Buitenland Nederlandse klimmers bereiken basiskamp K2 Verraderlijke K2 is de 'heilige graal' Last minute Elf doden, verschillende vermisten en gewonden door sneeuwlawine. Eén op de vier durfals die de berg probeert te trotseren overlijdt. Parlement Letland overleeft referendum Vrouwen en kinderen verlaten Zuid-Ossetië Bom Mogadishu doodt vooral straatveegsters Tienjarige matador mag de arena niet in ANWB last minute selectie AN PZC Maandag 4 augustus 2008 7 DEN HAAG - De twee Utrechtse bergbeklimmers Wilco van Rooi- jen en Cas van de Gevel zijn gister avond teruggekeerd in het basis kamp op de helling van de beruch te berg K2, op de grens tussen Chi na en Pakistan. De twee kampen met ernstige bevriezingsverschijn selen, nadat zij vrijdag bij de top van de berg door een sneeuwlawi ne werden verrast. De brokken sneeuw sneden de touwen van de klimmers door waardoor zij in gro te problemen kwamen. De twee Nederlanders bereikten het basiskamp op 5400 meter hoogte met een derde teamlid Pemba Sherpa. Volgens woordvoer der Michel Schuurman van de ex peditie, zijn de klimmers uitgeput, maar goed aanspreekbaar. In het basiskamp is een arts die hen be handelt. Ten tijde van de lawine waren be halve de Nederlandse expeditie nog meer groepen op de berg. Vol gens voorlopige schattingen zijn in totaal elf mensen overleden. Ook worden nog diverse beklimmers van over de hele wereld vermist. Dat geldt ook voor de Ierse deelne mer van de Nederlandse expeditie. Voor zijn leven wordt gevreesd. Volgens Incipit Expeditie Manage ment, het bedrijf dat de Neder ig Een lawine op de berg K2 heeft mogelijk elf levens geëist. Twee Nederlanders zijn gisteravond met bevriezingsverschijnselen te ruggekeerd in het basiskamp. landse expeditie vanuit Nederland logistiek ondersteunt, zijn de twee Nederlandse mannen los van el kaar zonder touwen naar beneden geklommen, volgens deskundigen een zeer gevaarlijke onderneming. Van de Gevel zou samen met een Nepalese drager bij het eerste kamp zijn aangekomen, maar weer de berg zijn opgegaan om Van Rooijen te zoeken. Uiteinde lijk hebben de mannen elkaar zon dagochtend (Nederlandse tijd) ge vonden en zijn zij gezamenlijk aan de verdere daling begonnen. Michel Schuurman heeft gisteren contact gehad met Van Rooijen. Volgens Schuurman heeft Van Rooijen ernstige bevriezingsver schijnselen aan zijn voeten. Zijn collega Van de Gevel zou ernstige problemen met zijn handen heb ben. DEN HAAG - Voor klimmers over de gehele wereld is de K2 de heilige graal onder de bergen. De pirami devormige reus op de grens van Pa kistan en China is met zijn 8611 meter de op één na hoogste top ter wereld. Alleen de Mount Ever est overstijgt de K2, met zo'n twee honderd meter. De K2 is volgens kenners echter lastiger te bedwingen. Eén op de vier durfals die de berg probeert te trotseren overleeft het niet, wat de top de bijnaam 'killer mountain' heeft bezorgd. De klim vergt veel van het menselijk lichaam, dat maar een beperkte periode boven de 8000-metergrens kan verblij ven. Bovendien is het weer op gro te hoogte wispelturig en zijn de ve le lawines verraderlijk. Vooral de afdaling geldt vanwege de vele klo ven als bijzonder gevaarlijk. Zijn naam dankt de K2 aan de Brit se kolonel Thomas George Mont- gomerie, die de berg in 1856 voor het eerst beschreef Montgomerie nummerde alle pieken in het Kara- koram-gebergte die hij tegen kwam: de K2 was de tweede top die hij tegenkwam. Hoewel een Britse expeditie al in 1892 trachtte de berg te bedwin gen, duurde het nog ruim zestig jaar voordat iemand daarin slaag de. In 1954 bereikten twee leden van het team onder leiding van de Italiaan Ardito Desio de top. Tot eind vorig jaar waren er maar 280 klimmers in de wereld die de top hadden bereikt. Ter vergelij king: meer dan 2600 avonturiers bedwongen ooit de Mount Ever est. Zeker 66 klimmers vonden de dood op de K2. In 1986 vond tij dens een storm een recordaantal van dertien klimmers in één keer de dood. Per jaar worden er tussen de vijf en acht internationale expedities naar de top van de K2 onderno men. Volgens Incipit Expeditie Ma nagement, dat de huidige tocht RIGA - Het is de bevolking van Let land zaterdag niet gelukt om de grondwet te veranderen zodat de inwoners in een referendum het parlement kunnen wegstemmen. Bij een volksraadgeving stemde weliswaar bijna 97 procent voor zo'n ingrijpende wijziging, maar de opkomst bleek te laag. Slechts 40 procent van de 1,5 miljoen stemmers kwam opdagen, terwijl de helft nodig was om de stem ming geldig te maken. Letland is sinds 2004 lid van de Eu ropese Unie en de Navo, maar de levensstandaarden zijn er nog steeds veel lager dan in het westen van Europa. TSINVALI - Honderden vrouwen en kinderen zijn gisteren de onrusti ge pro-Russische Georgische pro vincie Zuid-Ossetië ontvlucht na vuurgevechten waarbij zeker zes mensen zijn omgekomen. Zeker vijfhonderd vrouwen en kin deren vertrokken met bussen naar Noord-Ossetië in Rusland. Op de Russische televisie waren nog eens driehonderd vrouwen met kroost te zien, die op vervoer wachtten. De gevechten wakkeren de vrees aan voor een oorlog in de regio. Zuid-Ossetië scheidde zich begin jaren negentig af van Georgië. Ge orgië wil haar gezag in Zuid-Osse tië en in een andere afgescheiden regio, Abchazië, echter herstellen. MOGADISHU - Twintig vrouwen zijn gisteren gedood door het ont ploffen van een bom in een vuil nisbak in de Somalische hoofdstad Mogadishu. Zo'n 45 mensen raak ten gewond. De meeste slachtof fers zijn straatveegsters. Het is niet bekend wie de bom heeft geplaatst. De explosie gebeur de dichtbij een kazerne voor Ethio pische militairen. Somalië kent geen functionerende landelijke regering meer sinds een staatsgreep in 1991. Vorig jaar verdreef een interim-re- gering met steun van Ethiopische militairen islamitische rebellen uit Mogadishu. ARLES - De autoriteiten in het Fran se Arles hebben zaterdagavond een stokje gestoken voor het optre den van de tienjarige matador Mi- chelito in de arena. De Mexi caans-Franse jongen, die in Mexi co sinds zijn zesde zestig stieren heeft gedood, reageerde teleurge steld. „Het is alsof je een kind ver biedt een partijtje voetbal te spe len", zei Michelito, die voluit Mi chel Lagravere Peniche heet. Michelito zou het in Arles tegen kalveren moeten opnemen. Hoe wel de dieren niet zouden worden gedood, verzocht de Anti-corrida Alliance, een organisatie tegen stie- renvechten, de autoriteiten het ge vecht te verbieden. van het team van Wilco van Rooijen begeleidt, zijn er in de loop van de jaren vanuit Neder land hooguit vijf of zes expedities ondernomen. De eerste vond plaats in 1995, onder leiding van Ronald Naar. Bevriezing Als mensen worden blootge steld aan extreme kou, zal hun bloed trager stromen. Li chaamsdelen die het verste zijn verwijderd van het hart kunnen dan beschadigd raken, zoals handen, voeten, neus en oren. In het ergste geval spreekt men van bevriezing. »- De lichaamsdelen zullen paars of zwart kleuren en er komen bloedblaren op. De lichaamsde len worden gevoelloos. Als goe de medische hulp uitblijft, kan er in het vlees gangreen ont staan. Artsen moeten dan meestal amputeren. Frankrijk 8-daagse autovakantie, camping***+, stacaravan, logiesv.a. 214^" Italië pp 8-daagse autovakantie, appartement"""*, logiesv.a. 299,- Criekenland pp 11-daagse vliegvakantie, appartement**, logiesv.a. 416,- Disneyland® Resort Parijs pp 2 dagen entree Disneyparken®, 1 overnachting Disneyhotel®,ontbijt v.a. 154,- sPanJ'e pp 11-daagse vliegvakantie, bungalow**, logiesv.a. DOD,- Thailand pp 15-daagse groepsrondreis, excursies, halfpensionva 1449,- Oostenrijk 8-daagse autovakantie, hotel****, all inclusivev.a. Z 0|" ZWede" "Ï/10 17-daagse autorondreis, bungalows, logies, overtochtenv.a. Curacao pp 9-daagse vliegvakantie, appartement****, logiesv.a. 886,- Frankrijk p>> 8-daagse autovakantie, vakantiepark****, appartement, logies v.a. 1 j~ Ga naar anwb.nl of boek bij uw ANWB Reisbureau. Aanbiedingen beperkt beschikbaar, op=op. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. Expeditiefoto van de beklimming van de K2, de op een na hoogste berg ter wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7