PZC Jongeren Zaamslag krijgen training Alarm bij gevaarlijke stroming Schippers verbolgen over calamiteitensteiger 21 ZEEUWS-VLAANDEREN 22 en 23 27 Verhoudingen moeten weer normaal worden na moord op postbode. Maatregel uitvloeisel van stranding Fowairet voor haven Perkpolder. www.inteneur-paauwe.nl Schuttevaer klaagt al jaren over goede voorziening in haven. Woensdag 6 augustus 2008 Hulpverleners presenteren zich in Cadzand Plan voor Zilte Floriade in Zeeland Tip? redtern@pzc.nl door Eugène Verstraeten ZAAMSLAG - De jongeren in Zaam slag krijgen een speciale training die er aan moet bijdragen dat de 'normale' verhoudingen tussen de inwoners in het dorp terugkeren. Die werden ernstig verstoord na dat in nacht voor Koninginnedag de 56-jarige postbode Peter Her- wegh zwaar werd mishandeld en kort daarna aan zijn verwondin gen overleed. Een jongen van 16 jaar, die deel uitmaakte van een groep van ongeveer 20 baldadige jongeren, wordt verdacht van de moord. Hij zit in afwachting van de rechtszaak nog steeds in hechte nis in een jeugdinrichting in Lim burg. Na tal van gesprekken en bijeen komsten met dorpsbewoners stel de burgemeester Jan Lonink van Terneuzen een plan van aanpak in het vooruitzicht. Dat ligt nu op ta fel. De vragen die daarin centraal staan zijn hoe Zaamslag weer te rug kan naar de situatie van vóór de 'Koninginnenacht' en hoe een extreme situatie zoals die zich toen heeft voorgedaan, kan wor den voorkomen. Het plan van aan pak richt zich in eerste instantie op de 'nazorg', een terugkeer naar de 'normale' verhoudingen. De speciale power-training is daarvan een belangrijk onderdeel. Het is een aanpak, onder professionele 1^ Burgemeester Jan Lonink stelt plan van aanpak op om de verhoudingen in Zaamslag weer te normaliseren na de moord op Peter Herwegh. begeleiding van de organisatie Indi go, die zich richt op jongeren die naar de rand van de maatschappij dreigen af te glijden. Jongeren die in hun sociaal functioneren risi covol gedrag vertonen, zonder dat er nog sprake is van ernstige ge- drags- en psychische klachten en meestal nog geen overmatig alco hol of drugs gebruiken. Tijdens de trainingen krijgen de jongeren handvatten aangereikt om zich weerbaar op te stellen in de groep en zelf weer controle te krijgen over eigen beslissingen, waardoor zij hun eigen verant woordelijkheid durven nemen. Dit wordt gedaan aan de hand van allerlei thema's, die die in wekelijk se bijeenkomsten van een uurtje of drie aan de orde worden ge steld. Ook de ouders worden erbij betrokken. Parallel aan de trainin gen verwerven zij kennis en in zicht over het gedrag van hun kin deren. De power-training duurt een paar maanden. Als de resultaten be schikbaar zijn, wordt bekeken wel ke preventieve en repressieve maat regelen nog aanvullend genomen kunnen en moeten worden. door Wout Bareman TERNEUZEN - De scheepvaart op de Westerschelde wordt voortaan spe ciaal gewaarschuwd voor een verra derlijke dwarsstroming in het Zui dergat tussen Perkpolder en Hans- weert. Dat gebeurde zondag en maandag voor het eerst. De stro ming doet zich bij ieder springtij voor. Voorafgaand aan dat tij gaan voortaan altijd waarschuwingen uit via de verkeerscentrale Vlissin- gen, de post Hansweert en de cen trale Zandvliet. Rijkswaterstaat heeft daartoe, in overleg met de Belgische collega's besloten na de stranding van het containerschip Fowairet in september 2005 vlak voor de voormalige veerhaven van Perkpolder. Onderzoek wees uit dat het schip uit de koers was ge raakt door een zware dwars- stroom. Later werd die stroming nog eens bevestigd door metingen in het Zuidergat tussen de Platen van Ossenisse en de Plaat van Walsoorden. De waarschuwingen van de centrales richten zich voor al op moeilijke manoeuvreerbare schepen, zoals containerschepen en bulkcarriers. Die wordt ook aan bevolen elkaar niet te passeren. CLINGE - Freeks Fantastische Fabuleuze Fabelach tige Uitleefdag. Dit onderdeel van de jeugdvakan- tieweek stond gisteren op het programma in Clin- ge. Kinderen uit Sint-Jansteen, Heikant, Clinge, Graauw en Nieuw-Namen konden zich de hele dag uitleven. Op de zogenaamde kernendag ston den onderdelen als vrachtwagen trekken en een stormbaan beklimmen op het programma. En of dat allemaal niet genoeg was, was er 's middags een groot waterspel. De kinderen gingen dan ook na afloop moe, maar voldaan naar huis. Tevreden was ook de organisatie. Bestuurslid Gijs Everaard: „Ruim tweehonderd kinderen hebben we mogen verwelkomen in Clinge. Tel daarbij de tweehon derd kinderen die op 't Jagertje in Hulst in de weer waren." Zij bouwden hutten en waren in de weer met paletten, dozen en behangrollen. foto Peter Nicolai De opruiming bij Interieur Paauwe is begonnen met kortingen tot 50%. Bekijk nu de online-opruimingscollectie op: Zuidweg 20" Zonnemaire om 401318 door Wout Bareman TERNEUZEN - De afdeling Terneu zen van schippersvereniging Schut tevaer vindt dat de overheid er voor moet zorgen dat er zo snel mogelijk een goede calamiteiten steiger komt. Die speelt een crucia le rol bij het aan wal brengen van zieken en gewonden van schepen op de Westerschelde. Schuttevaer onderschrijft de vast stelling van het Terneuzense raads lid Pim Broekhuysen dat een der gelijke voorziening in een haven als Terneuzen niet mag ontbreken. Voorzitter Johnny van Ijk: „We kla gen al jaren over de situatie. Tot voor kort hadden we de ponton in de Veerhaven, maar nu die buiten gebruik is gesteld, is het behelpen met een paar moeilijk bereikbare aanlegsteigers voor de sluizen. Moet je je voorstellen dat er iets ge beurt met zo'n riviercruiseschip en dat honderden mensen van boord moeten..." Rijkswaterstaat verklaart, volgens Van Ijk, glashard dat de ponton nooit de functie van calamiteitensteiger heeft ge had. „Absurd natuurlijk, want waar kun je in de haven gemakke lijker met een ambulance tot aan het water komen dan bij die pon ton?!" Schippersvereniging Schuttevaer vindt het onbegrijpelijk dat de haven van Terneuzen een goede calamiteitensteiger onbeert en dringt aan op maatregelen. Schuttevaer kaart de kwestie aan tijdens het eerstvolgende perio diek overleg met de betrokken in stanties. Een woordvoerder van waterstaat vindt de zaak opgebla zen. Broekhuysen baseerde zijn kri tiek op de problemen die redding boot Zeemanshoop ondervond bij het aan wal brengen van een man met een gebroken been. De woord voerder: „Ik heb begrepen dat men erg tevreden was over het ge bruik van de nieuwe steiger voor de Middensluis, dus wat is het pro bleem?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45