Binnenland Lonken naar kiezers op Gay Pride 'Regels subsidie collectoren te moeilijk' De ene na de andere politicus meldde zich om mee te varen. Veel aanvragers zullen alsnog afhaken door ingewikkeld formulier. Jacht gezonken in Noordzee bij Monster Dronken automobilist rijdt woning binnen Haagse politie pakt achttien Sudanezen op Bejaarde vrouw na val in sloot overleden Veel schade door windhoos in Doezum Sprong uit raam loopt fataal af voor jongen In boomstamkano over de Waddenzee Bezoekersrecord voor Deventer Boekenmarkt Drie verdachten van verkrachting Kenia vrij Marter ondermijnt begraafplaats pzc Maandag 4 augustus 2008 I 5 De PvdA-ministers Plasterk, Koenders en Ter Horst (vlnr) laten zich toejuichen door de vijfhonderdduizend toeschouwers. foto Cynthia Boll/GPD door Bart van Zoelen amsterdam - Meer dan ooit heb ben politici meegedaan aan de Gay Pride zaterdag door de Am sterdamse grachten. D66 en Groenlinks hebben al ja ren hun eigen boot, en vorig jaar was ook Rita Verdonk van de par tij. Maar voor het eerst heeft nu ook het kabinet een afvaardiging gestuurd. Vooral de PvdA is ruim vertegenwoordigd met behalve burgemeester )ob Cohen de minis ters Ronald Plasterk (Emancipa tie), Bert Koenders (Ontwikke lingssamenwerking) en Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken), de staatssecretarissen Frans Timmer mans (Europese Zaken) en Sharon Dijksma (Onderwijs) en PvdA-bur- gemeester Ferd Crone van Leeuwarden. Hetgeen minister Ei- mert van Middelkoop (Defensie) deed opmerken het 'misschien zelfs een beetje provocerend' te vinden tegenover de coalitiepart ners CDA en zijn eigen partij de Christenunie. Trendwatcher Adjiedj Bakas kijkt er niet van op. In heel Europa ziet hij politici zich deze zomer in de gunst bewegen van homo's door zich aan te sluiten bij hun optoch ten, festivals en demonstraties. Daarmee dingen zij volgens hem bewust naar de 5 tot 10 procent van de kiezers die homoseksueel zijn. Vooral door hun concentratie in de steden en hun actieve stem gedrag is de 'gay vote' volgens Ba- kas niet zonder betekenis. „Ho mo-kiezers geven vaak net de doorslag." Dat juist de PvdA zo massaal meevaart verwondert Ba- kas ook al niet. „Decennialang kon juist deze partij rekenen op een trouwe aanhang onder homo's, maar die heeft de partij verloren, 'Homo-kiezers geven vaak net de doorslag door hun actieve stemgedrag' onder meer door een weinig daad krachtig optreden in het kabinet voor deze groep." In de halfjaarlijkse peiling door de Gay Krant naar de politieke voor keur van het lezerspubliek zakte de PvdA in mei zelfs terug naar een schamele 8 procent en een zes de plaats. Niet alleen D66 (22,3 pro cent) en Rita Verdonk (19,3) kon den in die peiling op veel meer ver trouwen rekenen onder het ho mo-smaldeel van de bevolking, ook bleef de PvdA wat achter bij de WD, de PW en GroenLinks. Toch ziet Frank van Dalen, voorzit ter van Gay Pride-organisatie Pro Gay, de komst van PvdA-politici niet als koele berekening, gericht op electoraal gewin. „Minister Plas terk heeft al begin maart aangekon digd om mee te varen", stelt hij vast. Bovendien heeft dit kabinet volgens hem al veel vooruitgang geboekt, door onder meer een mi nister in plaats van een staatssecre taris verantwoordelijk te maken voor het homobeleid. amsterdam - De subsidieregeling voor particulieren die willen over gaan op zonne-energie is onnodig ingewikkeld. Veel mensen die bij de overheid hiervoor een tegemoetkoming heb ben aangevraagd, zullen waar schijnlijk afhaken als zij merken hoeveel papierwerk dit met zich meebrengt. Dat stelde de branchevereniging voor zonne-energie, Holland So lar, zaterdag. De organisatie, waar in onder andere producenten van zonnepanelen zijn vertegenwoor digd, bevestigt daarmee een be richt in de Volkskrant van zater dag. „We zijn blij dat we van de over heid een steuntje in de rug krijgen met de subsidies", aldus een woordvoerder van Holland Solar. „Maar de regels die hieraan vastzit ten, zijn zo complex dat veel men sen die al een subsidie toegewezen hebben gekregen alsnog zullen af haken als ze zien hoeveel hier bij komt kijken." Volgens Holland Solar gaat het niet alleen om papierwerk maar ook om technische eisen. Zo moe ten gebruikers van zonne-energie twee stroommeters aanschaffen die zowel de hoeveelheid opgewek te energie als de hoeveelheid stroom die aan het net wordt gele verd, registreren. De overheid heeft 83 miljoen euro gereserveerd om particulieren te stimuleren zonnepanelen te ko pen. De afgelopen maanden zijn er volgens subsidiegever SenterNo- vem negenduizend aanvragen inge diend. Afgelopen vrijdag was de sluitingsdatum voor de aanvragen. Als zij allemaal worden toegekend is de pot leeg. De subsidies varië ren van 4300 tot 25.000 euro. monster - Ruim drie kilometer van Monster, Zuid-Holland, is gis terochtend een jacht gezonken. De twee opvarenden konden zichzelf in een rubber vlot in veiligheid brengen en werden snel opgepikt door een sleepboot. Volgens het Kustwachtcentrum in Den Helder ligt het schip Qubio op de bodem van de Noordzee. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. muntendam - Een dronken auto mobilist is gisterochtend in Mun tendam, Groningen, met hoge snel heid een woning binnengereden. De bewoonster lag te slapen naast het vertrek waar de auto binnen reed. Zij is ongedeerd. De man is met de ambulance afgevoerd. Agenten volgden de bestuurder toen die links en rechts in Veen- dam over de weg zwalkte. De man reed zeker 150 kilometer per uur. den haag - De Haagse politie heeft zaterdagmiddag achttien Su danese demonstranten aangehou den. De arrestanten hielden een betoging tegen andere demon stranten die protesteerden tegen het Internationaal Strafhof. De aangehouden demonstranten trokken tegen de afspraken in naar de Maanweg waar het strafhof is gevestigd. den haag - Een 85-jarige vrouw uit Den Haag is vrijdagavond door een val in een sloot in haar woon plaats om het leven gekomen, al dus de politie gisteren. Wande laars zagen de vrouw in de sloot liggen. Zij waarschuwden de poli tie, terwijl een van hen de vrouw uit de sloot haalde. De vrouw over leed ter plaatse. De Haagse was door onbekende oorzaak met haar rollator in de sloot geraakt. doezum - Een windhoos heeft gis teravond in het Groningse Doe zum en Lutjegast veel schade ver oorzaakt. Rond 19 uur trok de windhoos van Doezum naar Lutje- gast. Er ontstond vooral veel scha de aan daken en bomen. Een poli tiehond werd door de wind gegre pen en de lucht ingezogen, maar kwam een eindje verder weer op zijn poten op de aarde terecht. den haag - Een 18-jarige Hagenaar is vrijdagavond in zeer verwarde toestand uit een raam van zijn wo ning gesprongen en aan zijn ver wondingen overleden. Volgens de politie had de jongen paddo's ge bruikt. Toen een ambulancebroeder bezig was het slachtoffer te stabiliseren, explodeerde een zuurstofïles. De broeder en twee politieagenten raakten daarbij lichtgewond. den helder - Zes avonturiers zijn gisterochtend in een zelfgemaakte boomstamkano uit Den Helder vertrokken voor een tocht over de Waddenzee. Zij hopen op 18 au gustus bij het 300 kilometer ver derop liggende Duitse Waddenei land Wangerooge aan te komen. De Cornelis Bos, een voormalig vaartuig van de visserij-inspectie, begeleidt de roeitocht. deventer - De twintigste editie van de Deventer Boekenmarkt heeft gisteren een recordaantal be zoekers getrokken. Volgens de VW Deventer schuifelden er 130.000 bezoekers langs de 878 kraampjes, tienduizend meer dan vorig jaar. Al jaren is het boekenfes- tijn aan de IJssel het grootste van Europa. Er was dit keer extra aan dacht voor twintig oude werken uit de periode van 1200 tot 1600. nairobi - De politie in Kenia heeft drie verdachten vrijgelaten die op gepakt waren in verband met de verkrachtingszaak van vijf Neder landse vrijwilligsters in het Afri kaanse land. Een persoon zit nu nog vast. De verkrachting gebeur de na een roofoveral op twaalf Ne derlandse vrijwilligers en hun Ke- niaanse begeleiders op 24 juli in Ikoneyere bij Kakamega. hardenberg - Steenmarters onder mijnen de algemene begraafplaats Nijenstede in Hardenberg. De be schermde dieren graven holen in de graven en ten minste tien keer zijn daarbij al menselijke resten naar boven gekomen. Voorzitter Gert Flierman van de werkgroep die het kerkhof onder houdt, zegt dat er snel iets moet gebeuren. Het kerkhof is sinds 1999 officieel gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5