUZEN - Gezworene Conny Al- mekinders van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen trekt bij de ko mende waterschapsverkiezingen de lijst Algemeen Waterschapsbe lang. Almekinders uit Cadzand fungeert in het huidige water schapsbestuur als waarnemend dijkgraaf Op de tweede plaats van de lijst, die twintig kandidaten telt, staat Terneuzenaar Bram Stof fels, gevolgd door Patricia van Veen uit Hoek. De kandidaten op de lijst zijn afkomstig uit heel ZEEUWS Die collega op dat Goese kantoor staat bekend als iemand met hart voor de zaak. Hij is er vaak als eer ste en gaat niet zelden als laatste weg. Werkweken van vijftig uur of meer zijn eerder regel dan uitzonde ring. Toen hij onlangs dan toch vier we ken vakantie opnam, werd er al aan getwijfeld of hij dat wel zou prima product leveren." Hij en col lega's geven toe dat het in de uit- gaansstraat allemaal best wat brui- sender mag. Van Buel: „Maar dan moet je daar wel met z'n allen ach ter staan en dat is helaas niet het geval. We proberen wel wat leuke dingen te doen en dat lukt ook wel, maar dan is het natuurlijk doodjammer dat een evenement als de Nachtmarkt nu vrijdag door allerlei omstandigheden weer niet doorgaat." Ook de slecht draaien de bioscoop blijkt niet dat extraa tje te bieden, waarop was gehoopt. De ondernemers in 'noord' zijn daarnaast niet bijster gelukkig met het plan (het wordt in september gepresenteerd) om de horeca uit het zuidelijk deel te verbannen ten faveure van een dienstenboulevard met kleine ondernemingen in de dienstensector. Bram Stoffels van de ondernemerskoepel, de ge meente én Clavis beschouwen dat als een opwaardering van het ge bied. Van Buel en de zijnen moe ten dat nog zien. „Zo makkelijk is het niet om goedlopende zaken te sluiten. Wat moet je trouwens van zo'n 'boulevard' verwachten?" Stoffels denkt dat concentratie van de horeca in het noordelijk deel prima aansluit bij de plannen voor de Veerhaven en de Scheldeboule- vard. „Het gebied heeft enorme po tenties, waarvan ook de horeca kan profiteren. Vergeet ook de rol van het Scheldetheater trouwens niet." Zeeuws-Vlaanderen. Almekinders: „We hebben bewust gestreefd naar een brede spreiding." Een aan tal kandidaten heeft een politieke achtergrond, maar verder is er spra ke van een gemêleerd gezelschap. Eén van de speerpunten van Alge meen Waterschapsbelang is be houd van de vestiging én de werk gelegenheid in Terneuzen op het moment dat de waterschapsfusie gestalte krijgt. Almekinders: „Al leen al vanwege de grensoverschrij dende contacten is dat van groot belang. Bovendien maken we ons sterk voor de werkgelegenheid van de 180 mensen, die bij ons schap werken." Hij vindt dat de positie van het schap tot nu toe te weinig uit de verf kwam. Tip? redactie@pzc.nl volhouden. En ja hoor: koud enke le dagen later kwamen de eerste mailtjes al weer binnen. 'Ter infor matie', was vaak het onderwerp. Zo maar van de ene op de andere dag stoppen is ook niet goed, be dachten zijn collega's. Ze overwegen nu om hem te vra gen elke dag een halfuurtje te ko men. Op therapeutische basis. door René Hoonhorst CADZAND-BAD - De helm was nog wat maten te groot voor zijn hoofdje. Dus vond de achtjarige Sam Noever uit Zwolle zichzelf nog geen ideale spuitgast. Maar misschien dat hij later toch nog eens bij de brandweer gaat kijken. Want de demonstraties op de hulpverleningsdag in Cadzand- Bad vond Sam allemaal even prachtig. 'Cool', hoe de politie een tasjesdief inrekende en 'gaaf, hoe de brand weer liet zien wat voor steekvlam er ontstaat als je water op het vuur gooit nadat de vlam in de pan slaat. En dan was het natuurlijk ook 'mooi' om de rook- en lichtsig nalen te zien, die de reddingsbriga de afvuurt om zich op zee zicht baar te maken voor vliegtuigen, he likopters of boten. Vader Henk Noever vond het voor al mooi om zijn zoon te zien genie ten. Zelf was hij echter vooral on der de indruk van de knal van het kanon, die bij wijze van startschot van de hulpverleningsdag had ge klonken. Ook de 'echtheid' van de wonden van de 'acteurs' van de Landelijke Opleiding Tot Uitbeel ding van Slachtoffers (Lotus) had den hem geraakt. „Echt fantastisch gedaan. Indrukwekkend, het geeft je nog meer respect voor de vrij willigers die zich inzetten voor Lo- door Frank van Cooten HULST - Het Plan Perkpolder gaat volledig voorbij aan de wens van de bewoners van de regio voor een goede verbinding naar de over kant. Het plan, waarvan nu de Mi lieu Effect Rapportage (MER) aan de orde is, is helemaal aangepast aan de behoeften van de onderne mers die het hebben opgesteld. Hulstenaar Albert Broekmans stelt dit in een brief aan de Raad van State. Hij heeft een klacht inge diend omdat Hulst volgens hem niet serieus is omgegaan met zijn bezwaarschrift op de MER. De ge meente manipuleert zijn inspraak tus, de KNRM, de Reddingsbriga de, het Rode Kruis, de EHBO of de brandweer. Je krijgt nog meer bewondering voor ze als je weet hoeveel tijd ze in hun vrijwilligers werk steken. Niet alleen om uit te rukken, maar vooral om te oefe nen, cursussen te volgen en bij te blijven." De complimenten klonken Willy van de Vijver als muziek in de oren. De plaatsvervangend schip per van het KNRM-station Cad zand (ook EHBO'er en lid van Lo tus) was samen met plaatselijk brandweercommandant Edwin de Kam vijf jaar geleden de initiatief nemer van de hulpverleningsdag. 'Petje af voor vrijwilligers die zeeën vrije tijd steken in hulpverlening' Het was destijds vooral bedoeld om de bevolking uit de streek te la ten zien welke hulpverleningsin stanties er allemaal in West-Zeeuws-Vlaanderen actief zijn. Daarnaast hoopten Van de Vijver en De Kam een aantal kan didaten warm te maken toe te tre den tot de KNRM, de brandweer of een andere hulpverleningsin stantie. Dat is nog niet zo erg gelukt. Een rechtstreekse aanmelding naar aan leiding van de hulpverleningsdag hebben brandweer of redding maatschappij nog niet mogen ver welkomen. Maar dat is voor Van om geen antwoord te hoeven ge ven, meent hij. Broekmans, die al jaren strijdt voor een volwaardige veerverbin- ding, diende daarom in januari een bezwaarschrift in. Hij be schouwt het als een middel om als nog antwoord te krijgen op vragen die hij in het verleden tevergeefs stelde. Broekmans vindt echter dat het college van burgemeester en wethouders zijn bezwaarschrift niet goed heeft behandeld. In een aantal brieven drong hij er op aan zijn bezwaarschrift alsnog naar be horen inhoudelijk in het MER rap port weer te geven en te beant woorden. Een reactie bleef echter uit. „Dit beschouw ik als een weigering om mijn bezwaarschrift naar behoren te behandelen." Vandaar de klacht de Vijver geen reden de organisa tie van de jaarlijkse hulpverlenings dag aan de wilgen te hangen. „Het blijft een uitstekende gelegenheid om toeristen en mensen uit de streek bekend te maken met ons werk. Om een uur of twee telde ik een kleine vijfhonderd mensen die vanaf de boulevard naar de monstraties keken. Onze stand in het reddingstation heeft vandaag goed gedraaid en veel bezoekers pikken een informatiefolder mee. We hopen natuurlijk dat mensen vervolgens donateur worden van de KNRM." Naast de voorlichting aan het pu bliek wordt ook de samenwerking verrijkt met andere hulpinstanties de deelnemende vrijwilligers. Niet alleen hulpverleners uit de streek werken samen, ook brandweerlie den en Rode-Kruisvrijwilligers uit Knokke en een grote groep Ro de-Kruisvrijwilligers uit het Duit se Remscheid draafde op. Op de Duitsers, met wie de Cadzandse hulpverleners in contact kwamen doordat één van hen een vakantie huisje in de streek heeft, zijn de Nederlanders nog wel eens jaloers. Zij hebben als Rode-Kruisvrijwilli- ger veel meer bevoegdheden dan Nederlanders of Belgen. Van de Vijver: „Wij mogen als redder, EHBO'er of vrijwilliger van het Ro de Kruis de bloeddruk van een on wel geworden strandganger niet meten, zelfs nog geen aspirientje verstrekken. De wetgeving in Duitsland steekt, gelukkig voor hen, wat anders in elkaar." Hulpverleningsdag t- De eerste Cadzandse huipver- ieningsdag werd in 2004 ge houden. Initiatiefnemers wa ren de dorpsbewoners Willy van de Vijver (KNRM, EHBO, Lotus) en Edwin de Kam (brandweer). Zij wilden de be volking graag laten zien hoe veel hulpverleningsdiensten altijd voor hen klaarstaan. k- In Cadzand oefenden gisteren vijftien diensten samen. Ruim 150 vrijwilligers toonden hun vaardigheden als hulpver lener bij ongelukken in de bran ding en op het strand. Door toedoen van Belgische en Duitse Rode Kruis-mensen werd het een internationale dag. bij de Raad van State. Zowel het college van Hulst als het provincie bestuur proberen volgens Broek mans met ondemocratische midde len te voorkomen dat zij in het ka der van de MER rekenschap moe ten afleggen over haar plan. „Dit toont aan dat zij het plan in het openbaar niet kunnen en willen verdedigen." Broekmans vindt op basis van onderzoek van de Gront- mij in 2003 dat er wel degelijk be hoefte is aan een volwaardige veer- verbinding. Hulst en de provincie vinden van niet. In Plan Perkpol der is daarom geen plek voor een veerboot. Het plan stuit overigens op steeds meer weerstand. Grond eigenaren in het gebied weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn en de dorpsraad van Kloosterzande wil stoppen met de planvorming. Leden van de reddingsmaatschappij bergen een reddingsvlot. ALMANAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46