'Mensen kennen de kracht van de zee niet' 'De beste medewerkers doen het uit overtuiging, niet omdat ze er geld voor krijgen' Raymond van Mourik, directeur van Reddingsbrigade Nederland PZC Dinsdag 5 augustus 2008 1 1 Drenkelingen redden door Lilian Dominicus DOMBURG - De strandwachters in Dom burg zijn er continu verdachfop: zwem mers die te dicht bij de houten paal hoofden van de golfbrekers komen. Wie ertegenaan gesmakt wordt, kan zich lelijk bezeren. „We krijgen ze regelmatig hier binnen", zegt hoofdstrandwachter Edwin Beu- fen van Stichting Strandexploitatie Wal cheren. Met zijn team houdt hij vanaf de hoge post alle bewegingen op het strand en in de zee in de gaten. „Golf brekers zitten vol met scherpe randen van pokken. Mensen vergissen zich er in. Ze kennen de kracht van de zee niet." Hoewel het absoluut onmogelijk is een parkeerplaatsje te veroveren, is het deze maandag voor Domburgse begrippen niet eens een heel drukke dag. Beufen: „Als het zo heet is als vorige week en de Brabanders ook besluiten om een dagje naar het strand te gaan, dan zit ten er hier bij Domburg zo'n tiendui zend mensen. Dat is vergelijkbaar met Scheveningen." Desondanks heeft Beufens team ook nu zijn handen vol. Reden: de combina tie van hoge golfslag, opkomend tij en een zuidwestenwind. Die werd een aan tal zwemmers in Scheveningen en Vlis- singen dit weekeinde al bijna fataal. Op het strand van Domburg staan daarom overal langs de vloedlijn strandwachten te patrouilleren om badgasten te waar schuwen als ze te dicht bij de paalhoof den komen. „Het is vooral gevaarlijk als stroming en wind dezelfde kant op gaan, zoals nu. In reddingsbrigadetermen noemen we dat een zoper." Hij heeft zijn zin nauwelijks afgemaakt, of een van de strandwachten komt mopperend over een paar collega's bin nen. „Ze houden de paalhoofden daar helemaal niet in de gaten, ze zijn alleen bezig met klussen." Beufen grijpt snel in: „Stuur ze naar het water, het klussen moet nu afgelo pen zijn. Geef ze maar op hun flikker." De strandwacht instrueert direct over de mobilofoon: „West en west 3, er is niemand aan de waterkant. Kunnen jul lie er even staan? De komende paar uur kan het flink stromen." Beufens blik draait naar het noorden. Twee jongens op een board naderen, onder het toe ziend oog van een strandwacht, de paal hoofden die langzaam onder het opko mende water verdwijnen. „Verdorie, die kennen we, die zijn van ons", ziet de hoofdstrandwachter. „Daarom laat hij het waarschijnlijk toe. Maar ze ge ven een slecht voorbeeld voor de ande re zwemmers. Dat kunnen we niet toe laten. Hij heeft geen mobilofoon, wie gaat er even naar toe?" Een van de jon ge strandwachten op de post rent al. De organisatie van de strandwacht ziet er geolied uit. Iedereen kent zijn plek en commando's worden zonder zeuren uitgevoerd. „We proberen zeer adequaat op te tre den. Dat kan, omdat we eigenlijk alleen met betaalde krachten werken. Met vrij willigers is het lastiger om ze aan te spreken als er even iets niet goed gaat. Dat was vijf jaar geleden nog wel an ders, toen draaide het alleen op vrijwil ligers." Het voorkomen en bestrijden van de verdrinkingsdood, dat is de doelstelling van de 180 reddings brigades die ons land telt. Meest bekende taak van de 5.000 vrijwilligers is de bewaking van de Nederlandse wateren (van Noord zeekust tot recreatiepiassen), om zwemmers en watersporters in nood te helpen en EHBO te verrich ten. Een andere activiteit is hulpverle ning bij overlast, zoals dijkdoorbra ken en overstromingen. Daarvoor liggen verspreid over Nederland negentig compleet uitgeruste red- dingsvletten. Tijdens rampen wer ken de brigades onder regie van de brandweer. De meeste mensen worden lid van een reddingsbrigade omdat ze di ploma's voor zwemmend redden en, eventueel daarna, voor varend redden willen halen. Vrijwilligers die toezicht houden dienen, afhan kelijk van hun positie, deze diplo ma's in het bezit te hebben. De brigades telden vorig jaar ruim 29.000 leden, van wie 17.000 on der de achttien jaar. Kinderen kun nen lid worden vanaf vijfjaar. Vorig jaar verrichtten de brigades in totaal 131 reddingen waarbij sprake was van een levensbedrei gende situatie. 122 keer moesten de medewerkers helpen om ver miste en gevonden kinderen op te vangen. De koepel van de reddingbrigades is ontstaan in 1917, de huidige Ko- ninlijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen (KN- BRD), tegenwoordig kortweg Red dingsbrigade Nederland genoemd. Naast de Reddingsbrigade Neder land is er de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KN- RM), opgericht in 1824. Dit is een particuliere organisatie die tien schippers in vaste dienst heeft en werkt met zo'n 1000 vrijwilligers. De KNRM verleent vooral hulp aan in nood verkerende schepen, vanaf een kilometer van de kust. Jaar lijks komt de maatschappij zo'n 1600 keer in actie voor reddingen en hulpverlening. Naast deze twee organisaties kent ons land de Maatschappij tot Red ding van Drenkelingen, stammend uit 1767 naar aanleiding van de ve le verdrinkingsdoden in Amster dam. De belangrijkste activiteit van de ze maatschappij is de uitreiking van een medaille aan hen die ande ren van de verdrinkingsdood heb ben gered. Het is de oudste nog be staande Nederlandse onderschei ding. Springtij Tijdens springtij staan zon zon en maan met aarde op één lijn en trekken het water naar dezelfde kant. Bij springtij is eb extra laag en vloed extra hoog. In combinatie met harde zuidwestenwind kunnen verraderlijke onderstromen ontstaan die zwemmers meesleuren in zee. infographic. ANP/bron: KNMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11