Binnenland Falend rekenonderwijs gebaat bij opa's recept SP wil onderzoek naar kosten Uruzgan Spong: Verzet Antillen tegen homo's stuitend Overleg over Urker schedels is mislukt deÖndernemerm Is mijn succes dÉHh voldoende verzekerd? C|B Jeugdwerk Het Eendje van Theo Thijssen ontdekt 4 Maandag 4 augustus 2008 PZC Comité eist van universiteit teruggave restanten voorouders. De ramingen voor de operatie in Afghanistan lijken niet volledig. Kwart basisscholen is volgens de Inspectie Onderwijs rekenzwak. Alles over verzekeringen en méér. WILLEMSTAD - De Nederlandse ad vocaat Gerard Spong vindt het ver zet van de Antilliaanse minister Omayra Leeflang (Onderwijs en Volksgezondheid) tegen de erken ning van het Nederlandse homo huwelijk op de Antillen 'stuitend'. „Zij kakelt als een kip zonder kop", aldus Spong dit weekeinde in de Antilliaanse krant Amigoe. De Antilliaanse regering heeft vori ge week aangekondigd in beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Willemstad die er op neerkomt dat in Nederland ge trouwde homoparen op Aruba en de Nederlandse Antillen dezelfde rechten hebben als in Nederland. De zaak draait om een lesbisch echtpaar. De vrouw wilde haar echtgenote en haar minderjarige kinderen aanmelden als meeverze kerden bij het Bureau Ziektekos tenvoorzieningen op Curasao. Voor Leeflang is het verzet daarte- URK - Het conflict tussen de Uni versiteit Utrecht en het Comité Ur- ker Schedels over teruggave van historische schedels is verhard. Maandenlang overleg heeft niks opgeleverd. Het comité heeft nu een officieel verzoek tot teruggave ingediend bij de universiteit en is een handte keningenactie begonnen. Dat meldt het comité zaterdag op haar website. Het comité bestaat uit vier inwo ners van Urk die zeggen nazaten te zijn. Zij vinden dat de schedels thuishoren in Urk en niet in een DEN HAAG - De SP wil dat de Alge mene Rekenkamer onderzoek doet naar de totale kosten van de Nederlandse missie in Afghanis tan. SP-Tweede Kamerlid Harry van Bommel zegt daartoe vandaag een verzoek in te dienen bij de Re kenkamer. Hij verwijst naar een studie van de Rekenkamer in 1997 naar het fi nancieel inzicht in vredesopera ties. Die studie ging onder meer over missies in het voormalige Joe goslavië. Volgens Van Bommel werd toen al opgemerkt dat Defen sie onvoldoende zicht had op de fi nanciële consequenties en dat niet alle kosten werden meegerekend, SP-Kamerlid Harry van Bommel vreest dat de kosten voor de Ne derlandse missie uit de hand zul len lopen. Hij wil dat de Rekenka mer de kosten onderzoekt. gen 'een principiële zaak' omdat eerder op de Antillen 'een demo cratisch besluitvormingsproces heeft plaatsgevonden waarbij het Antilliaanse parlement unaniem koos voor één huwelijksvorm: die tussen één man en één vrouw'. Spong stelt dat Leeflang 'miskent' dat de Antillen onderworpen zijn aan het gezag van de Hoge Raad. Die heeft volgens de advocaat dui delijk gemaakt dat de Antillen ver plicht zijn een huwelijk, waar ook in het koninkrijk, te erkennen. „De eilandelijke democratische be sluitvorming waar Omayra zich op zou willen beroepen, heeft zo zijn internationale grenzen." Leef lang gaf vrijdag in een aanvullen de reactie nog aan dat homosek suelen van harte welkom zijn op de Antillen. Maar het is volstrekt niet mogelijk over te gaan op er kenning van het homohuwelijk, al dus de minister. universiteitsmuseum. Het gaat om zeven schedels. De Urkers willen desnoods met DNA-onderzoek hun eis kracht bijzetten. De Universiteit Utrecht wil de schedels behouden als weten- schaps-historisch erfgoed. Het co mité wil de schedels herbegraven in Urk. „Om zo de eerbied te to nen die zij verdienen", zei comité lid K. Koffeman. In september vorig jaar begon het comité haar actie, maar maanden lang overleg met de universiteit heeft niks opgeleverd. De schedels werden in de negen tiende eeuw gestolen uit graven. Wetenschappers onderzochten de oer-Hollander en dachten die te vinden op het geïsoleerde eiland Urk. bijvoorbeeld die voor nazorg. Nu lijken de ramingen voor de missie in Uruzgan opnieuw niet volledig, aldus de SP'er. De eerste twee jaren van de missie kostten Nederland ongeveer 650 miljoen euro, terwijl aanvankelijk 380 miljoen euro was geraamd. De kosten voor de verlengde uitzen ding tot eind 2010 zijn geraamd op 640 miljoen euro. „Deze ramingen zijn exclusief de hoge kosten voor nazorg en het verlies van twee heli kopters, een F16 en een Apache-ge vechtshelikopter. Ook de hoge olie prijs leidt tot veel hogere transport kosten", aldus Van Bommel. Volgens hem dringt zich een verge lijking op met de uit de hand lo pende kosten voor grote infrastruc turele projecten zoals de Betuwe route en de Amsterdamse Noord-Zuid metrolijn. „Zodra de politiek het groene licht heeft gege ven, gaan de kosten stijgen. De eindafrekening komt dan vele ma len hoger te liggen dan de cheque die is afgegeven. Daar moet een einde aan komen." door Marloes de Koning DEN HAAG - Op een kwart van de Nederlanders basisscholen is het rekenonderwijs onvoldoende, meldt de Inspectie Onderwijs. „Zij moeten eerst weer goed oefenen met de rekenrecepten van opa." Jan van de Craats zag zijn nichtje worstelen met een eenvoudige de ling. Het meisje kliederde gestrest pagina's vol met omslachtige re- kentrucs, zonder uiteindelijk tot het antwoord te komen. Grote op luchting toen haar moeder uitleg de hoe een staartdeling werkt. Een 'truc' die zij voor iedere deling kan gebruiken. Van de Craats, hoogle raar Wiskunde en Maatschappij, geeft het voorbeeld om te laten zien waarom hij zich ernstig zor gen maakt over het Nederlands re kenonderwijs. Kinderen struikelen al bij de sim pelste sommen, zegt hij en geeft een voorbeeld: een 15-strippen- kaart kost 6,90 euro. Hoeveel is dat per strip? „Kunnen ze niet." Uit onderzoek van het instituut DEVENTER - Het literair-historische tijdschrift De Parelduiker heeft een onbekend jeugdwerk van schrijver Theo Thijssen ontdekt. Het verhaal Het Eendje uit 1901 wordt ten doop gehouden in het blad. De schrijver (1879-1943) maakte voor toetsontwikkeling Cito uit 2004 blijkt dat kinderen de afgelo pen twintig jaar beter uitkomsten zijn gaan schatten en beter snap pen hoe getallen zich tot elkaar verhouden. Maar hun vermogen om getallen op te tellen, af te trek ken, te vermenigvuldigen of te de len is echter 'sterk achteruitge gaan'. Die trend valt samen met de invoering van de 'realistische methode' in het basisonderwijs. Hierbij worden sommen gevat in een verhaaltje. Door het verhaaltje goed te lezen kunnen kinderen zelf beredeneren wat voor bereke ning zij erop los moeten laten. Tekstbegrip en schattingen maken zijn belangrijk. Er wordt echter weinig geoefend met rijtjes op el kaar lijkende sommen. Volgens Van de Craats is dat erg. „We willen toch dat onze kinde ren kunnen rekenen voor ze naar het vervolgonderwijs doorstro men?" Rekenmachines bieden geen soelaas. „Die moet je wel de baas kunnen." Hij pleit ervoor al tijd eerst goed te oefenen met de 'rekenrecepten van opa'. Zijn zorg lijkt te worden gedeeld door de Onderwijsinspectie. In het afgelopen weekeinde lekte een zeifin een vlak voor zijn dood op gesteld curriculum vitae melding van het verhaal. Literair historicus Peter-Paul de Baar vond het werk in een onlangs voltooide digitalise ring van de voorloper van het hui dige blad Elsevier, dat vroeger een letterkundig tijdschrift was. conceptrapport uit, waarin de re kenprestaties op Nederlandse ba sisscholen worden vergeleken aan de hand van scores in de Cito-toet- sen. Een kwart van de basisscho len is volgens de inspectie 'reken- zwak'. Eerder ontstond grote op hef omdat bleek dat op 15 procent van de basisscholen het taalonder wijs tekortschiet. De zwakste scho len wat rekenonderwijs betreft zouden in het noorden en in Flevo land staan en vooral jonge en vrou welijke leerkrachten hebben. Volgens Bas Levering, hoofdredac teur van Pedagogiek in Praktijk en docent aan de Universiteit 'Heeft de feminisering iets te maken heeft met het slechte rekenonderwijs?' Utrecht, moet op de conclusies van de Onderwijsinspectie verder onderzoek volgen. Dat de kwali teit van de lerarenopleidingen ram melt is al gebleken. Bovendien is overgrote meerderheid van de nieuwe leerkrachten vrouw. „Het zou interessant zijn om te bekij ken of de feminisering van het on derwijs iets te maken heeft met de verslechtering van het rekenonder wijs. Vrouwen zijn over het alge meen taalgevoeliger. Mannen heb ben een meer exacte aanpak. Een goede leerkracht is altijd in staat in dividuele kinderen verder te hel pen, maar om iets goed te kunnen uitleggen, moet je er zelf goed in zijn." Rekenen is in Nederland vol gens Levering een ondergeschoven kindje. „Binnen het onderwijs ligt de nadruk al decennia lang vooral op taal", zegt hij. Verhalende som men kunnen een goede manier zijn om kinderen rekenen te leren, mits een goede docent voor de klas staat, zegt Joanneke Prenger. Zij onderzocht of kinderen de tek sten bij sommen begrijpen. Daarin staan echter vaak woorden die kin deren niet kennen. Het verhaal is een tragikomische schets over een wat simpele man. die met zijn gezin in een kelderwo ning verblijft. Hij neemt een ge wond eendje mee naar huis, tot plezier van zijn kinderen maar tot ongenoegen van zijn nuchtere echtgenote. Bijna een kwart van alle basisscholen scoort onvoldoende op rekenonder wijs; bij taallessen is dat 12 procent. archieffoto Marc van der Kort/GPD Home Mijn Bedrijf i Netwerk Services deOndernerner.nl is hét business-to-business platform van Nederland. U vindt er bijvoorbeeld gratis handige tips, praktische artikelen, checklists, modelbrieven, modelcontracten en andere antwoorden op vragen met betrekking tot personeel, financiën, bedrijfsvoering, ICT, juridische zaken en meer. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4