Zeeland 'Hinder van Schoondijke kan nieuw campers bij kust Breskens' Geen actie met plastic Proces-verbaal voor schipper van duwstel Fietsen langs landbouwgewas 22 Dinsdag 5 augustus 2008 PZC Woonwagenbewoners opgenomen in kern Maoneblussersdorp. Waterschapspartij pleit voor parkeerverbod op Panoramaweg. Bedrijfsleven is goed in staat om folie zelf te verwijderen. Dorpje door Frank van Cooten BRESKENS - Campers zorgen voor overlast op de Panoramaweg in Breskens. Dat vindt de Onafhanke lijke Waterschapspartij. Lid Fran cois Babijn baseert zich in een brief aan het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen op talloze klachten, vanuit zowel de plaatselijke bevolking als toeris ten. De Panoramaweg ter hoogte van Breskens is een trekpleister. Niet al leen voor toeristen. Ook de plaatse lijke bevolking maakt dankbaar ge bruik van deze weg met een mooi uitzicht op de zee, inclusief par keerplaatsen. Met name voor mensen die slecht ter been zijn, niet alleen gehandi capten, voorziet deze weg volgens Babijn in een behoefte. Zij zijn im mers niet in staat de duinen over te klauteren om van het zeezicht te genieten. „Het is derhalve ui terst ongewenst, dat camperbezitt- ters van van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, met name ten koste van deze doelgroep, misbruik ma- Ondanks klachten zal het waterschap geen actie ondernemen tegen mensen die campers parkeren op de Panoramaweg in Breskens. ken van onze gastvrijheid. Zij par keren de camper soms zelf tegen de rijrichting in om de deur aan zeezijde te hebben. In veel geval len richt men vervolgens ook nog, in de luwte van het voertuig, een 'terras' in, wat meestal wederom ten koste gaat van parkeerruimte voor anderen." Babijn wil weten of ook het water schapsbestuur dit onacceptabel vindt. Als dat zo is pleit Babijn voor een algeheel of gedeeltelijk parkeerverbod voor campers of een beperking van de parkeerduur door middel van bijvoorbeeld een parkeerschijf Om de camperbezitters te compen seren wil Babijn tevens weten of het waterschapsbestuur in overleg met de provincie en met de ge meente Sluis een alternatieve par keerplaats op het veerplein in Bres kens als onderdeel van een transfe rium. wil onderzoeken. Bij het waterschap zijn meer klach ten binnengekomen over de par keerproblemen op de Panorama weg, zei woordvoerster Monique van de Pas van het waterschap gis teren. Het waterschap treedt ech ter alleen op als iemand onterecht op een invalidenparkeerplaats staat. Dan wordt de politie inge schakeld. „Maar het parkeren op zich is voor ons geen probleem, le dereen mag daar staan. Een auto of een camper, dat maakt ons niet uit. Wie het eerst komt, het eerst maalt." door Frank van Cooten SLUIS - Het agrarische bedrijfsleven is nu al prima in staat zelf het land bouwplastic te verwijderen. Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Sluis derneemt daarom geen actie. Raadslid William Gijsel van Ge meentebelangen stelde het college voor eens per jaar een rondje te maken langs de landbouwbedrij ven om het afgedankte landbouw plastic op te halen. Volgens Gijsel zitten veel landbou wers met de grote hoeveelheden zEtuwsE HEEEEÜ Niet dat ze geen internet hebben, in dat Walcherse dorp, maar dat ene gezin had er gewoon zo lang mogelijk mee gewacht. En nu de kinderen wat groter zijn, konden ze er eigenlijk echt niet meer om heen. Vorige week was het zover: de ver binding was tot stand gebracht. De twee voetbalgekke zoontjes door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - De laatste bewo ners van het voormalig Schoon- dijkse woonwagencentrum De Uit spanning zijn twee maanden gele den verhuisd. De drie spiksplinternieuwe wa gens liggen aan een erfje aan de Willemsweg, dat de naam cen trum nauwelijks mag dragen. Na dat besloten was tot ontmanteling van het buiten het dorp liggende woonwagencentrum aan de Sas- putsestraat was het de bedoeling dat meer dan de helft van de bewo ners naar een nieuw centrum met acht standplaatsen zou verkassen. Een paar jaar later was sprake van vijf standplaatsen, maar uiteinde lijk zijn er slechts drie nieuwe 'wa gens' - op daadwerkelijk rijden zijn de woningen niet gebouwd - aan de Willemsweg neergestreken. De meeste voormalige bewoners vonden elders onderdak: in centra in de buurt, een kamp in Frank rijk en een paar kozen voor een 'gewoon' huis in het dorp. En uit eindelijk bleven er maar drie po tentiële huurders over, zodat de ge meente Sluis het bij een trio wa gens hield. Twee broers van Monia Graff zijn in een huis in het dorp gaan wo nen. Zelf vindt ze het hartstikke leuk dat ze nu aan de rand van het dorp tegenover een rijtje huizen zit. Maar na een heel leven in een woonwagen, moet ze er niet aan denken om een rijtjeshuis te hu ren. Een zus trok naar Frankrijk, waar ook leden van de grote, internatio nale familie wonen. Maar de 38-ja- rige Monia is na 35 jaar Schoondij ke zodanig aan het Maoneblussers dorp gehecht geraakt dat ze er het liefst bleef wonen. „Ik ben dan ook blij dat de gemeente hier een paar standplaatsen heeft aange legd. Ik heb hier een ideale plek voor mij en mijn hond Lady." Monia heeft wel zin in een feestje nu de nieuwe woonwagenstand plaatsen zijn gerealiseerd. Van de 'Schoondijke is geen doods dorp en kent nog een heel behoorlijk winkelbestand' andere bewoners, een echtpaar en een zus met haar gezin, hoeft het niet zo. „Maar ik vind het wel leuk. We sluiten toch een oude pe riode af en beginnen een nieuwe." Een omwalling van het verkleinde centrum is niet langer nodig, oor delen bewoners en gemeente. De wagens horen bij het dorp en mo gen gezien worden en binnen af zienbare termijn moet een nieuwe rondweg er voor zorgen dat de ge luidsbelasting van de drukke Wil lemsweg, die overgaat in rijksweg N61, verleden tijd is. Het kale, met gras ingezaaide, per ceel tegenover het trio woonwa- landbouwplastic in hun maag. Ze kunnen het niet kwijt. De plastic folie is van een dergelijk grote omvang dat meegeven in de reguliere containers onmogelijk is. Verbranden van plastic in de open lucht is verboden. De gemeente moet volgens Gemeentebelangen daarom voor een alternatief zor gen. Sluis beschouwt landbouwplastic als regulier bedrijfsafval. „Dat wordt door het bedrijfsleven opge pakt. De gemeente hoeft daar niet tussen te zitten", zei een woord voerster van de gemeente gisteren. Het college brengt de door Gijsel aangekaarte problematiek wel on der de aandacht van Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen. In Schoondijke staan veel huizen te koop. foto Peter Nicolai gens wordt nog ingericht als speel terrein heeft Monia gehoord. Zo gauw dat is gebeurd, komt er nog een officiële openingsplechtigheid, bevestigt een woordvoerster van de gemeente Sluis. Ze durft nog niet helemaal te voorspellen wan neer het zover is. „Het staat nog niet helemaal vast hoe het terrein- tje er uit komt te zien, maar het wordt in elk geval een openbaar speelveldje voor het dorp. De ope ning zal waarschijnlijk in septem ber of oktober plaatsvinden." De drie nieuwe woonwagens val len eenieder gelijk op die vanuit de richting IJzendijke het dorp komt binnenrijden. De nieuwe wo ningen contrasteren sterk met vier bordjes 'Te Koop' aan de Wil lemsweg. Voorzitter Jan Gijs van de Schoondijkse ondernemersvere niging Door Eendracht Sterk denkt niet dat dorpelingen weg willen, omdat er enkele woonwa gens bij hen in de buurt zijn geko men. De vier woningen aan de Willemsweg zijn niet de enige die te koop staan, meldt hij. In heel het dorp zijn er liefst 27 huizen in de aanbieding, telde hij laatst nog tijdens een wandeling. Een sluitende verklaring heeft de eigenaar van de plaatselijke super markt, bij het ontbreken van een dorpsraad vaak de woordvoerder voor Schoondijkse zaken, niet. „In de Lange Heerenstraat (de uitvals weg naar Oostburg, red) staan al leen in de buurt van de rotonde ook vier huisjes te koop. Vooral door het overlijden van bewoners. Geen oorzaak waar je als dorp of gemeente iets kan doen." De meeste te koop staande huizen bij de rotonde in het centrum zijn inderdaad verlaten, blijkt na ver geefs aanbellen en bij een brutale blik naar binnen. De ramen van de te koop staande huizen aan de Willemsweg zijn veelal geblin deerd. Aanbellen op een doorde weekse dag rond het middaguur lokt geen bewoners naar de deur. Als er nog mensen wonen, zijn ze tussen de middag niet thuis. Gijs stelt dat de leefbaarheid in Schoondijke nog niet wordt aange tast door het grote aantal te koop staande huizen. Hij meet dat niet alleen af aan zijn eigen omzet, maar wijst op het grote aantal ne ringdoenden dat nog steeds in het Maoneblussersdorp zit. Een bak ker, een slager, horecazaken, een fietsenmaker, een loodgieter en an- Tip? redactie@pzc.nl konden niet wachten tot ze achter de computer konden. Natuurlijk bezochten ze meteen de website van hun favoriete club. Vervolgens ging de jongste op zoek naar ander voetbalinformatie. „Hé", klonk het even later over de trap naar beneden. „Wist je trou wens dat Manchester ook een dorp je is?" TERNEUZEN - De VW Zeeuws-Vlaanderen heeft drie fietsroutes samengesteld die voe ren langs akkers in de gemeente Terneuzen. Ze kunnen worden ge reden met behulp van een GPS-ap- paraatje. De routes leiden langs akkers, waarop uiteenlopende landbouw gewassen worden geteeld. Langs de routes staan veertig 'gewassen- borden', die de groeicyclus, ver schijningsvorm en toepassing van de landbouwprodcuten laten zien. De GPS-apparaatjes kunnen voor vijf euro worden gehuurd bij De Gentsche Poort in Biervliet, Vakan tieeiland Braakman in Hoek, mini- camping De Stropielekker en cam ping 't Hellegat in Zaamslag en bij de VW in Terneuzen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De schipper van de duwcombinatie, die zondag rond het middaguur bij het afmeren aan de Goese Kade achter de zee sluis van Terneuzen een steiger ramde, is proces-verbaal opge maakt. De combinatie (de duw boot Willem Lourens en vier duw bakken) voer onderbemand. De waterpolitie schat de schade aan de zogenoemde kegelpal en de loopbrug van de steiger op 90.000 euro en de schade aan de duwbak, die tegen de steiger aanvoer en lek raakte op 285.000 euro. De 59-jarige schipper uit Steen- wijk had toestemming om twee duwbakken, geladen met rollen staal voor een bedrijf in Gent, tij delijk af te meren aan de Goese Ka de. Hij zou de andere twee bakken vervolgens afleveren in de Zeve- naarhaven. Tegenover de waterpo litie verklaarde hij dat het duwstel bij het uitvaren van de sluis ver moedelijk door de stroming is ge pakt en daardoor tegen de steiger is geduwd. Hij probeerde tever geefs een botsing te voorkomen door de motoren vol achteruit te laten draaien. Bergers van de Unie van Redding- en Sleepdienst en Multraship legden 'oilbooms' rond de duwbak omdat die hydrau- liekolie lekte. De bak is gelost door een kraan van Ovet en vervolgens naar een scheepswerf gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46