Bloedige aanslag in China Artsen: Israël chanteert zieke Palestijnen om te collaboreren Dossier onderzoek Madeleine openbaar 'McCain is marionet van olie' Medewerkers AzG overvallen Betogers slaags met politie in centrum Peking. Honderdduizenden Pakistanen dakloos na overstromingen Ouders hopen dat privédetectives nieuwe aanwijzingen vinden. PZC Dinsdag 5 augustus 2008 7 PEKING - Aan de vooravond van de Olympische Spelen zijn gisteren in het noordwesten van China bij een aanslag zestien agenten van de grenspolitie omgekomen. Nog eens zestien agenten raakten ge wond. Dat meldde het staatspers- bureau Xinhua. Het was de bloe digste aanslag in jaren in de Volks republiek. De aanslag had rond 08.00 uur plaats in de oasestad Kashgar in de onrustige moslimregio Xinjiang. De twee daders hadden het ge munt op joggende agenten. Nadat ze met hun zware vrachtwagen te gen een paal waren gereden, stap ten de mannen uit en gooiden twee granaten. Daarna gingen ze de agenten met messen te lijf, al dus Xinhua. De politie arresteerde beide daders van 28 en 33 jaar oud. Een van hen verloor zijn arm toen hij het zelfge maakte explosief tot ontploffing bracht. Volgens de staatsmedia be treft het leden van de etnische Oei- goeren. Dat zijn soennitische mos lims. Over hun achtergrond of mo tieven is niets bekendgemaakt. In Xinjiang wonen 8,3 miljoen Oei- goeren en velen zijn ontevreden over de Chinese overheersing. Sommigen streven naar onafhan kelijkheid. Kashgar ligt ongeveer 4000 kilometer van de Chinese hoofdstad verwijderd. De aanslag komt op een zeer slecht moment voor de Chinese autoriteiten. Vrijdag beginnen de Olympische Spelen. Meer dan 30.000 militairen beschermen het evenement. Een zegsman van het organiserende olympische comité zei dat de atleten en toeschouwers zich geen zorgen hoeven te maken over hun veiligheid. Een groep van ongeveer twintig betogers is gisteren vlakbij het Tia- China is vlak voor het begin van de Olympische Spelen opge schrikt door een aanslag, waarbij zestien doden vielen. De politie arresteerde beide daders. nanmen-plein in de Chinese hoofdstad Peking slaags geraakt met de politie en afgevoerd. De be togers protesteerden tegen hun uit zetting uit woning in de histori sche wijk Qianmen die met het oog op de Olympische Spelen plaats moest maken voor sportfaci liteiten. Op filmopnamen viel te zien en te horen dat betogers riepen dat zij uit hun huizen zijn gezet opdat de oude stadswijk voor de Olympi sche Spelen kon worden her bouwd tot een glimmende uitstal kast van westerse bedrijven als Ni ke, Starbucks en Rolex. Het was onduidelijk waar de betogers naar toe werden gebracht en of zij wa ren gearresteerd. PESHAWAR - Militairen van het Pakistaanse leger westelijke grensprovincie onder water hebben ge- gen aan 35 mensen het leven zou hebben gekost, redden mensen in de buitenwijken van Peshawar zet. Het leger is ingezet door de provinciale over- Honderdduizenden mensen zijn dakloos geraakt, nadat overstromingen grote delen van de noord- heid nadat zware moessonregens en overstromin- foto Arshad Arbab/EPA TEL AVIV - Wil je voor een goede medische behandeling naar een Is raëlisch ziekenhuis? Word dan col laborateur. Volgens Artsen voor Mensenrechten (PHR) chanteert de veiligheidsdienst Shin Bet op deze manier ernstig zieke en dus kwetsbare patiënten uit de Ga- zastrook. De organisatie zegt te beschikken over verklaringen van 32 Pales tijnen die geen medische behande ling in Israël mochten ondergaan omdat ze hun medewerking aan de Shin Bet weigerden. In een gis teren uitgebracht rapport staan er acht vermeld. Volgens officiële Is raëlische cijfers hebben in 2007 in totaal meer dan 15.000 Palestijnen de Gazastrook mogen verlaten in verband met medische behande ling in Israël. Sinds de machtsover name door Hamas, in de zomer van dat jaar, zijn patiënten in feite de enige inwoners van het gebied die nog tot Israël worden toegela ten. De nieuwe toestand maakt het voor de veiligheidsdienst steeds moeilijker agenten te werven en dat is volgens PHR de belangrijk ste reden te rekruteren onder pa tiënten. In sommige gevallen moe ten patiënten zich melden bij de Erez-grensovergang, waar in een souterrain een kantoor van de Shin Bet is gevestigd. Na verhoor worden ze naar huis gestuurd, waar ze een antwoord moeten af wachten. „Als we weten dat je vei lig uit Israël bent teruggekeerd zul len we ervoor zorgen dat je freelan ce-journalist wordt. Als je iets ziet of hoort over terreuractiviteiten te gen Israël, dan laat je ons dat on middellijk weten en verlaat je het gebied", zou getuige B. zijn ver teld. PORT MORESBY - Een team van Art sen zonder Grenzen (AzG) is afge lopen zondag overvallen in Pa- poea-Nieuw-Guinea. Een groep ge wapende mannen drong het huis in de compound in Port Moresby binnen, waar zeven medewerkers verblijven, onder wie drie Neder landers. De bandieten namen een geldbedrag mee en persoonlijke spullen zoals laptops en mobiele telefoons. De hulpverleners en be wakers werden bedreigd met pisto len. AzG verbindt geen consequen ties aan de overval voor het werk van de organisatie, zegt een woord voerder. De geschrokken medewer kers krijgen steun indien nodig. LISSABON - De Portugese politie heeft het onderzoeksdossier in de verdwijningszaak van Madeleine McCann openbaar gemaakt. Het dertigduizend pagina's tellende dossier kon gisteren door journalis ten worden aangevraagd. Vorige maand beval de Portugese procureur-generaal de politie het onderzoek te sluiten, omdat er geen nieuw bewijs werd gevon den. Madeleine McCann verdween in mei vorig jaar, enkele dagen voor haar vierde verjaardag, uit het vakantieappartement van haar ouders in Praia da Luz in de Algar- ve. Een plaatselijke bewoner, de Brit Robert Murat, en de ouders van Madeleine werden aange merkt als officiële verdachten. Alle drie hebben zij elke betrokkenheid bij de verdwijning ontkend. De ouders, Kate en Gerry Mc Cann, hopen dat privédetectives in het dossier aanwijzingen zien die kunnen leiden tot de oplossing van het mysterie van hun dochters verdwijning. Om in het bezit te komen van het dossier moeten journalisten eerst een officieel verzoek indienen en zich in persoon melden bij een rechtbank in de Algarve. Vervol gens wordt het dossier op een meegebrachte dvd gebrand. WASHINGTON - De Democratische presidentskandidaat Barack Oba- ma heeft met een televisiecommer cial de tegenaanval geopend op zijn concurrent John McCain. De commercial suggereert dat de kie zer met McCain net als met George Bush opnieuw een mario net van de grote oliemaatschappij en binnenhaalt. Met McCain verandert er niets en wordt het beleid van president Bush alleen maar verlengd, pro beert Obama de kiezers duidelijk te maken. Het is een situatie die de Verenigde Staten zich niet nog een keer kunnen veroorloven, waarschuwt de commercial. „Elke keer als je je tank vult, vul je de zakken van de oliemaatschappij en." Bush werkte ooit in de olie-in dustrie. Het kamp van McCain diende Obama echter snel van repliek en verweet de Democraat zelf met de wet te hebben ingestemd die het de bedrijven nu zo makkelijk maakt. Ook wordt beweerd dat Obama aan de oliemaatschappijen al vierhonderdduizend dollar voor zijn campagnekas heeft overgehou den. Hij wordt afgeschilderd als een verwaande, ongeschikte be roemdheid die te koop loopt met zijn raciale achtergrond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7