Op het randje van het gezonde Ouders Willeboordse ook naar Peking iPBBl 32 Dinsdag 5 augustus 2008 PZC Judoka Willeboordse wil genieten, maar moet zich ook focussen. Wie moet Nederlandse vlag dragen in Peking? Judoka heeft het gevoel dat ze nu eindelijk iets terugdoet voor hen. 290% QQO Raddiffe hoopvol voor olympische marathon door Roeland van Vliet GOES - Judoka Elisabeth Wille boordse heeft zich in aanloop naar de Olympische Spelen tamelijk ze nuwachtig gemaakt. „Je moet naar Peking toeleven als naar elk ander groot toernooi, maar mij is dat niet gelukt", bekent de 29-jarige Middel burgse, die zich deze week voorbe reidt in Japan. „Ik dacht steeds dat ik niet op tijd klaar zou zijn." Inmiddels is Willeboordse ervan doordrongen dat ze op de goede weg is. De Europees kampioene van 2005, tevens de nummer drie van het afgelopen wereldkampi oenschap, weet dat ze op 12 augus tus optimaal geprepareerd de mat op komt voor haar toernooi in de klasse -63 kilo. „Maar het zijn toch de Spelen, hè. Er komt veel meer bij kijken dan bij een EK of WK. Een belangrijker toernooi bestaat er niet, dat merk je aan alles. De aanloop naar de Spelen beleef je to taal anders." De Zeeuwse judoka weet dat Pe king waarschijnlijk een once in a li fetime ervaring wordt. Daarom pro beerde ze in de afgelopen weken al zo veel mogelijk te genieten van de feestelijkheden, zoals de over drachtsceremonie van NOCNSF en de uitzwaaisessie van de ge meente Rotterdam. „Maar het is niet makkelijk om erbij stil te staan, dat het zo mooi is wat je alle maal meemaakt", zegt ze. „Ik denk dat de Spelen daarom te vergelij ken zijn met een trouwerij. Van te voren heb je het zo druk met het regelen van alles, dat je geen tijd hebt om te genieten. En op de dag zelf word je zo geleefd, dat dat ook niet lukt." Hoewel ze dus alles rond de Spe len in zich op wil zuigen, moet Willeboordse toch enige voorzich tigheid in acht nemen. Ze moet wel geheel fit en blessurevrij zijn op haar dag. „Ik merk dat ik nu ba- Er is nog niet beslist wie tijdens de opening van de Olympische Spelen in Peking de vlaggendra ger van de Nederlandse ploeg wordt. De PZC wil graag weten wie u die eer gunt. Ga naar onze webpagina over de Olympische Spelen en vul de poll aan de rech terkant in! Overigens is dit ook de pagina waarop u met ingang van vandaag actuele berichten vindt over de Olympische Spelen. www.pzc.nl/olympischespelen door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Eerlijk gezegd heeft Adrie Willeboordse niet zo veel op met judo. „Vertel mij nou eens wat er zo leuk is aan de sport", zegt de vader van olympiër Elisabeth Wil leboordse uitdagend. „Ik begrijp nog steeds niet waarom twee men sen zo aan elkaar lopen te trek ken." Toch zit hij op 12 augustus, de dag dat zijn oudste dochter in actie komt, op de tribune in Peking. „Na tuurlijk", stelt hij. „Want het is je dochter. En voor mijn vrouw en ik is dit waarschijnlijk eens maar nooit weer." Elisabeth Willeboordse betrok haar ouders in de olympische voor pret. Ze nam hen bijvoorbeeld mee naar de teamoverdracht in Al- mere. „Ik ben blij dat ik nu eens een keer iets terug kan doen", ver telt de judoka. „Want zij hebben al die tijd moeten accepteren, dat ik er minder voor hen was dan hun andere drie kinderen." Maar haar vader heeft helemaal niet het gevoel dat er iets terugge- lanceer op het randje van het ge zonde. Ik ben met m'n gewicht be zig en kijk heel erg uit met wat ik doe. Ik ben geneigd meer te trai nen dan nodig, maar moet mezelf voldoende rust geven. Ik mag dus nog wel alles uit de kast halen, maar niet te lang. Mijn ar- beid-rust-verhouding moet wel goed zijn." V J V J De Spelen van Peking betekenen al les voor de Zeeuwse. In 2004 was ze al dicht bij deelname in Athene, maar haalde ze door veel blessure leed de kwalificatie-eis net niet. Wel zat ze in de Griekse hoofdstad op de tribune. Nu, vier jaar later, wil Willeboordse ook op het po- daan moest worden. „Elisabeth heeft gekozen voor de topsport en wij hebben haar daarin gesteund, zoals elke ouder dat zou doen. Ik heb haar - en de andere drie - over al heen gereden, maar heb dat nooit erg gevonden. Ik speelde des tijds wel in een leuk feestbandje en daarmee heb ik moeten stoppen, toch vind ik niet dat ik offers heb moeten brengen." Toen zijn dochter op haar zeven tiende het huis uit ging en in Goir- le ging wonen, lieten Adrie en Mie- ke Willeboordse haar min of meer los. Ze kwam bij trainer Jan de Rooy en later bij bondscoach Mar- dium komen, nu die ene kans er is. Met Edith Bosch, Carola Uilen hoed, Deborah Gravenstijn, Mark Huizinga, Dennis van der Geest, Mark Huizinga, Ruben Houkes, Dex Elmont, Guillaume Elmont en Henk Grol maakt ze deel uit van de misschien wel sterkste selec tie ooit. „Ik merk dat ik niet kan wachten", zegt Willeboordse, die op 30 juli naar Japan vertrok en pas kort voor de Spelen doorreist naar China. „Ik word daardoor ook kribbig tegen anderen. Mensen vra gen me voortdurend of ik er klaar voor ben en of ik er zin in heb. Daar zitten de beste bedoelingen achter en ik probeer ook zo vrien delijk mogelijk te blijven, maar ik kan er niets mee." Willeboordse wil maar zeggen: al les wat haar afleidt, helpt haar niet. Ze wil zich kunnen focussen op het toernooi van 12 augustus, de dag waarop ze alles uit zichzelf wil halen. „Of dat een medaille bete kent, weet je nooit", stelt ze. „Dat wordt duidelijk op de twaalfde." jolein van Unen in goede handen, weet hij. „Maar ze komt nog altijd graag thuis, hoor. Niet voor tech nisch of tactisch advies, want dat kunnen we haar niet geven, maar als ze in de put zit, kan ze altijd bij ons aankloppen." Ook volgende week kan Wille boordse de ervaringen met haar ouders delen. „Ze gaat echt niet be ter judoën door onze aanwezig heid, maar voor achteraf is het wel prettig", weet Adrie, die denkt vol spanning op de tribune te zullen zitten. „Het mag judo zijn, maar als je eigen dochter in actie komt, zit je op het puntje van je stoel." PEKING - Wereldrecordhoudster Paula Radcliffe is in staat in Peking aan de start van de marathon te verschijnen. In mei liep Radcliffe een stressfractuur op in het linker dijbeen. „Ik voel me goed", ver klaarde Radcliffe tegen de BBC. „Ik zal zeker van start gaan", aldus de 34-jarige wereldkampioene van 2005. Tijdens de Spelen van 2004 moest Radcliffe opgeven. Van de acht marathons die Radcliffe tot nu toe liep, won ze er zeven. Het gebeurt niet vaak dat het zweet je van alle kanten uit breekt als je een menukaart vastpakt, maar in China kan het je zomaar overkomen. Ik zit in Hongkong in restaurant Kai Lok (het kan ook Cheng Feung of Tsi Yb Luk heten) en de eeuwig glim lachende serveerster heeft me zojuist een indrukwekkend boekwerk met ge rechten gepresenteerd. Ik krijg een pot thee waarmee je het rode boek van Mao helemaal kunt uitlezen en dat is maar goed ook, want het be stelproces gaat lang duren. Eten is een sensatie in China, want je weet nooit wat je krijgt. Voor je het weet staat een XL-portie gemari neerde varkenspenis dampend voor je neus of zetje je dure tanden in kik ker met pepersaus. Dronken kip en de rattensoep van de dag mag ik graag overslaan en wie ooit van gebakken zijdewormen heeft geproefd, produceert genoeg gassen om de hele Chinese muur over te racen. Alles wat ademt komt vroeg of laat in de Chinese wokpan terecht en je kunt de kok beter maar niet te lang aankijken, want voordat je het weet lig je er zelf in. Als je nu ook nog stokjestechnisch overeind blijft én de heersende etiquette volgt, kun je van Peking tot Shanghai niet meer ka pot. Zo moet je nooit met Hollandse gul zigheid heel je bord leegeten, want dat is bijzonder kwetsend voor de gastheer: die denkt immers dat hij te weinig heeft opgediend. En een stevi ge boer kan nooit kwaad. Een mooi signaal dat alles gesmaakt heeft. Dat je royaal genoeg botten en rib ben verorberd hebt, merk je de vol gende ochtend pas. Elke Chinees die binnen een straal van twintig meter in je vizier komt, zal je enthousiast begroeten met 'Chibaolema?'. Eigenlijk bedoelen ze 'Hoe gaat het met je?'. De letterlijke betekenis: 'Heb je je vol gegeten Roel Wiche Elisabeth Willeboordse, hier op het WK in Brazilië, was lange tijd onzeker over haar vorm, maar weet inmiddels dat ze op 12 augustus klaar zal zijn voor haar olympische optreden. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34