1 O Dinsdag 5 augustus 2008 PZC Help! De redder verzu Terwijl de badgast zorgeloos geniet van zon, zee en strand waken vrijwilligers van de reddingsbrigades over hun veiligheid. Maar hoe lang nog? „Een kwart van de brigades heeft het financieel moeilijk." door Niek Opten foto Peter Hilz/HH Kinderen op luchtbed- jes die afdrijven, bad gasten die te ver de zee in dreigen te gaan, surfers in de proble men. Maar liefst 2500 keer moesten de red dingswerkers vorige week in actie ko men. In 74 gevallen was er sprake van een levensbedreigende situatie. Te wij ten aan een combinatie van een harde zuidwestenwind en een vloedstroom als gevolg van springtij. Een combinatie die de komende dagen blijft bestaan. De reddingswerkers verrichten belang rijk werk, dat bijna allemaal wordt uit gevoerd door vrijwilligers. Hooguit een kleine dagvergoeding, meer zit er meestal niet in. „Het voordeel is dat je daardoor te maken hebt met superge- motiveerde mensen, die met plezier met hun hobby bezig zijn", zegt Ray mond van Mourik. Hij is directeur van Reddingsbrigade Nederland, de koepel van alle 180 brigades in ons land. Vrij willig wil niet zeggen onprofessioneel, benadrukt hij, want de medewerkers beschikken over een gedegen opleiding. Maar net als tal van andere organisaties wordt het voor de brigades steeds moei lijker vrijwilligers te vinden. En wie wel gratis wil waken, doet dat minder lang. „De vrijwilliger die de hele zomer vakantie op de post staat, zie je steeds minder, ze willen meer vrije tijd. Begrij pelijk, maar dat vraagt wel om maatre gelen", stelt Van Mourik. Mocht het aantal vrijwilligers blijven afnemen dan zullen posten soms gesloten blij ven bij mooi weer. „Geen fijne situatie, nee." De medewerkers loon uitkeren is geen optie. „Daarmee wordt het werk onbe taalbaar. Ik denk niet dat de maatschap pij die bedragen wil ophoesten." Brigades zijn voor het grootste deel fi nancieel afhankelijk van gemeenten, die verantwoordelijk zijn voor de veilig heid op hun water. Die subsidies zijn geen vetpot en verschillen sterk per ge meente. „Onze inschatting is dat 25 pro cent van de brigades moeite heeft de zaak financieel rond te krijgen." Dat uit zich onder meer in slechte huisvesting en verouderd materiaal. Een heel slechte ontwikkeling, vindt Van Mourik. „Een vrijwilliger moet over het allerbeste materiaal beschik ken, om zo min mogelijk risico te lo pen. Het is ook zuur omdat we zorgen voor kostenbesparing. Als wij op het strand een wond verzorgen hoeft er geen arts of ambulance uit te rukken." Een vreemde eend in de bijt zijn de stranden op Walcheren. De plaatselijke reddingsbrigades hadden steeds meer moeite om genoeg vrijwilligers te vin den voor de bewaking van deze bij toe risten zeer populaire kustlijn. Vijfjaar geleden besloot de Stichting Strand- exploitatie Walcheren daarom de bewa king over te nemen en de toezichthou ders te betalen. Dat kan de stichting doen omdat ze verschillende inkom stenbronnen heeft. „We zijn ook ver antwoordelijk voor het hele beheer en onderhoud van de stranden, waar we apart geld voor krijgen. De reddingsme dewerkers houden zich daar ook mee bezig. Daarnaast doen we aan verhuur, van bijvoorbeeld stoelen", zegt een woordvoerder. Jeugdleden van reddings brigades springen nog wel vrijwillig bij. Verschillende gemeenten hebben al hun licht opgestoken bij de stichting, maar dat heeft nog niet geleid tot verge lijkbare intiatieven. Een mogelijke re den daarvoor is dat de Walcherse stran den uitzonderlijk druk kunnen zijn en veel extra werk en dus inkomsten ople veren. De koepelorganisatie hoopt in de rest van Nederland het tij te kunnen keren door brigades meer te laten sa menwerken en betaalbaar materiaal te leveren. Door hogere opleidingen, die ook buiten het reddingswezen interes sant zijn, en onkostenvergoedingen aan te bieden, moeten meer vrijwilligers aangetrokken worden. Van Mourik: „De beste medewerkers doen het uit overtuiging, niet omdat ze er geld voor krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10