Zeeland Hoogtepunt Rescue is demonstratie van F16 Zuurstofmeter kan drenkeling redden 'Nu blijft het altijd toch een gok' Fietsen gratis staiien bij Rescue, Leendertse en Geertse pakken routparkeerder wordt weggesleept 1 Evenement toont nieuwe ontwikkelingen in reddingswezen. Apparaatjes kunnen goed hulpmiddel zijn voor strandwachten. Strandwachten zien meerwaarde van zuurstofmeter wel in. Organisatie verwacht dit jaar ruim 40.000 bezoekers op Rescue. Oostkapelle 8 kampioen vierdeklas ringrijden op wedstrijd Vlissingen. 1 2 Maandag 4 augustus 2008 PZC Tal van reddings- en hulpverleningsorganisaties presenteren zich vrijdag 8 augustus op Rescue Vlissingen. archieffoto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - Het wordt het hoogte- ,punt voor de bezoekers, maar zelf kijken de organisatoren van Res cue Vlissingen 2008 daar ook het meest naar uit: de demonstratie van een F16 van de Nederlandse luchtmacht. Vrijdag 8 augustus vliegt hij vanaf 14.00 uur geduren de tien minuten regelmatig voor langs de Vlissingse boulevard. Vlak achter de vaargeul in de Wes- terschelde, op zo'n 450 meter uit de kust, vertoont de piloot zijn kunsten. Daarna vliegt hij in een kwartiertje terug naar thuisbasis Volkel in Oost-Brabant. Een ander vliegtuig en een auto van de orga nisatie brengen de piloot terug 'naar de boulevard, zodat mensen ook nog met hem kunnen praten. Op de zesde editie van het evene ment presenteren wederom tal van reddingsorganisaties zich aan het publiek. Politie, ambulance, brandweer, luchtmacht, marine, Rijkswaterstaat, Loodswezen en KNRM. Rijkswaterstaat demon streert hoe olie op het water opge ruimd wordt: zij het niet met olie maar met twee ton popcorn. Verder komt de Seaking-helikop- ter uit het Belgische Koksijde (waar op 17 augustus ook een Res- cue-evenement plaatsvindt), en de Britse luchtmacht stuurt een Nim rod op en neer vanuit Schotland. „Die maakt een paar rondjes langs de boulevard, langzaam én op vol le snelheid, maakt een bocht die zo ruim is dat hij over Zeeuws-Vlaanderen komt, en gaat als hij klaar is meteen weer terug", vertelt organisator Albert Dijkstra. Hoe ze dat voor elkaar hebben ge kregen? „Veel lobbyen", luidt het simpele antwoord van collega Mir jam Jongejan. En zeker een jaar vantevoren beginnen. Daarom is het ook maar goed dat Rescue eens in de twee jaar plaatsvindt. Sinds de eerste editie in 1998 is het evenement steeds groter gewor den en heeft het aan bekendheid en waardering gewonnen. Zeker ook bij de deelnemers. Dijkstra: „Eerst moesten wij iedereen vra gen. Tegenwoordig bellen ze ons of ze alsjeblieft mogen meedoen. En dan vragen wij: maar wat maakt jullie wagen zo bijzonder? We laten vooral ook de nieuwe ontwikkelingen zien." Inmiddels draait het bij Rescue veel meer om meedoen. „Want dat is wat mensen willen", weet Jongejan. „Zelf blussen, reanime ren, een auto openknippen, mee varen. Het vletvaren blijft een suc ces." Rescue Vlissingen begint om 12.00 uur een duurt tot 18.30 uur. www.rescuevlissingen.nl W* Een demonstratie van een F16 van de luchtmacht moet het hoogtepunt worden van Rescue Vlissingen 2008 dat op vrijdag 8 augustus plaatsvindt. door Maurits Sep MIDDELBURG - Mobiele zuurstofme ters kunnen een belangrijk hulp middel zijn bij het redden van drenkelingen op het strand en in een zwembad. De apparaatjes kun nen ernstig (hersen)letsel voorko men en zelfs levens redden. Hoe nauwkeurig en betrouwbaar ze zijn moet uit vervolgonderzoek blijken. Maar een wetenschappe lijk onderzoek door het VU Me disch Centrum dat zaterdag is uit gevoerd in het Vrijburgbad in Mid delburg en op het trainingscen trum van de brandweer in Vlissin gen biedt vertrouwen, vinden de onderzoekers. „Sommige meters zijn veelbelovend, andere doen het helemaal niet", verklaarde Leon Monteny, intensive care-arts in Den Haag en geboren in Goes. Tien proefpersonen - strandwach ten van Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen - zijn aan di verse proeven onderworpen. Hun zuurstofgehalte werd gemeten met een nadat ze in het water waren gesprongen, nadat ze tien minuten hadden gezwommen en nadat ze zo lang mogelijk onder water hun adem hadden ingehouden. Zulke omstandigheden zijn vergelijkbaar met die van drenkelingen. Het is bekend dat pulse-oxymeters goed werken op de intensive care van ziekenhuizen als mensen sta biel zijn, maar niet of ze functione ren bij mensen die nat, koud en ril lerig zijn. Bovendien is het onderzoek van belang omdat strandwachten nu geen middelen hebben om te me- Wetenschappers hebben in in Vlissingen getest of zuurstofme ters werken bij mensen die koud, nat en rillerig zijn. De resultaten van de proef zijn veelbelovend. ten of drenkelingen gebrek aan zuurstof hebben. Bij te weinig zuurstof kunnen hersencellen af sterven en die komen niet terug. „Het is dus minutenwerk", aldus Monteny. Ook het omgekeerde, het geven van extra zuurstof als dat niet nodig is, kan gevaarlijk zijn, namelijk voor de longen. „Pas in de ambulance kan het zuurstof gehalte goed worden gemeten, maar dan is al kostbare tijd verlo ren gegaan." Uit het onderzoek is gebleken dat de pulse-oxymeters laten zien dat het zuurstofgehalte van de proef personen daalde als ze lang hun adem hadden ingehouden. Dat de apparaatjes op natte en koude vin gers zaten, belemmerde de wer king niet. Maar, nuanceerde Mon teny, om te kunnen vaststellen of de gegevens van de metingen vol doende betrouwbaar en nauwkeu rig zijn, is meer onderzoek nodig. „Dat willen we volgend jaar doen." door Maurits Sep MIDDELBURG - Na twee minuten steekt Kees de Jong zijn hoofd weer uit het water omhoog. De 19-jarige Vlissingse strandwacht, die in Borssele woont, hapt naar adem. Precies wat de onderzoekers willen meten: hoeveel zuurstof heeft hij nog? De 'wasknijpers' op zijn vingers proberen dat te meten en doen hun werk naar behoren. De zuur stofmeter werkt dus ook op natte en koude vingers. Dat is goed nieuws, ook voor Kees. Als strandwacht in Vlissingen weet hij hoe belangrijk het is om bij een drenkeling te testen hoe veel zuurstof die heeft als hij uit het water wordt gehaald. „Nu heb ben we die apparaatjes niet en moeten we afgaan op de zichtbare symptomen. Dat blijft altijd toch een gok. Het zou dus 'n mooie aan vulling zijn op de zuurstoftas die we gebruiken." Bas Blaakman (27) uit Oostburg, strandwacht in Nieuwvliet en Cad- zand-Bad, wist niet wat hem te wachten stond als proefpersoon. „Het is erg leuk. Als strandwacht kan ik nu niet zeggen dat ik zo'n zuurstofmeter mis. Ik heb wel de basistrainingen, maar ben geen ge- 'Het zou 'n mooie aanvulling zijn op de zuurstoftas die we nu gebruiken' schoold arts. Maar ik denk zeker dat zo'n apparaat heel nuttig kan zijn." Als het onderzoek aantoont dat de pulse-oxymeter inzetbaar is op stranden, zullen strandwachten wereldwijd er een hulpmiddel bij krijgen, voorspelt onderzoekslei der Joost Bierens van het VU Me disch Centrum, zelf oud-strand- wacht in Cadzand. Hij is lid van de International Life Saving Fede ration en die is erg nieuwsgierig naar de uitkomsten. „De alternatieven voor deze zuur stofmeters zijn bloedwaarde-on- derzoeken. Die zijn ingewikkelder dan dit apparaatje. Dit werkt veel eenvoudiger en dus sneller", ver klaart onderzoeker Leon Monteny, Goesenaar van geboorte en tegen woordig arts op de intensive care van het Haagse Haga Ziekenhuis. Dit jaar waren er voor zover Kees de Jong en Bas Blaakman weten nauwelijks of geen drenkelingen op de stranden van Vlissingen en West-Zeeuws-Vlaanderen. „Maar", vindt strandwacht Blaakman, „zo dra we die wel hebben, zou zo'n eenvoudige pulse-oxymeter wel heel waardevol zijn." Hoe het voelt om lang niet te ade men en een gebrek aan zuurstof te krijgen, merkte De Jong nog eens tijdens de proef Ruim twee minu ten bleef hij onder water. „Je voelt je lichaam tegenstribbelen." door Maurits Sep VLISSINGEN - De organisatie van Rescue Vlissingen 2008 verwacht dit jaar 40.000 tot 50.000 mensen. Daarom wordt iedereen aangera den niet met de auto te komen, maar zo veel mogelijk de fiets of het openbaar vervoer te nemen. Op de oprit naar de boulevard bij het Nollebos is een grote gratis - maar onbewaakte - fietsenstalling. Verkeersregelaars van de gemeente Vlissingen en de politie zullen au tomobilisten door de stad de weg wijzen. De parkeergarages zijn open. Foutgeparkeerde auto's krij gen geen bon maar worden onher roepelijk weggesleept, waarschuwt Mirjam Jongejan van de organisa tie van Rescue. „In het belang van de veiligheid en de toegang voor hulpdiensten." Die zijn natuurlijk ook als deelne mers aanwezig op het evenement; er doen ongeveer 750 mensen van verschillende organisaties mee. Bo vendien staan er vier extra ehbo-posten op strategische pun ten op de boulevard, onder meer bij het Wooldhuis en het mari tiem instituut De Ruyter. Team 58 deelt gratis flesjes water uit. Van wege het te verwachten mooie weer is dat zeer welkom, beseft Jongejan. Ze raadt mensen aan zelf ook goed rekening te houden met de warmte en de zon. door Marlies Lampert VLISSINGEN - Vierentachtig rijders streden afgelopen zaterdag in de vrije wedstrijd ringrijden in Vlis singen om het dagkampioenschap en tien bekers. Roald Leendertse, Robby Koets, Krijn Coppoolse, Ing- mar Alewijnse, Cor Janse en Ro nald Geertse staken alle dertig rin gen en streden om het dagkam pioenschap. De stevige wind op het Bel- lamypark maakte het niet eenvou dig de steeds kleiner wordende ring te steken. Leendertse en Alewijnse namen de 14 mm-ring mee, maar de 10 mm was voor allebei te klem. Te rug op de 14 mm-ring stak alleen Roald Leendertse in, waarmee hij het kampioenschap van Vlissingen 2008 op zijn naam schrijft. Achttien ringrijders staken alle tien ringen in de bekerbeurten en kwamen in de baan om tien be kers te verdelen. Voor vrijwel alle bekers kwam de 10- of 14 mm-ring er aan te pas voordat bekend werd wiens naam er voor 2008 in gegraveerd kon worden. Ronald Geertse won op 10 mm de eerste beker, ten koste van Johnny Wisse die met de tweede beker achterbleef en André van Malde- gem won op 14 mm de derde be ker. Tevens werd in drietallen gestre den om het kampioenschap van de vierdeklas en daarmee promo tie naar de derde klas. Kim Boone, Joyce de Buck en Ricardo de Vis ser van Oostkapelle 3 reden vanaf de vijfde beurt aan kop en gaven die positie niet meer weg. Met 73 ringen waren zij overduidelijk de beste. De stevige wind maakte het niet eenvoudig de kleiner wordende ring te steken. Kim Boone won met 28 ringen ook het persoonlijk kampioen schap. Voor het reservekampioen schap was er meer spanning. Eerst leek Zuid-Beveland 3 hiermee naar huis te gaan, ook Gapinge 9 deed een poging, maar met 66 rin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 52