liking 290% De Olympische Spelen moeten voor China een ongeëvenaard succes worden. Niet alleen qua organisatie, maar ook sportief. Het land móet en zal een recordaantal gouden plakken winnen. China's hoop op goud Als op 8 augustus in Peking de vlam wordt ontstoken, zijn de ogen vooral gericht op basketballer Yao Ming, hordenloper Liu Xiang, tennisster Zheng jie, schoonspringster Cuo jing jing, tafeltennis ser Wang Li Qin en taekwondoka Chen Zong. Zes sporten van wie China het hoogst mogelijke verwacht bij de Olympische Spelen. oo China moet en zal Gouden Spelen krijgen "A i i 1 1 If 2 I B 34 I Dinsdag 5 augustus 2008 PZC door Remko Tanis foto's CPD/AP Badminton, tafelten nis, volleybal: dat zijn de sporten waarin China me dailles wint sinds het land in 1984 voor het eerst atle ten naar de Olympische Spelen stuurde. Toen waren het 32 plak ken, bij de laatste Spelen in Athe ne al 63. Te mager voor een land waar een vijfde van de wereldbevolking woont, vindt China. Het steekt dat de eeuwige nummer 1, de VS, met vier keer minder inwoners veel va ker het erepodium haalt. Na de Spelen van 2000 in Sydney, waar China 59 medailles won, startte Pe king daarom Project 119. Doel: meer topatleten trainen in sporten waarin China nog niet meetelt. Het getal 119 staat voor het aantal te winnen medailles. China heeft een duidelijk doel: de Verenigde Staten van de troon sto ten door voor eigen publiek de meeste gouden medailles te win nen. Vier jaar geleden werd China met 32 keer goud voor het eerst tweede in de medaillespiegel, di rect achter Amerika. Vorige maand publiceerde accoun tantskantoor PricewaterhouseCoo- pers (PWC) voor de derde keer een voorspelling over de olympi sche medailleregen. De onderzoe kers verwachten dat het China in Peking lukt de VS te verslaan. Er zijn 88 medailles voorspeld voor het gastland, tegen 87 voor de VS. Nederland mag overigens volgens hetzelfde onderzoek blij zijn als het weer 22 medailles wint, net als vier jaar terug. PWC denkt dat het er eigenlijk twee minder zullen worden 'vanwege het ontbreken van significante overheidssteun voor sport'. Het feit dat China gastland is, een langdurige en explosieve economi sche groei doormaakt en toekom stige topsporters er al jong worden gescout en getraind, werpt volgens PWC straks vruchten af Het oplei dingssysteem voor Chinese top sporters is typisch voor een com munistische staat. Alles en ieder een staat onder controle van de overheid. De keiharde training be gint al jong: kinderen worden nog voor ze 10 jaar zijn gescout. Zijn ze opmerkelijk snel, lang of goed ge bouwd, dan gaan ze naar een pro vinciale sportacademie. Daar begint een hard regime van trainen in een sport die door de autoriteiten wordt gekozen. Wie goed genoeg is, komt steeds een klas verder. In provinciale competi ties wordt bepaald wie de beste sporters zijn. Zij gaan door naar nationale sportacademies, vaak al voor hun vijftiende. China en de Chinezen zien spor ters als boegbeeld van het socialis me. Je traint om de beste te wor den en op internationale toer nooien respect voor je land te win nen. Soms is daarbij alles geoor loofd: in de jaren negentig was de vrouwenzwemploeg ongekend suc cesvol. De zwemsters bleken strak van de doping te staan. Chinese at leten die nu op doping worden be trapt, riskeren levenslange schor sing. De atleten zijn praktisch overheids- bezit. Alles wordt voor ze bepaald en betaald. Ze krijgen inkomen, onderdak, eten en een coach van de staat. De sporters vullen hun in komen aan door zich te verbinden aan reclamecampagnes van grote bedrijven. De helft van wat ze er mee verdienen, moeten ze afstaan aan de staat. Dat geld gaat naar het opleidingssysteem voor nieuwe at leten. Het systeem laat atleten niet vrij, maar is succesvol. Vier jaar ge leden won China's olympische ploeg 63 medailles, twee keer zo veel als de pioniers in 1984. Basketbal Yao Ming De reus uit Shanghai is herrezen. In maart liep Yao Ming (27) een stressfactuur in zijn linkervoet op tijdens een wedstrijd met de Houston Rockets, het NBA-team waar hij sinds 2002 voor speelt. China hield de adem in. De op luchting was dan ook groot toen Yao onlangs liet zien dat hij weer fit is. Tijdens een olympisch opwarmtoernooi scoorde hij in twaalf minuten elf punten. Yao Ming was voorbestemd te basketballen. Zijn vader (2,08 meter) en moeder (1,90 meter) waren ook topspe- lers. Yao zelf is 2,28 meter lang. Zijn vrouw, Ye Li (1,90 meter), speelde tot vorig jaar in China's nationale vrou- wenploeg. Hordenlopen Liu Xiang Sinds hij twee jaar geleden het wereldrecord op de 110 meter horden verbrak, schoot Liu's populariteit in China omhoog. De 24-jarige atleet uit Shanghai verzilvert dat goed. Hij is een van de meest gebruikte sporters in recla me. Vrouwen zwijmelen weg bij Liu's beroemde 'zachte glimlach', terwijl de topman van sponsor Nike hem in de legendarische rij namen zette van Michael Jordan, Tiger Woods en LeBron James. In mei dreigde het imago van Liu averij op te lopen. Na de zware aardbeving in Sichuan schonk hij 500.000 yuan, zo'n vijftigduizend euro. Veel te weinig voor iemand die zoveel verdient, vonden de Chinezen. Liu wist niet hoe snel hij daarop 3 miljoen yuan, bijna 3 ton in euro's, moest overmaken aan het Rode Kruis. Sindsdien is hij weer het goudhaantje waarvan iedereen records en me dailles verwacht in Peking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36