Walcheren blokkeert ziekenhuisonderzoek 'Ze hebben geen idee in welk 'Hoeveel dagen nog tot ik honderd ben?' 'rJ 'Toeristenbus is een succes' Mevrouw Koets-Visser keek al maanden uit naar haar verjaardag. Gemeenten willen op dit moment geen onderzoek naar locaties. Spooktocht in het bos bij Westkapelle Handen uit de mouwen bij de Zwaakse Weel Watersportverbond snapt klachten van loodsen over zeilers. Duits tweetal geschopt en geslagen in Renesse Folkloristische dag in Zoutelande Vijftien jaar oude auto gestolen in Haamstede Kerk Wolphaartsdijk houdt openluchtdienst KNUIJT 22 Woensdag 6 augustus 2008 PZC W Mevrouw Koets heeft genoten van het cadeau voor haar honderdste verjaar dag: een rondrit in een koets. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Maanden al keek mevrouw Koets-Visser uit naar de dag van gisteren. Zo dicht bij haar honderdste verjaardag, dan moet het er ook maar van komen, vond ze. „De laatste tijd vroeg ze steeds: 'En, hoeveel dagen is het nü nog?", lacht haar zoon Arie. In zorgcentrum Sint Willibrord in Middelburg was het gisteren dan ook groot feest. En terwijl haar bu ren meezongen met de accordeo nist maakte mevrouw Koets een rondje door Middelburg in... een koets. „Mijn idee", bekent Ben Tor- bijn, activiteitenbegeleider. „En ze vond het zelf ook een leuk idee: Koets in een koets." Na een half uur keert het rijtuig terug en de eeuwelinge vond het hartstikke leuk. Achter haar rollator schuifelt ze naar binnen. „Daar loopt ze de hele dag mee door het huis", ver telt Torbijn. „Fysiek is ze sterk hoor. Ze is de weg wel eens kwijt en ze krijgt extra hulp, maar ze vindt het hier ook fijn. 'Het is goed dat jullie er zijn', zegt ze al tijd." Maandag scoorde mevrouw Koets nog dik tweehonderd punten bij het sjoelen. Torbijn glimlacht. „Ze zegt wel eens dat ze eigenlijk niks leuk vindt, maar ondertussen is ze overal bij. Ze zit ook graag in de hal. Daar zoekt ze de mensen op. NIEUWVLIET - De toeristenbus in West-Zeeuws-Vlaanderen is een succes, meldt de gemeente Sluis. De reizigers zijn tevreden, ze laten de auto vaker staan en omzeilen zo mogelijke parkeerproblemen. Mensen kunnen op vertoon van hun toeristenpas gratis met de bus mee. Ze krijgen de pas op de cam ping waar ze staan en kunnen er een week lang met het gezin mee reizen. De pas is geldig tot en met Knokke en tot en met zwembad Scheldorado in Terneuzen. Voor 2,70 euro extra kan men overstap pen op de De Lijn naar Brugge. Voor mensen zonder toeristenpas is een gezinsdagkaart (maximaal twee volwassenen en drie kinde ren) voor 4 euro te koop bij de par- keeronthaalkamer in Nieuwvliet. Nee, mevrouw Koets zit echt niet stilletjes in haar kamer." Voor ie mand van honderd gaat het goed met haar, vindt ook zoon Arie Koets (63). „Ze is inderdaad een sterke vrouw, ze heeft ook altijd meegewerkt in het bedrijf van mijn ouders." Mevrouw Koets is geboren in Co- lijnsplaat in een gezin van tien kin deren - één broer van 93 leeft nog en vierde gisteren het feest mee. Ze leerde haar man kennen op de kermis in haar dorp. In 1940 trouwden ze en openden een meu belzaak in Kortgene, het dorp van haar echtgenoot. Na de watersnoo dramp waren de meeste Noord-Be- 'Maandag scoorde ze nog dik tweehonderd punten bij het sjoelen' velanders hun meubels kwijt. De zaak verkocht in één keer heel veel maar was toen ook meteen 'uitver kocht', vertelt Arie. „Mensen koch ten niet om de paar jaar iets nieuws. Dus vader zei: 'We kun nen hier blijven en ons geld op eten, of weggaan en iets anders gaan doen. Toen zijn we in Middel burg een sigarenzaak begonnen in de Segeersstraat. Daar werkte mijn moeder elke dag, van 's ochtends half zeven tot 's avonds zeven. We gingen echt zo vroeg open ja. De mensen die om zeven uur naar hun werk gingen, kwamen vooraf nog even iets te roken halen." Oude Markt 45 Vlissingen T: 0118 419337 www.knulltmode.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De drie gemeenten op Walcheren blokkeren het on derzoek dat de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen wilden doen naar de nieuwe plaats voor het zie kenhuis Walcheren. RBOI, het ad viesbureau dat het onderzoek zou uitvoeren, heeft eerst toestem ming aan de gemeenten gevraagd. Die hebben laten weten daar niet mee in te stemmen. „De Walcherse gemeenten hebben eerder aangegeven het niet eens te zijn met de verdeling van de zorg tussen Middelburg en Goes", zegt ambtenaar Jos Kouwer van de ge meente Middelburg. „Het zou vreemd zijn als we nu wel instem men met dat onderzoek naar de nieuwe locatie voor het ziekenhuis Walcheren." WESTKAPELLE - Vanavond wordt in het bos bij Westkapelle en in de buurt van de Joossesweg een spooktocht gehouden. Deelne mers gaan in groepjes het bos in en worden verrast door griezels en spoken. Onderweg moeten ze een raadsel oplossen. Kinderen jonger dan twaalf jaar mogen alleen mee onder begeleiding van een volwas sene. Aanvang: 21.00 aan de Joos sesweg. De deelname is gratis. KWADENDAMME - Wie geïnteres seerd is in het vrijwilligerswerk bij Natuurmonumenten kan dinsdag 12 augustus een avondje meehel pen met het hooien van bijzonde re graslanden rond de Zwaakse Weel. Om 19.00 wordt vertrokken vanaf de werkschuur van Natuur monumenten aan de Zwaaksedijk 5 bij Kwadendamme. Opgeven via 0113-644044. door Maurits Sep VLISSINGEN - Vorige week nog had loods Jan-Willem Siewe plotseling drie jachten voor zich, middenin de vaargeul van het Oostgat. „En soms ligt er een zwemmer vlakbij de vaargeul vrolijk naar je te zwaaien. Ze hebben geen idee in wat voor gevaarlijke situatie ze zichzelf en ons brengen." Siewe kent de gevaren van het smalle en soms bochtige Oostgat, de vaargeul vlak langs de Walcher se kust, maar al te goed. Kees van der Vaart van het Watersportver bond ook. Hij is bestuurslid voor Middelburg, Veere en Vlissingen vinden bovendien dat het onder zoek te vroeg komt. In opdracht van het dagelijks provinciebestuur wordt het besluit van de ziekenhui zen om te fuseren en het hoofdzie kenhuis in Goes te vestigen nog eens tegen het licht gehouden. Als de provincie eind september tot andere conclusies komt dan de zie kenhuisbesturen, kan het zijn dat de locatiestudie voor niets is ge weest, zegt Kouwer. Het adviesbureau voelde zich ge noodzaakt de gemeenten toestem ming voor het onderzoek te vra gen omdat het ook zaken doet met die gemeenten. „Dat is netjes van RBOI", vindt Kouwer. Uit een brief van het bureau aan de ge meente blijkt dat dit een vaste WMj Walcherse gemeenten blokkeren onderzoek dat ziekenhuizen in Goes en Vlissingen willen doen naar de nieuwe lokatie voor het ziekenhuis Walcheren. RENESSE - Een 18-jarig meisje en een 23-jarige man uit Duitsland zijn gisternacht mishandeld in Renesse. Ze liepen over de Hoge- zoom toen ze werden gepasseerd door twee fietsende jongens. Die stopten, waarna één van hen het meisje vol in het gezicht stompte. Ze kwam ten val en werd vervol gens in de buik geschopt. Ook de 23-jarige werd tegen de grond ge werkt. ZOUTELANDE - Morgen is er van twaalf uur 's middags tot negen uur 's avonds een folkloristische dag in Zoutelande. In het dorp rijden ringrijders in klederdracht, er wordt een quiz over Zeeland gehouden en men sen kunnen oud-hollandse spelle tjes doen. Zaterdag is er van 16.00 tot 19.00 uur een mobiele kinder boerderij. de regio Deltwateren, met als spe ciale taak de Westerschelde. „Het Oostgat, daar moet je als water sporter met je jacht niet eens wil len komen. Je kunt beter omvaren via Breskens en dan oversteken naar Vlissingen." Dat de politie extra voorlichting gaat geven aan watersporters kun nen de loods en de watersporter al leen maar toejuichen. Siewe: „In de jaren tachtig was er wel toe zicht door de waterpolitie, weet ik uit mijn eigen ervaring. Ook als zeiler. De laatste vijftien jaar is dat toezicht er niet meer. Er zijn im mers regels waaraan iedereen zich moet houden. Maar zeker in het zomerseizoen mag er wel meer aandacht zijn voor het gedrag van watersporters." werkwijze is. De ziekenhuizen zijn daar - volgens het bureau - van op de hoogte. RBOI wilde gis teren geen toelichting geven. Directeur Hans Simons van de Oosterscheldeziekenhuizen zegt niet op de hoogte te zijn van die werkwijze. „De opdracht is gege ven door de ziekenhuizen, de ge meenten hoeven er geen toestem ming voor te geven. Maar ik sluit niet uit dat het bureau medewer king vraagt van de gemeenten." Simons wil er de vaart inhouden. „We hebben geen tijd te verliezen. Als het onderzoek van de provin cie onze conclusies steunt, willen we de plussen en minnen van de locaties op een rijtje hebben." Vol gens Simons wil het ziekenhuis 'drie of vier plaatsen' onderzoe ken: de Mortiere in Middelburg, de sportboulevard tussen Middel burg en Vlissingen en de oude lo catie van ziekenhuis Walcheren. Andere plaatsen worden niet uitge sloten, zegt Simons. BURGH-HAAMSTEDE - Dieven gin gen er gisteravond of -nacht in Burgh-Haamstede vandoor met een 'oudje': een vijftien jaar oude Ford Escort. De eigenaar had zijn auto maan dagavond rond 18 uur geparkeerd aan 't Schoolplein. Toen hij gister ochtend om 9 uur terugkwam, was het voertuig verdwenen. Het gaat om een tomaatrode auto met het kenteken GF-HP-41. WOLPHAARTSDIJK - In recreatiege bied De Schelphoek bij Wol phaartsdijk vindt zondag 10 augus tus een openluchtdienst plaats. Voorganger is dominee Grootjans uit Ovezande. Het thema is 'gast vrijheid'. Er is tevens een kinderne- vendienst en een crèche voor de al lerkleinsten. Bij slecht weer gaat de dienst door in de schuur van camping Veerse Meer. Van der Vaart snapt de loodsen volkomen. „Zij zullen altijd blijven mopperen op watersporters en dat is logisch. Ik zeg altijd tegen water sporters: een zeeschip in een vaar geul is als een trein op het spoor. Ze kunnen er allebei niet uit en ze 'Een zeeschip in de vaargeul is als een trein op het spoor. Ze kunnen er niet uit' kunnen ook niet zomaar stoppen. Daar moet je rekening mee hou den. De formele regel is ook dat je zo veel mogelijk buiten de vaar geul moet blijven met je jacht." Of de waterpolitie in Vlissingen meer gaat patrouilleren in met na- <*r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24