Economie Kaalslag onder pomphouders dreigt Verkoop van auto's uit dipje Nu 6," EU wil auto's laten praten Tussen de vijfhonderd en duizend tankstations zouden gevaar lopen. Vorige maand werden 40.142 voertuigen op kenteken gezet. Dienstensector in eurozone blijft krimpen Nettowinst Carlsberg overtreft verwachting Winstval valt mee voor bank Société Générale Northern Rock lost deel megalening af Kredietcrisis raakt grootste bank Japan Lagere winst Swiss Re door afschrijvingen Energiezuinige airco op waterdamp Van 9,99 W PZC Woensdag 6 augustus 2008 1 3 den haac - De felle prijzenslag tus sen tankstations zorgt de komen de jaren voor een kaalslag onder pomphouders. Daarbij verdwijnen in Nederland tussen de vijfhon derd en duizend stations. Vooral kleine pompen in woonwijken en tankstations in de grensstreek met België zijn kwetsbaar, waarschu wen belangenverenigingen. De kosten voor de pomphouders zijn enorm gestegen, waardoor zij minder verdienen per verkochte li ter benzine, zegt Jan Bessembin- ders, secretaris van de Bovag Tankstations (BT). De BT vreest dat in 2010 vierhonderd van de ruim vierduizend stations in Ne derland zijn verdwenen. „Vooral voor de kleine stations met kleine winkels ziet het er somber uit." Ewout Klok, voorzitter van Beta, de vereniging van onafhankelijke pomphouders en zelf pomphou der, is eveneens pessimistisch ge stemd. Ook hij is bang dat min stens vierhonderd tankstations over de kop gaan. Belangenverenigingen voorzien dat in de komende jaren tussen de vijfhonderd en duizend tankstations verdwijnen door de prijzenslag en gestegen kosten. Erik de Vries van Nove, de branchevereniging van oliehandel aren, voorziet op de langere ter mijn een sanering waarbij dui zend tankstations kunnen verdwij nen. De pomphouders worden volgens de belangenverenigingen geen steek wijzer van de hoge brandstof prijzen. Vooral in woonwijken is de concurrentie tussen pomphou ders fel en worden flinke kortin gen gegeven. Pomphouders spre ken met de olieconcerns een vaste winstmarge per liter af De kortin gen die zij op de adviesprijs geven, moeten zij uit eigen zak betalen. Daar komt bij dat ook de kosten voor de pomphouders stijgen. De Vries: „Milieumaatregelen worden strenger en de kosten van pin- en creditcardbetalingen zijn hoog." Daarnaast vragen banken vaker ga ranties en willen oliemaatschappij en sneller betaald krijgen voor de levering van diesel en benzine. amsterdam - Na een dipje in juni zijn de autoverkopen in juli weer aangetrokken. Vorige maand wer den 40.142 nieuwe auto's op kente ken gezet, een stijging van 2,6 pro cent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Dat bleek giste ren uit cijfers van Bovag en RAI Vereniging. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn inmiddels 340.269 per sonenauto's verkocht, dat is 1,8 procent meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Medio mei zijn in Nederland nieu we kentekens met twee cijfers, drie letters en vervolgens weer een cijfer ingevoerd. Van tevoren werd de datum van invoering daarvan angstvallig geheim gehouden om invloed op de verkoopcijfers van auto's te voorkomen. Uit de cijfers valt inmiddels op te maken dat de invoering van het kenteken niet van invloed is geweest op de auto verkoop. In juni werden juist min der auto's verkocht. Dat werd toen toegeschreven aan het dalende con sumentenvertrouwen, daar is nu niets meer van te zien. hengelo - Het Sociale Werkplaats Bedrijf (SWB) in Hen gelo heeft gisteren een bijzonder energiezuinig koelsys teem ingebruikgenomen. Het systeem koelt door water ter verdampen en verbruikt daardoor 75 tot 90 procent minder elektriciteit dan gewone airco's. Het systeem koelt acht fabriekshallen van elk 200 vier kante meter. „Het is voor het eerst dat deze techniek op grote schaal in Europa wordt toegepast", aldus Jelle Nijdam van het innovatiecentrum SenterNovem giste ren. foto ANP brussel - De Europese Commissie wil het mogelijk maken dat auto's elkaar automatisch waarschuwen voor files of gladheid op de weg. Om auto's op een 'slimme' manier te laten communiceren wordt een deel van het Europese radiospec trum vrijgemaakt. Het dagelijks bestuur van de EU heeft daarover gisteren een besluit genomen. Slimme communicatie systemen in auto's moeten de files korter maken en de wegen veili ger. In 2006 kwamen meer dan 42.000 mensen om het leven in het ver keer in de EU en meer dan 1,6 mil joen mensen raakten gewond. Gemiddeld staat er elke dag 7500 kilometer file op de Europese we gen. Markt Goes Plantuien (in euro) Afland direct leveren: 6,00 - 8,00 (laat ste notering); Droog uit de schuur: 8,00 - 10,00. Fourage (euro per ton) Weide hooi, 1e kwaliteit: 85,00 - 95,00; Veldbeemd, 1e kwaliteit: 80,00 - 85,00; Roodzwenk, 1e kwaliteit: 65,00 - 75,00; Engels Raaigras: 1e kwaliteit: 60,00 - 80,00; Tarwestro: 55,00 - 60,00; Gerststro: 50,00 - 60,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zito.nl londen - De dienstensector in de eurozone is in juli gekrompen naar het laagste niveau in vijf jaar. De inkoopmanagersindex voor de dienstensector kwam uit op 48,3 tegen 49,1 in juni. Dat maakte het marktonderzoeksbureau Markit gisteren bekend. Een stand van onder de 50 van de zogenoemde RBS/Markit-index geeft krimp aan en een stand van meer dan 50 duidt op groei. kopenhagen - De Deense bier brouwer Carlsberg heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een onverwacht hoge nettowinst van ruim 190 miljoen euro geboekt. Dat was 36 procent hoger dan een jaar eerder. Een sterke groei in Oost-Europa en Azië compenseer de de sterk gestegen grondstofprij- zen. De kwartaalomzet steeg met 39 procent tot 2,3 miljard euro. parijs - De Franse bank Société Générale heeft in een tweede kwartaal van dit jaar een flinke winstval gemaakt door afschrijvin gen op riskante beleggingen. De nettowinst kwam uit op 644 mil joen euro, 63 procent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. De winstdaling is minder groot dan analisten verwachtten. Begin dit jaar kwam bij de bank een groot fraudeschandaal aan het licht. londen - De Britse bank Northern Rock heeft al ruim een derde van de lening afgelost die het eind vo rig jaar van de Britse overheid kreeg. Dankzij een krediet van 33,9 miljard euro kon een faillissement van Northern Rock worden voor komen. Northern Rock raakte vorig jaar in de problemen als gevolg van de hy potheek- en kredietcrisis. tokio - Mitsubishi Financial Group, het grootste bankconcern van Japan, heeft de winst in het tweede kwartaal met 66 procent zien afnemen ten opzichte van een jaar eerder. Het bedrijf wordt flink geraakt door de internationa le kredietcrisis, waardoor de af schrijvingen op slechte leningen fors zijn gestegen. De nettowinst van Mitsubishi daal de tot 306 miljoen euro. zürich - Swiss Re, 's werelds groot ste herverzekeraar, heeft in het tweede kwartaal met 346 miljoen euro 53 procent minder winst ge maakt dan een jaar eerder. De lage re winst werd veroorzaakt door nieuwe afschrijvingen door de kre dietcrisis. Swiss Re kondigde giste ren verder aan de levenverzeke- ringsdivisie van de Britse bank Bar clay's over te nemen. Openingstijden: ma. t/m vrij. 10.0CF21.00 uur, za. 9.00-17.00 uur. këfglg Deze Portulaca in hangpot is een dankbare zomerbloeierdie lange ranken met bloemen vormt. Het is een echte zonaanbidder! Verkrijgbaar in wit, geel, roze en rood. Potmaat 25 cm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13