Zheng Jie Tennis Cuo jing Jing Schoonspringen Wang Li Qin Tafeltennis 2 2 2 2 I PZC Dinsdag 5 augustus 2008 j 3 5 Voor velen de verrassing van Wimbledon, waar ze als nummer 133 van de wereldranglijst de nummer 1 Ana Ivanovic versloeg en het tot de halve finales schopte. Zheng Jie (24) is in China al langer bekend om haar top- tennis. Vooral in het dubbelspel, met Yan Zi, heeft Zheng succes. In 2006 wonnen ze de Australian Open en Wim bledon. Door haar prestatie op Wimbledon is Zheng Chi na's hoop op het eerste olympisch tennisgoud voor het land. Zheng won de Chinezen ook voor zich door haar karak ter. In tegenstelling tot de meeste Chinese topsporters weigert Zheng zich te lenen voor reclamecampagnes van grote bedrijven. „De waarde van een atleet is niet in geld uit te drukken", vindt Zheng. „Ik speel wedstrijden om respect te verdienen voor mijn land." Zheng komt uit Sichuan, de provincie die in mei werd ge troffen door een zware aardbeving. Ze maakte haar ton nen aan prijzengeld van Roland Garros en Wimbledon over aan de hulpverlening. De weken voor de Spelen zit ze zelf in Sichuan om te helpen bij de wederopbouw. „De slachtoffers zijn voor mij een inspiratie voor toekomstige competities." Lang een van de populairste atleten in China. Na vijfjaar trainen kwam Guo (26) op haar twaalfde bij de nationale schoonspringploeg. Acht jaar geleden won ze twee keer olympisch zilver, vier jaar terug werd dat twee keer goud. Dat leverde haar net als Yao Ming en Liu Xiang een was senbeeld op in China's Madame Tussaud's. Guo moet oppassen: Chinezen vinden dat ze te veel tijd besteedt aan het optreden in advertenties en 'de bladen' in plaats van haar sport. Twee maanden geleden haalde ze niet eens de eindronde bij een groot internationaal toernooi. Chinezen willen dat hun topsporters boegbeel den zijn van het land, niet van een bedrijf: in Guo's geval McDonald's, Budweiser en Toshiba. Guo voelt de druk. In Peking, haar laatste toernooi, moet ze goud halen. Lukt dat niet, dan blijft China haar herinne ren als iemand van billboards en roddelpers en niet als topsporter. Wang (30) tafeltennist sinds zijn zesde. Op zijn vijftiende werd hij lid van de nationale selectie. Zowel in Sydney als Athene stond hij op het erepodium: dat verwacht China ook van hem in Peking. De drievoudig wereldkampioen steekt letterlijk boven zijn vele Chinese concurrenten uit: 1,86 meter. In China staat hij vooral bekend om zijn lange armen, waarmee hij elke hoek van de tafel razendsnel kan bereiken. Chen Zhong: derde goud-op-rij? infographic: GN foto's: AP, Getty Images bron: Infostrada Sports De Chinese Chen Zhong, winnares van beide voorgaande taekwondowedstrijden voor vrouwen in de zwaargewichts klasse kan de vijfde sportster worden die driemaal-op-rij goud wint op de Spelen. Sporters die driemaal onderdeel wonnen Naam Sport Dawn Fraser Zwemmen (Aus) Larissa Latynina Turnen (Sov) Krisztina Egerszegi Zwemmen (Hon) Birgit Fischer Kano/kajak (Dui) Onderdeel Jaar 100m 1956,1960, Vrije slag 1964 Vrije 1956,1960, oefening 1964 200m 1988,1992, Rugslag 1996 K4 500 m 1996,2000, 2004 Cirkeltrap: 90% van de punten worden gescoord met deze techniek Haktrap: Hiel tegen hoofd of sleutelbeen Voettechniek: Ribben van tegenstander worden geraakt Block: Trap wordt van richting veranderd Wedstrijddagen AUGUSTUS Finales 20 21 22 23 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37