Kunstenares zoekt creatieve kippen Vrolijke vrouwen in Oude Raadhuis Sabine Bolk wil verloop van haar rijsttapijten in beeld brengen. Expositie schilderkunst en keramiek in galerie Het Oude Raadhuis. Zomeravondconcert gitarist Presnyakov Kees van Eersel op orgel in Nieuwe Kerk Domorganist verzorgt slotconcert in Goes PZC Dinsdag 5 augustus 2008 1 7 Voorbeeld van een rijsttapijtje met nostalgisch motief van Sabine Bolk. Zij maakt daarvoor gebruik van gekookte rijst, erwten, linzen en bonen. door Ali Pankow MIDDELBURG - Ze houdt van patro nen. Taferelen uit haar eigen omge ving: oma's stoel, het grenen kast je van haar moeder of haar eigen lege bed bieden de jonge kunstena res Sabine Bolk 23) uit Breda een belangrijke inspiratiebron voor de patronen die ze verwerkt in haar tekeningen, behang en rijsttapij ten. Tot half september vertoeft ze in kunstwerkplaats KipVis aan het Molenwater 4a in Middelburg. Daar werkt ze aan een expositie 'verdwijnkunst'. Zij is in dit ver band op zoek naar kippen die aan dat verdwijnen een belangrijke bij drage kunnen leveren. 'Welke zaden of bonen hebben hun voorkeur en hoe lang doen ze er over?' Bolk studeerde in 2006 af aan kunstacademie Sint Joost in Breda. Zij legde zich toe op sculpturen, maar daarnaast tekent ze graag. Bo vendien houdt ze van vogels. Dat alles ligt ten grondslag aan haar rijsttapijten. „Kort na mijn afstude ren, kreeg ik het idee de vogels in mijn tuin op een andere manier te voeren. In plaats van een handje vol rijst in het gras te strooien, be sloot ik een sjabloon te maken. Hierdoor ontstond een bloempa- troon in het gras. De vogels had den zo een lekkere maaltijd van ge kookt rijst en ik had een mooi uit zicht", vertelt Bolk om aan te ge ven hoe het idee van rijsttapijten door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Vrolijke vrou wen lijken het uitstekend naar hun zin te hebben in galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamste- de. Zij nemen binnen de nieuwe expositie daar dan ook nadrukke lijk de ruimte in. Vrouwen spelen de hoofdrol in het werk van de drie exposanten: Mieke Chantrel, Anneke Jansbeken en Jan van Bui ten. Het meest uitbundig manifes teren zij zich in de schilderijen van Chantrel. In warme rood/oranje tinten in combinatie met fel blauw schildert zij vrou wen die het heel goed met elkaar lijken te hebben. Zij voert ze op in twee-of drietallen die goed ge kleed naar een feest gaan of op an dere wijze uitbundig van het leven genieten. Alle vrolijkheid blijkt op recht. Chantrel erkent dat ze geen verborgen eenzaamheid of melan cholie in haar werk verstopt. Zij deelt haar vrolijke vrouwtjes in se ries in en geeft daar veelzeggende titels aan: When we meet, Festival, Party Time en Colorfull Move. Een aardige variant op deze uitbundig heid vormt de serie Personas, waar in de kleurencombinaties iets inge togener en de bewegingen wat ge matigder zijn. is ontstaan. Zij breidde dat idee uit tijdens een expositie in een bin nenruimte. „Daar maakte ik van gedroogde rijst, linzen, bonen en erwten een vloerkleed. Na de ten toonstelling ging het opgeveegde tapijt naar de kippen van een van Chantrel werkt met acrylverf dat ze bij voorkeur in dikke lagen, soms met paletmes op het doek aanbrengt. „Ik houd er zelf van kunst aan te raken. Reliëf nodigt daar toe uit. Gladde oppervlakten hebben iets afstandelijks. Daar durf je niet zo snel aan te komen", zegt Chantrel. Ook de vrouwen van Anneke Jans beken mogen flamboyant worden genoemd. Zij maakt keramisch werk, variërend van figuratieve 'Ik houd er zelfvan kunst aan te raken. Reliëf nodigt daar toe uit' beelden tot abstracte vormen. Naast enkele fraaie schalen in na- tuurtinten presenteert ze bij Het Oude Raadhuis vooral beelden van vrouwen die zij op bijzondere wijze kleedt in chique robes in sprankelende kleuren. Een mooi voorbeeld daarvan levert enbeeld- je met de titel Eirene Erini. „Ik werk het liefst met grove chamotte klei, afgewisseld met fijne kleisoor- ten. Daarbij maak ik gebruik van diverse technieken, van kleurrijke glazuren en pigmenten tot primi tieve stooktechnieken", vertelt Jansbeken over haar werkwijze. Kunstschilder Jan van Buiten zit als derde exposant goed op zijn plek tussen Chantrel en Jansbe de medewerkers van het pand." Bij KipVis, de naam van de kunst werkplaats nodigt daar extra toe uit, wil ze meer belang toekennen aan het aandeel van de kippen. „Ik wil nu een tapijt maken van weer rijst, bonen, linzen en erwten, ken. Ook bij hem duiken regelma tig vrouwen in zijn werk op. Dat opduiken geldt zelfs letterlijk voor zijn serie Zwemmers. Hij creëerde verschillende varianten van vrou wen die onverwacht uit stille wate ren lijken op te rijzen. Kenmer kend in zijn werk is een mythi sche sfeer, die soms de geladen heid van diep verdriet ademt. Zo lijken de vrouwen in het schilderij Hamlet en Horatio (de namen van de twee honden op de voorgrond maar daar zal ik nu ook kippen voer, zoals zonnebloempitten, ge broken mais, haver en tarwe aan toevoegen. En dan zien hoe de kip pen daarop reageren", zegt Bolk. Zij heeft met vogels inmiddels de ervaring opgedaan dat het voedsel een tragisch geheim met zich mee te dragen. Van Buiten maakt stren ge composities en ingehouden kleurgebruik. Vaak gebruikt hij in zijn schilderijen twee figuren in de zelfde houding. Architectuur van het einde van de negentiende eeuw, maar ook invloeden uit Clas- sisisme en Renaissance bieden hem veel inspiratie. Expositie, t/m zon. 28 september, Burgh-Haamstede, Het Oude Raad huis, wo. t/m zon.: 12-17 uur. hen in eerste instantie niet opviel toen zij het in mozaïkpatroon als tapijt had uitgelegd. „Het duurde even voordat ze merkten dat het eetbaar was. Ik ben benieuwd hoe dat met kippen gaat en hoe ze het tapijt zullen opeten. Welke zaden of bonen hebben hun voorkeur en hoe lang doen ze erover?" Aanvankelijk overwoog Bolk een oproep te doen voor enkele testkip- pen om bij KipVis 'en residence' te nemen. Dat idee heeft ze inmid dels laten varen. Het lijkt haar be ter de kippen in hun eigen omge ving te laten en zelf ter plekke haar rijsttapijten te komen uitleg gen. „Ik heb al enkele spontane reacties van mensen met kippen die willen meewerken. Iemand met vier hobbykippen en een man met specifieke kippen, zoge heten Japanse kwartels. Ik hoop nog meer adressen te vinden", zegt Bolk. Zij wil foto's en filmpjes maken van de tot stand koming en van het verdwijnen van haar rijsttapijten. Daarnaast zorgt haar vriend en klarinetist Koen de Wit voor muzikale improvisaties rond deze verdwijnkunst. Ook hierbij is het de vraag hoe de kippen hierop reageren. Bolk wil alle registraties presenteren tijdens de slotmanifes tatie in de werkplaats van KipVis. Die presentatie staat gepland op zaterdag 13 september. Overigens zijn belangstellenden hier ook vooraf tijdens haar werkproces welkom. Zij exposeert bij KipVis ook haar tekeningen met nostal gische patronen en andere voor beelden van verdwijnkunst, zoals sierkleedjes van koffie, suiker en melk. Kippenhouders die Sabine Bolk ruimte willen bieden, kun nen haar bellen: 06-50280922 of mailen: sabine@sabinebolk.nl. OOSTKAPELLE - Gitarist Igor Pres nyakov verzorgt morgen een zo meravondconcert in de Dorpskerk in Oostkapelle. Dat begint om 20.00 uur. Voor de pauze verzorgt Presnyakov, die geboren is in Mos kou, Russische muziek en zang. Na de pauze speelt hij gitaarbewer kingen van muziek uit alle wind streken. MIDDELBURG - De Goese organist Kees van Eersel bespeelt vanavond om 20.00 uur, op uitnodiging van de Commissie Orgelconcerten Mid delburg, het orgel in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Op het pro gramma staan werken van Bach, Bruhns, Boëly, Franck, Saint-Saëns en Herman Strategier. Van Eersel sluit af met een improvisatie. GOES - Jan Jansen, organist van de Dom in Utrecht, sluit morgen avond het orgelseizoen van de Gro te of Maria Magdalenakerk in Goes af Het programma vermeldt Duit se muziek van Bach en Hugo Dist- Ier (die 100 jaar geleden werd gebo ren) en Franse orgelmuziek van onder anderen César Franck. Het slotconcert begint om 20.00 uur. Werk van Jan van Buiten in de serie Zwemmers en vrouwen in kleurrijk kera miek van Anneke Jansbeken. foto Marijke Folkerstma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17