Zacht zomerweer spaart bejaarden Zorgcentrum Ter Weel biedt bewoners extra verkoeling op terras. Bewoners zorgcentrum Ter Weel in Goes zoeken verkoeling op het binnenterras. Bewoner meneer Arendsen geniet van de sangria tijdens het tuinfeest in zorgcentrum Ter Weel. door Nathalie van de Zande GOES - Net als veel mensen begin nen bejaarden vaak te mopperen als de temperaturen stijgen. Nu is er in Nederland eigenlijk altijd wel wat te klagen over het weer. Het is altijd te koud, te warm, te nat of juist te droog. Maar waar bij de meeste mensen dat gemopper vooral betrekking heeft op het wel of niet doorgaan van de barbecue, klagen ouderen vaak met reden. Mensen op leeftijd hebben over het algemeen meer last van de warmte dan jongere mensen. Be woners van zorgcentrum Ter Weel Overlijdens in de zomer 25°c 24°c 23°c 22°c 2002 in Goes geven echter aan, niet echt veel last te hebben van de hit te. Meneer Schipper, bewoner van het zorgcentrum: „Ik heb geen last van de warmte. Niet meer dan an dere mensen in ieder geval." Hittebestendigheid verschilt sterk per persoon maar bij ouderen spe len nog meer factoren een rol bij het verdragen van de hitte. De be langrijkste factoren zijn gezond heid en gedrag. Zo zijn ouderen door verminderde mobiliteit min der goed in staat te reageren op de hitte. Waar de meeste mensen de schaduw opzoeken als het in de zon te warm wordt, moet door ouderen soms gewacht worden op hulp om te verplaatsen. Ook kun nen ouderen in verzorgingstehui zen vaak minder goed zelfstandig drinken waardoor ze uitgedroogd kunnen raken op hete dagen. Dit gecombineerd met gezondheids problemen zoals hart- en vaatziek ten kan nare gevolgen hebben. Naast de gezondheid zijn er ook een aantal externe factoren die een grote rol spelen, zoals locatie. Veel van de gebouwen waarin ver zorgingstehuizen gevestigd zijn, 'Er wordt hier echt wel goed voor je gezorgd, zelfs in de zomer' zijn verouderd en beschikken vaak niet over airconditioning. In de brandende zon kunnen daardoor de temperaturen in de gebouwen oplopen tot extreem hoge waar den. Verpleging en familie spelen ook een bepalende rol. In de zo mer is er vaak minder verzorgend personeel beschikbaar vanwege va kanties. Hierdoor is er minder tijd voor verpleging en activiteitenbe geleiding. Daarnaast zijn kinderen en kleinkinderen in de zomerpe riode vaak voor langere tijd op va kantie en komen dus minder vaak op bezoek. Behalve eenzaamheid leidt dit alles ook tot minder con trole. Al deze factoren samen leiden tot een verhoogd risico op overlijden, zo blijkt ook uit de cijfers. Uit een publicatie van het CBS vorig jaar oktober is gebleken dat hoge tem peraturen in de zomer leiden tot meer sterfgevallen, voornamelijk onder ouderen. In de zomers van 2003 en 2006 waarin beiden spra ke was van een hittegolf overle den gemiddeld 1000 mensen meer dan in de relatief milde zomers van 2005 en 2007. De zomer van 2008 verloopt tot nu toe relatief mild; de verwachting is dan ook dat het aantal sterfgevallen uit zal komen op een vergelijkbaar laag ni veau als vorig jaar. Natuurlijk is het personeel van ver zorgingstehuizen ook op de hoog te van deze problematiek en doet er alles aan om de zomer voor de bewoners toch zo prettig mogelijk te maken. In zorgcentrum Ter Weel in Goes zijn recent de terras sen vernieuwd zodat bewoners bij warm weer buiten verkoeling kun nen zoeken. In de binnentuin wordt een tuinfeest georganiseerd, waar de bewoners getrakteerd wor den op live gitaarmuziek en sangria. Meneer Arendsen, ook een bewoner zegt: „Zo'n tuinfeest is heerlijk en binnenkort hebben we zelfs een barbecue. Er wordt hier echt wel goed voor je gezorgd, zelfs in de zomer." De zomer brengt voor iedereen on gemakken met zich mee, maar ze ker voor ouderen zijn er grote risi co's verbonden aan het zomersei zoen. Met wat oplettendheid kan echter een hoop ellende worden bespaard. Regelmatig drinken en een extra bezoekje van de familie kunnen al genoeg zijn om zonder problemen de zomer door te ko men. gemiddelde temperatuur aantal overlijdens 2004 2005 2006 2007 29.000 PZC Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30