'Gebrek aan kennis op Westerschelde' Zeeland Wonnen Romeinen zout bij Biezelinge? Depot in kazerne is nog onzeker Op woensdag is het hier één Drie Thoolse rennertjes in de Kleine Tour Romeinse opgravingen Smokkelhoek te zien in gemeentehuis Kapelle. Politie waarschuwt watersporters op gevaren van zeearm. Compleet nieuw depot is ook een optie voor het museum in Stalland. Voor ergonomisch zitcomfort op niveau Minicamping De Bokkesprong is de beste van heel Zeeland. 22 Dinsdag 5 augustus 2008 PZC B Bas Oele en Dicky de Koning richten de expositie in die vanaf vandaag te zien is in het gemeentehuis van Kapelle foto Dirk-Jan Cjeltema door Gijs Kamphuis KAPELLE - Scherven van potten, pannen en andere huishoudelijke artikelen die gebruikt werden in de Romeinse tijd. De grond zit er op sommige plaatsen vol mee. In het gemeentehuis van Kapelle is een aantal vitrines ingericht met dit soort aardewerk, dat vanaf van daag te bezichtigen is. De resten zijn gevonden bij indus triegebied Smokkelhoek in Bieze linge. Het blijkt dat de Romeinen 'Vanuit Aardenburg naar hier gekomen voordat ze echt uit Nederland vertrokken' hier flink actief zijn geweest. „Ze zijn waarschijnlijk vanuit Aarden burg naar hier gekomen tussen 175 en 270 na Christus. Na die periode zijn ze echt uit Nederland vertrok ken", vertelt archeoloog in rustte Bas Oele. Hij kon na zijn pensioen het graven naar oudheden niet los laten en besloot zich aan te sluiten bij de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland (AWN) afdeling Zeeland, de club voor amateurarcheologen. Dicky de Koning is er ook lid van. Samen richten ze de tentoonstelling in. De meeste expositiestukken heb ben ze zelf van het Biezelingse land geraapt. Een potscherf met leesbaar de naam van de maker erop en een schenktuit in de vorm van een leeuwenkop behoren tot de mooi ste vondsten. Ook zijn er foto's te zien van de blootlegging van een houten balkenconstructie. Die is uniek volgens de twee. Al is nog niet duidelijk wat het is geweest. Mogelijk ging het om een primitie ve zoutwin-installatie. Het zout werd gewonnen uit de veengron den die er toen waren. Maar de meest gevonden zoutwinplekken stammen uit de latere middeleeu wen. Oele en De Koning zouden het mooi vinden als bewezen wordt dat de Romeinen dit ook de den. Het kan ook 'slechts' een aan legsteiger voor boten zijn. „Want ze zijn ze tenslotte met de boot hier beland", zo luidt de logische redenatie van De Koning. Met de expositie willen de twee amateurarcheologen een duidelij ker kijk geven in het leven van de Romeinen in Kapelle. De tentoon stelling is nog te bezoeken tot 28 augustus. door Maurits Sep VLISSINGEN - De waterpolitie gaat watersporters extra waarschuwen voor de risico's van varen van de Westerschelde in het algemeen en het Oostgat bij Walcheren in het bijzonder. De mengeling van grote schepen en plezierjachten in de toch al smalle en bochtige vaar geul van het Oostgat maakt het va ren daar moeilijk en soms gevaar lijk. „We gaan hiervoor extra aandacht vragen via bijvoorbeeld de tijd schriften voor de watersporters", zegt woordvoerder Ed Kraszewski van de waterpolitie. „Het Oostgat blijft een apart stukje vaarwater. Ook door de bocht die erin zit en waardoor zeeschepen even van de kust af moeten varen en dan weer terug. Daar komt bij dat de recrea tievaart niet goed op de hoogte is door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Het is nog lang niet zeker dat de voormalige brand weerkazerne in Sint-Annaland wordt omgebouwd tot depot voor streekmuseum De Meestoof. Com plete nieuwbouw is volgens voor zitter Simon Nieuwkoop ook een optie. Hij verwacht dat er pas vol gend jaar duidelijkheid komt. Het museum is toe aan extra op slagruimte. De stukken liggen nu overal en nergens en dat moet be ter. „Zeker als wij een geregis treerd museum willen blijven bij van de regels. Ze steken dan bij voorbeeld de vaargeul over van de goede naar de verkeerde kant en doen dat ook nog eens langzaam. Dan komen ze in het vaarwater van de zeevaart. Dat dat nog niet echt tot calamiteiten heeft geleid, is te danken aan de professionali teit van de grote scheepvaart en de loodsen." Het Nederlandse Loodswezen in Vlissingen juicht het toe dat de wa terpolitie meer waarschuwingen wil laten uitgaan naar de recreatie vaart. Wat loods Jan-Willem Sie- we betreft mag de waterpolitie ze ker in de drukke zomermaanden ook best wat vaker patrouilleren in het Oostgat. „Al wijzen ze de wa tersporters alleen maar op de re gels die er zijn, dat helpt al." Kees van der Vaart van het Water- sportverbond, regio Deltawateren, I** De politie gaat watersporters extra waarschuwen voor de risico's op de Westerschelde. Loodsen juichen dat toe en wensen meer politiepatrouilles. de vereniging van musea", zegt Nieuwkoop. „Eens in de vijf jaar komen ze bij je langs en dan moet je aan een aantal voorwaarden vol doen. Een goede opslag is één van de eisen." Momenteel heeft het museum al stukken opgeslagen in de voormali ge brandweerkazerne. Als dat een structureel karakter krijgt, moet het gebouw worden omgebouwd tot een echt depot. Dat kost een paar centen. „De vraag die nu voor ligt, is hoeveel", zegt Nieuwkoop. De vroegere brandweerkazerne in Sint-Annaland dient al als opslag voor het museum. Het is de vraag of het gebouw definitief wordt bestemd tot depot. erkent dat lang niet alle waterspor ters de regels goed kennen of zich er niet aan houden. „Wij doen als as Watersportverbond daarom ook van alles aan om mensen te wijzen op de kenmerken en de ge varen van bijvoorbeeld de Wester schelde en het Oostgat. Daarom hebben wij extra voorlichtingsbla den gemaakt over kusthavens en knooppunten zoals Vlissingen, Hansweert en Terneuzen." Wat de waterpolitie betreft gaat de grens voor jachten waarvoor een vaarbewijs vereist is ook omlaag. „Nu ligt die grens op vijftien me ter", zegt Kraszewski. „Wij zeggen niet of het dan negen meter moet worden, of elf, of wat dan ook. Daar gaan wij niet over. Maar het zou wel beter zijn als die grens om laag gaat. Niet dat het nu erg ge vaarlijk is op het water, maar het kan wel veiliger. Als meer water sporters een vaarbewijs moeten hebben, helpt dat. Dan weten ze namelijk ook meer over de beton ning en de regels op de Wester schelde." „Als dat duidelijk is, moeten we besluiten of het opweegt tegen de kosten voor de bouw van een heel nieuw depot." Sinds april heeft het museum in elk geval een aardig geldbedrag in kas, dankzij twee zussen die De Meestoof een ton nalieten. „Daar van kan zeker een deel worden in gezet voor het depot", zegt Nieuw koop. „Maar we willen ook nog een nieuw wagenhuis bouwen. Dat zal ook betaald moeten wor den. En eigenlijk willen we ook nog wel iets van het geld overhou den om een kleine reserve voor de toekomst op te bouwen." Het museumbestuur hoopt dat ook de gemeente en de provincie zullen meebetalen aan het depot. THOLEN - Drie Tholenaren zijn gis teren gestart in de 39ste editie van de Kleine Tour. Komende donder dag doet het sportieve evenement de gemeente Tholen aan. De Kleine Tour is een jaarlijks wielerevenement voor kinderen dat vanuit Steenbergen wordt ge houden. De gezelligheid staat voor op, maar er wordt ook een klasse ment bijgehouden. De leider rijdt zelfs in de gele trui. De punten voor het klassement kunnen wor den verdiend tijdens wedstrijdjes voor en na de etappes. Die etappes zelf worden rustig verreden. De Thoolse deelnemers zijn Leen den van Dijke (13) en Marijn Nee- Ie (12) uit Sint Philipsland en Cha- rissa Kooien (12) uit Oud-Vosse- meer. De etappe van donderdag gaat door de gemeente Tholen. Er wordt gerust in de Voorstraat in Flipland (11.00 uur) en op het sportpark in Tholen (12.45 uur). door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - Achter het gro te veld is de paardenwei. „Die twee paarden daar, die zijn hier met vakantie", wijst Jacqueline Koolhaas. „Die mensen hebben een stacaravan gehuurd en nemen hun paarden mee." Dieren zijn be langrijk op minicamping De Bok kesprong. Bij de ingang liggen twee geiten in de zon, een hang oorkonijn doet iets verderop een middagdutje en bij de paarden in de wei staan twee Zeeuwse melk- schapen. Gasten mogen hun eigen hond meenemen. Koolhaas was compleet verrast toen ze hoorde dat haar camping door de Vereniging van Kampeer- boeren (VeKabo) is uitgekozen als beste van Zeeland. Die uitverkie zing heeft ze te danken aan tevre den klanten die een formulier heb ben ingevuld. Als de mystery guest van de Vekabo net zo onder de indruk is als de gasten, maakt ze kans om de beste van Neder land te worden. Dat wordt in okto ber bekend gemaakt op de Kam peer- en caravanbeurs in Utrecht. Ze trekt speciaal publiek, vindt ze. „Mensen die van de natuur hou den, mensen die milieubewust zijn. Het zijn ook allemaal sociale 'Vaak zijn kinderen helemaal gek van paarden tegen de tijd dat ze hier weggaan' types. De tenten en caravans staan hier in een kring, iedereen maakt contact. Omdat ik maar één keer in de week een wissel heb, op za terdag, is het hier tegen de tijd dat het woensdag is één grote familie." Het merendeel van de gasten heeft aanvankelijk niets met paarden, vertelt Koolhaas. „Maar er zijn ook gezinnen die speciaal naar De Bok kesprong komen omdat hier zo veel dieren zijn, mensen die zeifin de stad wonen. Kinderen mogen meehelpen met de verzorging van de dieren. Op dinsdagmorgen mo gen vZe een rondje rijden op de campingpony." „Soms komen er kinderen die echt bang van dieren zijn. Die pro beer ik van hun angst af te helpen. Vaak zijn ze helemaal gek van paar den tegen de tijd dat ze hier weg gaan. Dan komen ze het jaar erop, en dan vertellen ze dat ze op paard rijles zitten. Dat heb ik al zo vaak meegemaakt, ze raken hier besmet met het paardenvirus." Vanaf dit najaar breidt Koolhaas haar activiteiten uit met work shops. Djembé en Afrikaanse dans bijvoorbeeld, ofTai Chi, of intuïtie ve communicatie met dieren. Die workshops worden gehouden in een tipi, een traditionele Indiaanse tent. Tijdens het zomerseizoen ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62