Diefstal kabels niet te beletten Reddingsbrigade Affaire Belgica-mosselen maakt Van Nistelrooij maakt overuren Zuiderburen bang van Zeeuwse stopt bij Oranje tmnsm "'■"Mil -- Veiligheid patiënten en personeel komt onder druk te staan. Nederlands zeiljacht met 3800 kilo hasj onderschept Word ook abonnee! vk/ 21 HET WEER: Bewolkt zie pagina Dinsdag 5 augustus 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 183 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Acute leegloop in zorg den haag - Jaarlijks verlaten dui zenden ervaren verpleegkundigen vroegtijdig de zorg. De beroepsver eniging Verpleegkundigen 8c Ver zorgenden Nederland (V8cVN) noemt de leegloop onder met na me vijftigplussers 'verontrustend'. Volgens beroepsorganisatie NU'91 komt de veiligheid van patiënten en personeel onder druk te staan. „Dit is een acuut probleem", stelt voorzitter Monique Kempff Veel vijftigplussers zeggen hun werk in de zorg op omdat het fy siek en mentaal te zwaar is gewor den. Hun kennis en ervaring gaan dan verloren. „Er werken tegen woordig zoveel goedkope krachten op een afdeling, zoals leerlingen en assistenten, dat senioren onmis baar zijn geworden", zegt Marie-Jo- sé Willemse, directeur van VScVN. „Zij zijn vaak nog volledig opge leid tot verpleegkundige en heb ben een schat aan ervaring. Als zij wegvallen, kan dat op de afdeling direct tot forse problemen leiden." Willemse vindt dat instellingen en ziekenhuizen een beter personeels beleid moeten voeren om ouderen voor de sector te behouden, zoals gunstiger werktijden, meer oplei dingsmogelijkheden en minder zwaar fysiek werk. Een van de gro tere Zeeuwse zorgwerkgevers, Stichting voor Regionale Zorgver lening, voert sinds een paar jaar een leeftijdsbewust personeelsbe leid: vijftigplussers worden tege moetgekomen met aangepaste roosters en taken. Dat werkt, zegt directeur Rien Heijboer. „Het is met de personeelsschaarste zaak zowel jongeren als ouderen in het vak te houden. Oudere zorgverle ners hebben de ervaring, de klini- De zorg zou een beter perso- neelsbeleid moeten voeren, zoals gunstiger werktijden, meer oplei dingsmogelijkheden en minder zwaar fysiek werk. sche blik om symptomen te her kennen en die deskundigheid wil len we behouden." Aad Koster, di recteur van ActiZ, de koepel van zorginstellingen, stelt dat het met de huidige budgetten erg moeilijk is om genoeg deskundigheid in de zorginstellingen te houden. In 2011 is een kwart van de medewerkers in de zorg vijftig jaar of ouder. Zee land kan over drie jaar een tekort van 400 zorgwerkers hebben, bere kende ViaZorg vorig jaar. Politici debatteren donderdag 4 septem ber met NU'91 over de arbeids marktproblemen in de zorg. ALk\ pagina 4/5: ervaren rotten bran- den op madrid - De douane in Spanje heeft drie Neder- bureau Europapress gisteren. Het jacht werd on- van Spanje. Het 16,5 meter lange schip, landers gearresteerd die op een zeiljacht 3800 ki- derschept in de internationale wateren ten wes- der Nederlandse vlag. lo hasj vervoerden. Dat meldde het Spaanse pers- ten van de stad La Coruna in het noordwesten ijmuiden - De reddingsbrigades hebben de afgelopen week een re cordaantal hulpverleningen geregis treerd. Reddingsbrigade Neder land liet gisteren weten dat de bri gades meer dan 2500 keer in actie kwamen, 58 keer bij een levensbe dreigende situatie. Het gevaar zat hem in een combinatie van harde zuidwestenwind en een vloed- stroom als gevolg van springtij. pagina 10/11: Help! De redder k-verzuipt door Claudia Sondervan yerseke - De Belgen lijken schrik te hebben gekregen van alle mosse len door het bericht over algengif in de Belgica-mosselen. Gisteren zakte de handel in Zeeuwse mosse len in Yerseke met de helft in, meldt woordvoerder J. Holstein van vereniging De Mosselhandel. Het scheelt enkele tientallen vrachtwagens vol die maandag niet naar de Belgische consumen ten afreisden, geeft hij aan. Terwijl de Zeeuwse mossel vrij is van toxi- nen. De grootste omzetten haalt de handel op donderdag en vrij dag. Tegen die tijd moet de Bel gische mosseleter, die veruit het grootste deel van de Zeeuwse mos selen verorbert, gerustgesteld zijn, denkt Holstein. „Wij benadrukken dat de Nederlandse controle op verontreinigingen wél sluitend is." Dat was niet zo bij de nieuwe mos- selkweek voor de Belgische kust, denkt hij. „Er mag geen week zit ten tussen test en controlerapport. In die tijd kan van alles gebeuren." door Luc Oggel goes - Tegen de diefstal van kope ren kabels langs het spoor is vrij wel niets te doen. Dat zegt woord voerder André de Waard van spoorwegbeheerder Prorail. Zondagnacht zijn op het traject Kruiningen/Yerseke-Bergen op Zoom over een lengte van driehon derd meter leidingen gestolen. Door de diefstal was er gisteren tussen beide NS-stations van 11.00 tot 14.30 uur geen treinverkeer. Er zijn bussen ingezet. „We dachten eerst dat er nog wel treinen kon den blijven rijden, maar toen we merkten dat er hele hoge stroom op andere leidingen kwam te staan, hebben we het treinverkeer stilgelegd", zegt De Waard. Gisterochtend vroeg werd de dief stal ontdekt via het detectiesys teem van Prorail. „Als ergens een essentiële kabel wordt wegge knipt, gaan er meteen lampjes branden. Als je vervolgens de poli tie stuurt, is het vaak al te laat", al dus De Waard. Volgens hem ge beurt het regelmatig dat er leidin gen worden gestolen. Kabeldiefstal langs het spoor leidt niet tot ge vaarlijke situaties. „Als een seinka- bel wordt doorgeknipt, houdt een noodaccu het sein op rood. Over wegbomen gaan dicht als die ka bel wordt vernield." zeist - Ruud van Nistelrooij stelt zich niet langer beschikbaar voor het Nederlands voetbalelftal. Dat heeft de 32-jarige aanvaller gis teren aan de nieuwe bondscoach Bert van Marwijk laten weten. Van Nistelrooij zegt zich volledig op zijn club Real Madrid te willen richten. Spelen voor Oranje en Real Madrid valt volgens Van Nis telrooij niet langer te combineren. Hij speelde 64 interlands. pagina 33: zware belasting Oranje kan best zonder Van Nistelrooij reageer op www.pzc.i Politieke partijen horen thuis in de Gay Pride 22% oneens aantal reacties: 498 fe' 78% EN 2S1 Zeeland: 2, 3, 21 t/m27; Binnen land: 4, 5 en 6; Buitenland: 7 en 8; Meningen: 9; Beurs: 12; Economie: 13; Buitengebied: 14 en 15; Cul tuur: 17; Sport: 32 t/m 37 Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800- 0231 231 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1