LSD: zorg over de invulling sportbeleid ZeeSarid Zuurstofmeter kan drenkeling redden Apparaatjes kunnen goed hulpmiddel zijn voor strandwachten. Aan de uitvoering wordt gewerkt volgens wethouder Ad Verseput. Ravage na ongeluk op Philipsdam Circus strijkt neer in Zierikzee Coesenaar opgepakt voor woedeuitbarsting Schilderijen expositie in 't Blaeuwe Huus Particuliere gift voor Watersnoodmuseum Veerse verongelukt met bestelbusje Campinggasten niet geëvacueerd maar op afstand gehouden. Evenement laat nieuwe ontwikkelingen in reddingswezen zien. 1 2 Maandag 4 augustus 2008 PZCS Strandwachten dienen in het Vrijburgbad in Vlissingen als proefpersoon voor het onderzoek van het VU Medisch Centrum. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURC - Mobiele zuurstofme ters kunnen een belangrijk hulp middel zijn bij het redden van drenkelingen op het strand en in een zwembad. De apparaatjes kun nen ernstig (hersen) letsel voorko men en zelfs levens redden. Hoe nauwkeurig en betrouwbaar ze zijn moet uit vervolgonderzoek blijken. Maar een wetenschappe lijk onderzoek door het VU Me disch Centrum dat zaterdag is uit gevoerd in het Vrijburgbad en op het trainingscentrum van de brandweer in Vlissingen biedt ver trouwen, vinden de onderzoekers. „Sommige meters zijn veelbelo vend, andere doen het helemaal niet", verklaarde Leon Monteny, intensive-care-arts in Den Haag en geboren in Goes. Tien proefpersonen - strandwach ten van Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen - zijn aan diverse proe ven onderworpen. Hun zuurstofge halte werd gemeten meteen nadat ze in het water waren gesprongen, nadat ze tien minuten hadden ge zwommen en nadat ze zo lang mo gelijk onder water hun adem had den ingehouden. Zulke omstandig heden zijn vergelijkbaar met die van drenkelingen. Het is bekend dat pulse-oxymeters goed werken op de intensive care van ziekenhuizen als mensen sta biel zijn, maar niet of ze functione ren bij mensen die nat, koud en ril lerig zijn. Bovendien is het onder zoek van belang omdat strand wachten nu geen middelen heb ben om te meten of drenkelingen gebrek aan zuurstof hebben. Bij te weinig zuurstof kunnen hersencel len afsterven en die komen niet te rug. „Het is dus minutenwerk", al dus Monteny. Ook het omgekeer de, het geven van extra zuurstof als dat niet nodig is, kan gevaarlijk zijn voor de longen. „Pas in de am bulance kan het zuurstofgehalte goed worden gemeten, maar dan is kostbare tijd verloren gegaan." Uit het onderzoek is gebleken dat de pulse-oxymeters laten zien dat het zuurstofgehalte van de proef personen daalde als ze lang hun adem hadden ingehouden. Dat de apparaatjes op natte en koude vin gers zaten, belemmerde de wer king niet. Om te kunnen vaststel len of de metingen voldoende be trouwbaar en nauwkeurig zijn, is meer onderzoek nodig. Dat ge beurt volgend jaar. Als het onderzoek aantoont dat de pulse-oxymeter inzetbaar is op stranden, zullen strandwachten wereldwijd er een hulpmiddel bij krijgen, voorspelt onderzoekslei der Joost Bierens van het VU Me disch Centrum. PJ* Wetenschappers hebben in Vlis- singen getest of zuurstofmeters werken bij mensen die koud, nat en rillerig zijn. De resultaten van dse proef zijn veelbelovend. door Melita Lanting zierikzee - „Het is een papieren tij ger", zegt Jacqueline van Burg van Leefbaar Schouwen-Duiveland. Ze wappert met de gemeentelijke sportnota. De nota is in oktober vorig jaar vastgesteld. „En daarna is er niets gebeurd. Er is nog steeds geen sportloket, het subsidiefonds is nog steeds niet ingesteld. Wij ho ren als raadsleden helemaal niets." Van Burg heeft de nota nageplo zen op ambities. Dertien punten heeft ze genoteerd die in 2008 ge realiseerd moeten worden of in ie der geval in gang gezet moeten zijn. „Ik heb toen bij de behande ling al aangekondigd dat ik de vin ger aan de pols zou houden en dat doe ik nu. In de nota is afgespro ken dat we sport stimuleren en fa- bruinisse - Een ongeval heeft zater dagochtend voor een enorme rava ge op de Philipsdam gezorgd. Een automobilist uit Dinteloord botste rond half acht op een tegemoetko mende auto met caravan. De cara van werd helemaal vernield en de brokstukken lagen overal. De man uit Dinteloord en zijn passagier zijn naar het ziekenhuis gebracht. De inzittenden van de andere au to kwamen met de schrik vrij. ciliteren. Dan moeten we dat ook doen en dan moeten we beginnen met het instellen van een sportsti- muleringsfonds. Maar ik ben bang dat het er dit jaar niet meer van zal komen. Ik heb nog helemaal niets gehoord. Iedereen heeft een afwachtende houding. Het is sep tember voor er weer iets gaat ge beuren." In juli vorig jaar presenteerde wet houder Ad Verseput de gemeente lijke sportnota en in oktober kwam het groene licht van de ge meenteraad om de nota uit te voe ren. „En sindsdien wordt daar aan gewerkt", zegt Verseput. „We zijn bezig met het instellen van een subsidiefonds en ook aan het sportloket wordt gewerkt. We hebben natuurlijk maar één ambte- LSD is bezorgd over het sportbe- leid. Van veel voorgenomen actie punten is nog niets bekend. Wet houder Ad Verseput zegt dat daar wel aan gewerkt wordt. GOES - Een 29-jarige man uit Goes is zaterdagavond in zijn woning aan de Stoofstraat in Goes aange houden. Rond 22.30 uur kreeg de politie een melding dat een man volledig door het lint ging in zijn woning. Toen de agenten arriveer den, lagen diverse spullen op de straat voor de woning. De Goese- naar werd ter plaatse aangehouden en meegenomen. Waarom de man door het lint ging is niet duidelijk. naar sport, die moet alles in zijn eentje doen." Verseput realiseert zich dat de meeste activiteiten die tot nu toe zijn ondernomen niet zichtbaar waren voor de buitenwe reld. „Ik begrijp wel dat mevrouw Van Burg daar meer van wil we ten. Ik zeg bij deze toe dat de raads leden in september hierover geïn formeerd worden maar ze had ook even bij mij naar binnen kunnen lopen." Niet alleen het sportstimulerings- fonds baart Jacqueline van Burg zorgen. Ook de stilte rond de priva tisering van de sportaccommoda ties heeft haar aandacht. „Ze zijn voor zover ik weet nog in gesprek, maar dat duurt zo lang. Zes jaar te rug was er al sprake van overna me." Verseput meldt dat er inder daad nog steeds gesproken wordt met clubs. „Renesse is een heel eind rond. Die vereniging gaat zelf nieuw bouwen. Ook met Brou wershaven zijn we in gesprek over nieuwbouw." ZIERIKZEE - Het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk heeft een gift gekregen van 2008 euro. Het be drag is aan het museum geschon ken door Cor van Ast. Hij heeft bij zijn afscheid en overdracht van zijn garagebedrijf in Zierikzee aan de gasten gevraagd om een finan ciële bijdrage voor het museum. Van Ast heeft de Watersnood mee gemaakt in Zonnemaire. Het geld wordt besteed aan de uitbreiding. WISSENKERKE - Een 60-jariee vrouw uit de gemeente Veere raak te gisteravond op de Oost West- weg bij Wissekerke met haar bestel busje in de middenberm. Bij het te rugsturen verloor ze de macht over het stuur. Het bestelbusje draaide om zijn as en kwam in de berm tot stilstand. De vrouw met onbe kend letsel naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. ZIERIKZEE - Circus Renz Berlin zet de komende week de tent op in Zierikzee. Vanaf woensdag 6 augus tus tot en met zondag 10 augustus staat het circus op het Hatfield- park. Clowns, trapezeartiesten acrobaten maar ook paarden en oli fanten verzorgen een twee uur du rende show. Het circus maakt momenteel een tournee door heel Zeeland. OUDDORP - Joop en Barbera van Leeuwen exposeren de hele maand augustus in 't Blaeuwe Huus in Ouddorp. Het echtpaar schildert in de stijl van de romanti sche Haagse school. Beroemde schildert als Israels en Mesdag zijn hun voorbeeld. De schilderijen zijn te zien van maandag tot en met zaterdag tijdens openingstij den van de WV. Brand legt toiletgebouwtje van HfinotPniirif vun Rpcfiip ic camping Groede volledig in de as TlOUg ICpUlll Vd.il IVCNEUC iï> door Wout Bareman GROEDE - Op camping Groede aan de Zeeweg in Groede is zaterda gochtend in alle vroegte een toilet gebouwtje in vlammen opgegaan. Het vuur werd om even over drie opgemerkt door campinggasten. Omdat er aanvankelijk in één van de telefoontjes melding werd ge maakt van ontploffingen en bran dende auto's en caravans rukte de brandweer met groot materieel uit. De korpsen van Breskens, Cad- zand, Schoondijke en Oostburg rukten uit. Toen de brandweer arri veerde, sloegen de vlammen al me tershoog uit het dak. Uit voorzorg werden enkele caravans een stuk versleept. Terneuzenaar Ko de Fouw, die met z'n vrouw in de ca ravan pal naast het toiletgebouw tje lag te slapen: „Ik hoorde geknet ter, maar besefte niet helemaal wat er aan de hand was. )e slaapt hè. Toen keek m'n vrouw uit het raam en zag die vlammen. We hebben ons vlug aangekleed en zijn naar buiten gegaan." Campinghouder Bert van Damme besloot zaterdag ochtend direct tot sloop van het ge bouwtje. „Dit komt op een heel ongelukkig moment. De camping staat helemaal vol en er moet ont zettend veel geregeld worden." Za terdagmiddag nog werden mobie le toiletunits geplaatst. De oorzaak van de brand wordt onderzocht. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het wordt het hoogte punt voor de bezoekers maar zelf kijken de organisatoren van Res cue 2008 daar ook het meest naar uit: de demonstratie van de F16 van de Nederlandse luchtmacht. Vrijdag 8 augustus vliegt hij vanaf 14.00 uur regelmatig voorlangs de Vlissingse boulevard. Vlak achter de vaargeul in de Wes- terschelde, op zo'n 450 meter uit de kust, vertoont de piloot gedu rende tien minuten zijn kunsten. Daarna vliegt hij in een kwartier tje terug naar thuisbasis Volkel in Oost-Brabant. Een ander vliegtuig en een auto van de organisatie brengen de piloot terug naar de boulevard, zodat mensen ook nog met hem kunnen praten. Op de zesde editie van het evene ment presenteren wederom tal van reddingsorganisaties zich aan het publiek. Politie, ambulance, brandweer, luchtmacht, marine, Rijkswaterstaat, Loodswezen, Ko ninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij. Rijkswaterstaat de monstreert hoe olie op het water opgeruimd wordt - zij het niet met olie maar met twee ton pop corn. Verder komt de Seaking heli kopter uit het Belgische Koksijde (waar op 17 augustus ook een Res cue evenement plaatsvindt), de Britse luchtmacht stuurt even een Nimrod op en neer vanuit Schot land. „Die maakt een paar rondjes langs de boulevard, langzaam en op volle snelheid, maakt een bocht die zo ruim is dat hij over Zeeuws-Vlaanderen komt, en gaat als hij klaar is meteen weer terug", Tegenwoordig bellen de mensen op of ze alsjeblieft mogen meedoen' vertelt organisator Albert Dijkstra. Hoe ze dat voor elkaar hebben ge kregen? „Veel lobbyen", luidt het simpele antwoord van collega Mir jam Jongejan. En op tijd beginnen. Zeker een jaar tevoren. Daarom is het ook maar goed dat Rescue

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58