Zeeland De strijd tegen de Spanjaarden Het is weer kermis in Hengstdijk Toeristisch veer tussen Yerseke en Gorishoek per direct uit de vaart Keldermanspoort decor van wapengekletter en bulderende kanonnen. Nieuw in programma is puzzeltocht voor fietsers en auto's. Eigenaren weigeren nog langer aan te leggen in Thools haventje. Expositie over water in Watertoren Axel Terneuzenaar opgepakt voor schennispleging Staatscircus Moskou niet meer in Axel Beschonken Duitser betrapt in Breskens PZC Dinsdag 5 augustus 2008 25 door Sheila van Doorsselaer HULST - De piekeniers worden in stelling gebracht, achter de linies roept een commandant 'Vuur!', ka nonnen bulderen. De musketiers herladen hun lontslotmusketten. De vaandeldrager, met het zweet in zijn handen, omklemt nog wat steviger de stok waaraan het dier bare vaandel wappert. De strijd te gen de Spanjaarden begint... Om Hulst is eeuwen terug heel wat strijd geleverd. De stadswal len, contrescarpen, bolwerken en het ravelijn hebben Tijdens de Tachtigjarige Oorlog hun nut wel bewezen. Uiteindelijk werden de Spanjaarden in 1645, na een beleg van 28 dagen, definitief de stad uit gejaagd. De rook trok op, de ka nonniers gingen naar huis en de marketensters pakten hun boeltje weer in. Tijdens de Nederlandse Vestingste- dendagen (23 en 24 augustus) zul len de oude tijden echter weer her leven. Met hulp van De Borgerij uit Bergen op Zoom, het Willem- stads leger, de Bergsche Batterij uit 'In het heetst van de strijd moeten we sommigen wel eens tot rust manen' Geertruidenberg en niet te verge ten schutterijverenigingen uit de gemeente Hulst, wordt de strijd om Hulst nagespeeld. De Keldermanspoort dient als per fect decor, de strijdkrachten zijn in kostuum gestoken en hebben hun wapentuig meegebracht en op het Brederodebolwerk is een heus mid deleeuws kampement opgezet waar de marketensters zorgen dat het de strijdkrachten aan niets ont breekt en de kok een varkentje aan het spit roostert. De Borgerij uit Bergen op Zoom was vorig jaar tijdens de Vesting- stedendag ook te gast voor het aan val- en verdedigingsspel. „Toen hadden we als het ware onze gene rale repetitie", zegt Martijn Huij- gens, secretaris van de Borgerij. „Nu wordt de strijd 1 groter van op zet, het wordt vast heel erg mooi." Het historische rollenspel is voor veel leden de Borgerij, met leeftij den variërend van 15 tot 72 jaar, een goede uitlaatklep. Huijgens: „In het heetst van de strijd moe ten we sommigen nog wel eens een beetje tot rust manen. Het blijft immers maar een spelletje." De leden van de Bergsche Batterij spelen deze keer de vijand, de Spanjaarden. De kampementen zijn het hele feestweekeind doorlo pend te bezoeken, maar de echte strijd barst op zaterdag en op zon dag los om 15 uur en zaterdaga vond wordt de oorlog om 21.30 uur nog eens herhaald. Huijgens: „Het is prachtig om te zien, maar de echte spanning is er natuurlijk wel af We weten allemaal wie er wint..." (Dit is de derde aflevering in een kor te serie over de Vestingstedendagen in Hulst op 23 en 24 augustus) In Hulst gaat het weer heet toe tussen alles wat Staats en Spaans is. foto Robby Zaman door Peter Oggel HENGSTDIJK - De kermis in Hengst dijk is in de regio al jaren een be grip, inclusief de traditionele on derdelen als schietingen op de lig gende wip, gaaibollingen en kin derspelen. Niettemin is de organi satie druk bezig met nieuwe ele menten in het programma. Zo'n nieuwigheid is de puzzel- tocht voor automobilisten en fiet sers. „De autopuzzeltocht", vertelt Eddy de Kort namens de organisa tie van de Hengstdijkse kermis, „doen we ook als slechtweervoor- ziening. Op deze manier dekken we ons in tegen het wisselvallige weer. Onderweg zijn er volop acti viteiten voor het hele gezin." De puzzelrit vormt het hart van het kermisprogramma op de eer ste dag, zaterdag 30 augustus. Deel name voor automobilisten kost vijf euro, fietsers betalen €1,50. De start is om 13.45 uur, inschrijven kan vanaf 13.30 uur in café 't Jagers huis. De prijsuitreiking is voorzien om 17.45 uur. Zaterdag is er voorts schieting op de liggende wip (14.30 uur) een een gaaibolling (18.45 uur. Aanslui tend is er in 't Jagershuis muziek met onder meer disco beachclub La Bamba (21.00 uur). Zondag 31 augustus is in de tent al le aandacht voor kinderen en die ren met een knuffelparty (10.30 uur). In de middaguren zijn er rondritten met paard en wagen, een gaaibolling en een schieting. 's Avonds is in het café een optreden van Harry Bakker. Maandag 1 september is de slotdag van de kermis. Op het programma kindervolksspelen voor leerlingen van basisschool St. Jozef Om 10.00 uur is er een mis voor overle denen, 's middags weer schieting en gaaibolling. De kermis wordt af gesloten met een gezellige avond met Martien Joos en discoshow. SINT-MAARTENSDIJK - Het toeris tische veerpontje tussen Yerseke en Gorishoek is per direct uit de vaart genomen en keert deze zo mer niet meer terug. De eigenaren van het schip, de Adriana, weige ren nog langer aan te leggen in Go rishoek, nadat het vaartuig daar za terdag forse schade opliep. „Het gebeurde tijdens de afvaart van half elf', vertelt Mia Huissen. „We waren goed vertrokken, maar kwamen al snel niet verder. Twee duikers hebben toen de onderkant van het schip geïnspecteerd en za gen dat er illegaal vistuig in de mo tor terecht was gekomen. Toen ze dat wilden verwijderen, zagen ze dat er veel meer rotzooi zat." j^Iet schip staat op de scheepswerf) waar deze week moet blijken hoe groot de schade is en hoe snel die hersteld kan worden. „Vrijdag heb ben we een bruiloft, maar het is de vraag of het schip dan weer in zetbaar is", zegt Huissen. „We zit ten behoorlijk in de rats." Ondertussen hebben de eigenaren van het schip besloten de veer dienst voor de rest van de zomer op te schorten. Ze willen de haven van Gorishoek niet meer in, om dat ze bang zijn daar opnieuw schade op te lopen. „Hoewel de ge meente er in april heeft gebaggerd, ligt er nog ontzettend veel rom mel", zegt Huissen. Zij en haar echtgenoot halen hun inkomsten vooral uit de rondvaarten, die ze 1*^ De eigenaren van het schip Adriana weigeren nog langer aan te meren in Gorishoek. Daarmee is de veerdienst tussen die plaats én Yerseke opgehesen! vanuit Yerseke organiseren. De veerdienst tussen Yerseke en Goris hoek doen ze erbij. „Die is nauwe lijks rendabel", aldus Huissen. „Je begrijpt dus dat we de toekomst van ons bedrijf daar niet voor op het spel gaan zetten. We moeten nog afwachten hoe groot de scha de is, maar waarschijnlijk zal die nu al vele malen groter zijn dan de opbrengst van de kaartjes in de af gelopen vijf weken." Huissen sluit niet uit dat het pon tje volgend jaar terugkeert, maar dan moet er wel iets gebeuren in de haven van Gorishoek. „Wij ver wijten de gemeente Tholen overi gens helemaal niets, hoor", bena drukt ze. „Die heeft gedaan wat fi nancieel mogelijk was." Wethouder Eric Goossen zegt het jammer te vinden dat het pontje verdwijnt. „Maar we moeten de keuze van de schipper respecte ren", stélt'Hij. 111 AXEL - In de Watertoren aan de Kinderdijk in Axel is tot en met 6 september een expositie te bezich tigen over het thema 'water'. Er staan vijftien panelen die de bezoe ker informeren over de waterkring loop, watersystemen en drinkwa terbereiding. Ook is er aandacht voor het waterschap. De tentoon stelling is geopend woensdag tot en met vrijdag van 13.30-17.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. TERNEUZEN - De politie heeft gister morgen rond 10.00 uur in de C1000 aan de Alvarezlaan een 66-jarige Terneuzenaar aangehou den voor openbare schennis. Door personeel was gezien dat de man in de winkel mensen achter na liep en daarbij meerdere malen in zijn kruis pakte. De politie heeft de man na aanhouding overge bracht n^ar het politiebureau. AXEL - Het Staatscircus van Mos kou slaat zijn tenten deze week niet meer op in Axel. Door een technisch mankement aan de mas- tenwagen kon het circus gisteren niet van Cadzand-Bad naar Axel worden verplaatst. Gekochte toe gangskaarten voor de voorstellin gen in Axel kunnen bij de voorver koopadressen worden ingeleverd. Tot en met zaterdag zijn de circus artiesten te zien in Terneuzen. BRESKENS - Een 43-jarige Duitser uit Kaarst is zondagavond om half twaalf op het Oranjeplein in Bres kens betrapt op het rijden onder invloed van alcohol. Uit een blaast- est bleek dat hij tweeënhalf keer te veel had gedronken. De agenten namen contact op met de Officier van Justitie. Die bepaalde dat de Duitser een boete van 750 euro en rijverbod van zes uur kreeg) - jj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49