Regels Westerschelde in de maak Misschien gaat ze nog wel speciale T-shirts maken, oppert Addy Witte uit Ar- nemuiden. Dan kunnen de toe schouwers tenminste zien dat ook de plattelandsvrouwen van de NB- vP Vrouwen van Nu meerijden in Gasturbine als een speer naar Nieuwdorp Plattelandsvrouwen vaardigen getrainde fietssters af Voor toegankelijkheid buitendijkse schorren, slikken en platen. Eerste deel van hart van Sloecentrale is gearriveerd. PZC Dinsdag 5 augustus 2008 27 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie onder zoekt of voor de Westerschelde een buitendijkse betredingsrege- ling noodzakelijk is. Een adviesbu reau is bezig in kaart te brengen waar met welke belangen - natuur, recreatie, visserij - rekening gehou den moet worden. De regeling heeft met name betrek king op het betreden van schor ren, slikken en platen en het beva ren van ondiep water en geulen. Voor de Oosterschelde aangewe zen als nationaal park, bestaat al sinds 1990 zo'n betredingsregeling. Het ligt voor de hand dat voor de toegankelijkheid van de Wester schelde een vergelijkbare invulling wordt gekozen. Nu bestaan - afge zien van de natuurgebieden als de Hooge Platen en diverse schorren - nauwelijks spelregels voor buiten dijkse activiteiten in de rivier. Marion Pross van de provincie (af deling water en natuur) meldt dat al met verschillende belangengroe pen gesprekken zijn gevoerd over het plan. Ze verwacht dat het ad viesbureau nog dit jaar een rap port presenteert. Het is dan aan de provincie een voorstel voor de toe gankelijkheidsregeling te maken. De minister van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit stelt de re geling vast. Volgens Pross is de aanleiding voor het onderzoek in het bijzon der de toenemende recreatieve druk op de Westerschelde, die is aangewezen als (beschermd) na tuurmonument. Zo zijn er plan nen voor uitbreiding (Breskens) I** De provincie wil voor de Wester- schelde een betredingsregeling, die buitendijkse activiteiten aan banden legt, net als voor de Oos terschelde al langer bestaat. en aanleg van nieuwe jachthavens (Perkpolder). „Die extra recreatie ve belasting kan gevolgen heb ben", aldus Pross. In de toegankelijkheidsregeling voor de Oosterschelde - die inder tijd veel stof deed opwaaien, maar inmiddels is ingeburgerd - staat het tegengaan van verstoring cen traal. De zeearm kent internatio naal belangrijke natuurwaarden, onder meer als voedsel- en rustge bied voor vogels en vanwege de aanwezigheid van zeehonden. Voor de Westerschelde gelden de zelfde waarden. In de regeling voor de Oosterschel de zijn spelregels opgenomen voor het spitten van pieren, het snijden van zeegroenten (zoals zeekraal en lamsoor) en de betreding van bui tendijkse schorren, slikken en pla ten. Delen ervan zijn niet toegan kelijk, in het bijzonder tijdens laag water. Dan zoeken vogels er eten. Bepaalde slikken en platen mogen wel tijdens hoogwater bevaren worden. Ankeren is dan ook toege staan. Pross gaat ervan uit dat ook het ge bruik van de onderhoudswegen aan de buitenkant van de zeewe ringen in het onderzoek wordt be trokken. Dat ligt gevoelig vanwege hoogwatervluchtplaatsen voor vo gels of een broedgebied. door René Schrier NIEUWDORP - „Hij ging als een speer." Marcel Verdam van de Sloe centrale is er tevreden over. Hij heeft het over het transport van de eerste gasturbine voor de Sloe centrale in aanbouw. Het 312 ton wegende gevaarte is gistermiddag vanaf een ponton bij Heerema naar de bouwlocatie van de Sloe centrale in het Sloegebied ver voerd. Voor dat transport waren wagens van Mammoet ingescha keld. De gasturbine is in Duitsland gemaakt. Van dergelijke turbines worden er voorlopig twee ge plaatst in de Sloecentrale. De turbi nes vormen het hart van de centra le. Naar verwachting wordt de Sloecentrale medio 2009 in ge bruik genomen om energie te leve ren aan energie en huishoudens. De C02-uitstoot van de centrale is 25 procent minder dan die van be staande centrales. Hij kan 870 Me gawatt leveren. Dat is vergelijkbaar met het verbruik van 2 miljoen huishoudens. Bij de centrale gaan 35 mensen werken. De Sloecentra le is een samenwerking tussen Del ta en het Franse electriciteitsbe- drijfEDF. De eerste gasturbine voor de Sloecentrale arriveert in Nieuwdorp. foto Dirk-Jan Gjeltema Zondag 3J augustus stappen in Goes bijna veertienduizend mensen op de fiets om te rijden voor het goede doel: kankerbestrijding. De Ride for the Roses leeft enorm. Bedrijven sponsoren werknemers die als team meefietsen, spontaan borre- le individuele acties op. Het aantal deelnemers en de verwachte inkom sten - nu al dik een miljoen euro - overtreffen de stoutste verwachtin gen in een provincie met relatief wei nig inwoners en bedrijven. De PZC telt deze maand af naar 31 augustus. Elke dag verschijnt er een verhaal over de actie Ride for the Roses. www.pzc.nl/ridefortheroses door Maurits Sep de Ride for the Roses. Twee teams van in totaal dertien vrouwen doen mee namens de afdeling Kattendijke/Wilhelminadorp: vijf dames rijden 25 kilometer, de an dere acht rijden de dubbele af stand. „We hebben een presentatie gehad van Theo Schouwenaar omdat hij de man is van één van onze le den", vertelt Witte. Na wat extra aansporing hebben uiteindelijk dertien vrouwen zich aangemeld. „En dat staat dan nog los van le den van onze vereniging die op ei gen initiatief meerijden of die met het werk van hun man meedoen." Witte rijdt zelf niet mee, maar helpt wel bij de start van de Ride for the Roses. In Goes is ze inge deeld als 'begeleider startvakken'. Wat ze precies moet doen, weet ze nog niet. „Ja, mee zorgen dat de start goed verloopt. De echte in structie krijgen we pas op de dag zelf Ik weet al wel dat ik zelf een fluitje en een felgekleurd hesje moet meenemen, maar die heb ik ook, dus dat is geen probleem." Vrouwen van Nu steunt elk jaar een goed doel. Dit jaar is dat een project om goedkope leningen te verstrekken aan vrouwen in het Afrikaanse land Benin. De Ride for the Roses is dus een extra in spanning. En een heel belangrijke, weet Witte als geen ander. Ze heeft zelf en in haar familie te ma ken gehad met kanker. „Zodra je erover praat, merk je dat heel veel mensen wel iemand kennen die kanker heeft of heeft gehad. Dat is natuurlijk een extra motivatie om mee te doen. Je snapt het belang van goed kankeronderzoek en dat daar veel geld voor nodig is." De 'plattelandsvrouwen' die mee rijden zijn getrainde fietssters, ver telt Witte. „Ze hebben ook meege daan aan de fietsvierdaagse in Goes. En het zijn heus niet alleen de jongere leden. Er zitten ook wat je noemt 'oudere dames' bij van rond de zeventig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29