Zeeland De Balans zoekt naar evenwicht Sponsors nodig voor herstel mosselschouw Philippine 67 Centrales wijzen op stroming Jongeren Zaamslag leren zich sociaal weerbaar op te stellen Zorgwerkplaats in Sas bereidt mensen voor op een 'normale' baan. Fondsenwerving voor mosselschouw begint op Monumentendag. Maatregel uitvloeisel van stranding Fowairet voor haven Perkpolder. Verhoudingen moeten weer normaal worden na moord op postbode. W PZC Woensdag 6 augustus 2008 25 door Raymond de Frel SAS VAN CENT - Bij zorgwerkplaats De Balans aan de Westkade in Sas van Gent doen de cliënten alles op hun eigen tempo. Geen haast, je bent weinig tot niets verplicht. Wim Clarijs en Leo Constancia hebben beiden een verleden bij reïntegratiebureau Piblw, maar be sloten zo'n anderhalf jaar geleden zelfstandig verder te gaan. In de 'witte villa' naast de voormalige suikerloodsen van Cargill werken 21 cliënten met een persoonsgebo den budget aan een terugkeer in de maatschappij. Met zo'n budget kunnen mensen 'Cargill wil ook onze villa verkopen. De gemeente beslist in september' zelf zorg inkopen. Dagbestedings activiteiten als timmeren, schilde ren, muziek maken en koken moe ten duidelijk maken welke talen ten moeten worden gebruikt bij het vinden van de perfecte baan in de 'normale' werksfeer. „We zijn hier op zoek naar balans. Men sen die thuis problemen hebben, mensen die net zijn afgekickt van een verslaving, mensen met een beperking... Zij kunnen hier aan de slag om een stap richting het normale werkleven te doen", vat Constancia de doelstelling samen. De Balans borduurt verder op de formule van zorgboerderijen. „Ik kon met mijn ideeën niet verder groeien bij Piblw, dus ben ik zelf standig verder gegaan in dit pand", aldus Clarijs. Het gebouw is nog altijd eigen dom van Cargill. De gemeente Ter- neuzen beslist volgende maand of ze het aankoopt. De suikerloodsen zijn in beeld als locatie van het In dustrieel Museum. Daarnaast bie den de loodsen mogelijk goed on derdak voor de vrijwillige brand weer in Sas van Gent en verschil lende carnavalsverenigingen, denkt het gemeentebestuur. „Maar Cargill wil ook meteen on ze villa verkopen. Dat bestudeert de gemeente nu. In september buigt de raad zich er over", zegt Clarijs. Als de aankoop doorgaat, ziet Con stancia meteen mogelijkheden, al praat hij in dit geval nog op per soonlijke titel. „Het zou natuurlijk hartstikke mooi zijn als een aantal cliënten als gids in het industrieel museum kan werken." door Frank Balkenende GOES - Het bestuur van de stich ting (in oprichting) die de Zeeuw se schouw De Nieuwe Zorg laat restaureren, wil op Open Monu mentendag (13 september) begin nen met de fondsenwerving. De herrijzenis van de Philippine 67 vergt zo'n tweeënhalf tot drie ton. Eén van de ideeën is de uitgifte aan aandelen, die recht geven op vaartochten met de schouw. Eigenaar Wout Dijkstra uit Bruinis- se, die het wrak enkele jaren terug kocht, heeft inmiddels versterking gekregen van twee liefhebbers: Frank Dijkstra en Adri Verras. Dijkstra - geen familie van Wout - is één van de vorige eigenaren van De Nieuwe Zorg. Hij voer met de schouw toen die nog als jacht fun geerde. Adri Verras komt uit een scheepsbouwersgeslacht. Zijn va der en opa dreven de bekende werf van Verras in Paal. Daar is De Nieuwe Zorg in 1924 gebouwd. De bestuurstrojka wil op Open Monumentendag de deuren open zetten om sponsors te interesse ren. „Er is een folder in de maak, die we op Open Monumentendag uitdelen. We spelen met het idee aandelen uit te geven. Als tegen prestatie krijgen aandelenbezitters vaardagen met De Nieuwe Zorg. Ook kunnen we reclame maken voor bedrijven die ons sponsoren. Bovendien presenteren we ons in stijl, met historische kostuums en een draaiorgel", zegt Verras. De restauratie van het schip kost tweeënhalf tot drie ton. Verras kan dat redelijk inschatten als be stuurslid van de voormalige Oos- terscheldewerf aan de Houtkade in Goes, waar de mosselschouw nu ligt. I** De fondsenwerving voor de res- tauratie van de laatste Zeeuwse mosselschouw De Nieuwe Zorg begint 13 september op Open Monumentendag in Goes. TERNEUZEN - De scheepvaart op de Westerschelde wordt voortaan spe ciaal gewaarschuwd voor een verra derlijke dwarsstroming in het Zui dergat tussen Perkpolder en Hans- weert. Dat gebeurde, zondag en maandag voor het eerst. De stro ming doet zich bij ieder springtij voor. Voorafgaand aan dat tij gaan voortaan altijd waarschuwingen uit via de verkeerscentrale Vlissin- gen, de post Hansweert en de cen trale Zandvliet. Rijkswaterstaat heeft daartoe, in overleg met de Belgische collega's besloten na de stranding van het containerschip Fowairet in septem ber 2005 vlak voor de voormalige veerhaven van Perkpolder. Onder zoek wees uit dat het schip uit de koers was geraakt door een zware dwarsstroom. Later werd die stro ming nog eens bevestigd door me tingen. door Eugène Verstraeten ZAAMSLAG - De jongeren in Zaam slag krijgen een speciale training die er aan moet bijdragen dat de 'normale' verhoudingen tussen de inwoners in het dorp terugkeren. Die werden ernstig verstoord na dat in de Koninginnenacht een in woner bezweek aan de klappen die hij op zijn hoofd kreeg. Een jongen van 16 jaar, die deel uit maakte van een groep van onge veer 20 jongeren, wordt verdacht van de moord. Naar aanleiding ver schillende gesprekken en bijeen komsten beloofde burgemeester Jan Lonink van Terneuzen een plan van aanpak. Dat is er nu. De vragen die daarin centraal staan zijn hoe Zaamslag weer te rug kan naar de situatie van voor de Koninginnennacht en hoe een extreme situatie zoals zich die heeft voorgedaan kan worden voorkomen. Het plan van aanpak richt zich in eerste instantie op de 'nazorg', het terugkeren van de 'normale' verhoudingen. De Po wer-training is daarvan een belang rijk onderdeel. Het is een aanpak, onder professionele begeleiding van de organisatie Indigo, die zich richt op jongeren die naar de rand van de maatschappij dreigen af te glijden. Jongeren die in hun so ciaal functioneren risicovol gedrag vertonen, zonder dat er nog spra ke is van ernstige gedrags- en psy chische klachten en meestal nog niet overmatig alcohol of drugs ge bruiken. In de trainingen krijgen de jongeren handvatten aangereikt om zich weerbaar op te stellen in de groep en zelf weer controle te krijgen over eigen beslissingen, waardoor zij hun eigen verant woordelijkheid durven nemen. fJJ Burgemeester Jan Lonink stelt plan van aanpak op om de verhoudingen in Zaamslag weer te normaliseren na de moord op Peter Herwegh. Deelnemers aan het project Balans klussen wat af in de werkplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27