IWK wkAme w stoen CAH p 0/0{0l/ë#M Moeilijke klantprofeet en kluizenaar Speeltuin PZC Dinsdag 5 augustus 2008 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl De opknapbeurt van de speeltuin van wijkverening 't Zand-Stromen- wijk is een lang en geduldig traject waarmee de vele trouwe vrijwilli gers al jaren bezig zijn. 60 Jaar en nu nog €15000 nodig van de €119000. De provincie vindt het verzoek te laat en voor een te klei ne groep kinderen, 't Zand-Stro- menwijk is één van de meest cultu rele wijken van Zeeland en een voorbeelwijk op velerlei wijze waarin al vele jaren leefbaarheid, betrokkenheid en verkeersveilig heid prioriteit hebben voor oude ren en jongeren. Voor de (ver- keers)opvoeding van een kind heb je een hele gemeenschap nodig en samenwerken geeft een vreugd voor ieder. Ik hoop dat u als pro vincie zich niet te groot voelt voor minimaal €2000 en stel voor dat zij het verkeerscircuit betalen. Dat is het minste wat de provincie kan doen voor een wijk met 10.000 ver- keershandelingen per dag. Wie het kleine niet leert (in spel en ver keer), leert het grote verkeert.Kom provincie, speel en rij mee, beter laat dan nooit. Piet de Bruin Poelendaeleweg 6, Middelburg VOOR MINDER koopkracht, Nobelprijswinnaar Alexan der Solzjenitsyn, verguisd en bewonderd in zowel ei gen land als daarbuiten, overleed dit weekeinde in Moskou. De naam van de in Moskou op 89-jarige leeftijd overle den schrijver Solzjenitsyn zal voor altijd verbonden zijn aan De Goelag Archipel, het monsterlij ke eilandenrijk van strafkampen in de voormalige Sovjetunie, dat miljoenen mensenlevens heeft op geslokt. Solzjenitsyn, die zelf acht jaar in verschillende kampen doorbracht, zette die archipel in 1974 op de kaart met wat zijn beroemdste boek zou worden en tot zijn ver banning uit de Sovjetunie zou lei den. Het was de tijd waarin be roemde schrijvers als Jean-Paul Sar tre, Bernard Shaw en Simone de Beauvoir nog de lof zongen over de Sovjetunie. Solzjenitsyn toonde de gruwelijke keerzijde van het re gime, hoewel hij ooit zelf een 'gelo vige' van het Sovjetsysteem was. Alexander Isajevitsj Solzjenitsyn werd op 11 december 1918 geboren in het Zuid-Russische Koslovodsk. In 1941 studeerde hij in Rostov-aan-de-Don met lof afin de wis- en natuurkunde'. Tegelij kertijd volgde hij een schriftelijke cursus literatuur-schrijven. In dat zelfde jaar, na de invasie van de Sovjetunie door de Duitsers, werd hij voor het Rode Leger opgeroe pen, waar hij een officiersoplei ding volgde. Terwijl hij nog in Oost-Pruisen diende, werd hij in februari 1945 gearresteerd omdat hij in een briefwisseling met een NECROLOGIE Alexander Solzjenitsyn 1918-2008 door Aly Knol schoolvriend onwelgevallige op merkingen ('de man met de snor') had gemaakt over Stalin. Bij ver stek, zoals gebruikelijk, werd hij tot acht jaar strafkamp veroor deeld, een gebeurtenis die de rest van zijn leven zou tekenen. Zijn ge loof in het communisme werd ver vangen door het Russisch-ortho- doxe geloof dat hij thuis had leren kennen. Na enkele kleinere kampen te heb ben 'doorlopen', werd hij in 1946 overgeplaatst naar een van de spe ciale gevangenissen waar weten schappers geacht werden speciaal werk voor de staat te leveren. Het zou de basis worden van zijn late re boek In de eerste cirkel. In 1950 werd hij overgeplaatst naar een van de kampen die uitsluitend be doeld waren voor politieke gevangenen in de deelrepubliek Kazachstan, waar hij onder meer als mijnwerker en metselaar werk te, ervaringen die hem brachten tot het schrijven van Een dag uit het leven van Ivan Denisovitsj. Toen hij zijn straftijd had uitgezeten werd hij, 'voor het leven' verban nen naar Kok-Terek in Kazachstan. Tijdens zijn jaren van ballingschap werkte hij in het geheim aan zijn manuscripten werkte. „Gedurende al die jaren, tot 1961, was ik er niet alleen van overtuigd dat ik nooit één enkele zin van mij tijdens mijn leven in druk zou zien, ik durfde ook nauwelijks zelfs mijn naaste kennissen maar te vragen of ze iets van wat ik had geschre ven wilden lezen, uit angst dat be kend zou worden dat ik schreef', verklaarde Solzjenitsyn later. Maar op 42-jarige leeftijd kwam de om slag, toen hij besloot om Alexan der Tvardovski, uitgever van het miljoenenblad Novy Mir, het ma nuscript van Een dag uit het leven van Ivan Denisovitsj toe te sturen. Hij was op slag een beroemdheid. Maar nadat Chroestjov in 1964 ge dwongen met pensioen was ge stuurd, was het afgelopen met de wittebroodsjaren. Manuscripten werden geweigerd of geconfis queerd door de geheime dienst KGB, zoals In de eerste cirkel in 1965, waarin Solzjenitsyn onder meer schreef: 'Een groot schrijver is, om het zo te zeggen, een twee de regering in zijn land. En daar om houdt geen enkel regime ooit van grote schrijvers, alleen van kleine.' Na kritische open brieven werd hij in 1969 uit de Schrijvers unie gezet, waardoor hij voor pu blicatie in eigen land was aangewe zen op de 'samizdat', de onder grondse pers. In 1970 werd hem de Nobelprijs voor literatuur toegekend, maar Solzjenitsyn nam hem niet in ont vangst, na dreigementen dat hij het land niet meer in zou komen als hij naar Stockholm zou afrei zen. Terwijl Augustus 1914, over het voorspel tot de Russische revo lutie, in het buitenland werd gepu bliceerd, schreef Solzjetnitsyn in het geheim aan De Goelag Archi pel. Hij liet een exemplaar naar het westen smokkelen, maar publiceer de pas nadat de KGB eind 1973 in Leningrad een kopie had ontdekt. Daarna was het snel gedaan: in ja nuari 1974 werden hem zijn bur gerrechten ontnomen en een maand later werd hij op een vlieg tuig naar het westen gezet. De schrijver trok zich uiteindelijk terug in Cavendish, in de Ameri kaanse staat Vermont, waar hij zes tien uur per dag zwoegde op het boek Het rode rad, een 5000 pagi na's tellend epos over de Russi sche revolutie en de oorzaken van de communistische overwinning. Hij was met de kerngeleerde Andrej Sacharov de beroemdste dissident ter wereld, maar het hel denaureool verbleekte snel. In het westen werd hij bekritiseerd om zijn steun aan de Amerikaanse oor log in Vietnam. In de Sovjetunie zette de KGB een campagne op, waarin hem antisemitisme werd verweten. Solzjenitsyn werd meer en meer als een zonderling be schouwd. Hij vond de houding van het westen tegenover de Sov jetunie veel te laks, wat hem op kritiek van links kwam te staan. Te gelijkertijd weigerde hij de wester se consumptiemaatschappij te om armen, wat rechts hem weer kwa lijk nam. Solzjenitsyn werd Rus- lands 'beroemdste moeilijke klant', zoals zijn biograaf D. M. Thomas het zou uitdrukken. Van de wester se liefde voor Michael Gorbatsjov en diens perestrojka en glasnost moest Solzjenitsyn alweer niets hebben. In 1990 publiceerde hij in de Literatoernaja Gazeta een pam flet onder de titel Hoe Rusland te organiseren?, waarin hij ervoor pleitte dat Rusland zich zou ont doen van zijn niet-Slavische repu blieken om een nieuwe Russische Unie te vormen met Oekraïne, Wit-Rusland en het noordelijke deel van Kazachstan. In binnen- en buitenland werd deze Groot-Russische gedachte als 'racis tisch' afgewezen. Maar Solzje nitsyn voorspelde ook, wat een jaar later werkelijkheid zou wor den: de ondergang van de Sovjet unie. En met de nodige 'wijsheid achteraf blijkt er nog veel meer waars in zijn pamflet te ste- ken.Solzjenitsyn keerde in 1994 ge heel gerehabiliteerd, voorgoed te rug naar Rusland. Hij vestigde zich in een datsja even buiten Moskou, van waaruit hij het westerse demo cratische systeem bleef bekritise ren om zijn 'geestelijke uitgeput heid', zijn porno en zijn popmu ziek en de Russische samenleving bleef aanvallen om zijn bureaucra tie, verwijdering van de kerk, de maffia en de 'nieuwe rijken'. Hij was en bleef een 'otsjelnik' (een kluizenaar), stoïcijns onder de kri tiek die keer op keer over hem werd uitgestort, een onafhankelijk denker, eenzaam in zijn streven naar herstel van de orthodox-chris telijke normen en waarden. In De Goelag Archipel schreef hij al dat een werkelijk vrij Rusland alleen zou kunnen ontstaan na een groot scheepse zelfreiniging, zoals de de nazificatie van Duitsland na de Tweede Wereldoorlog. Maar die zelfreiniging heeft nooit plaatsge had. Misschien zouden de Russen, en zij niet alleen, de werken van Solzjenitsyn nog maar eens moe ten herlezen. Dan zal blijken dat Rusland een heel groot man heeft verloren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9