niets van vertrouwensbreuk politie Komkommers telen is zwoegen Wielrenners ten val in Cadzand Jongeren bij botsing gewond Statenvragen over loverboys Belgicamossel uit de handel PZC Maandag 4 augustus 2008 3 CADZAND - Vier wielrenners zijn zondagmorgen rond half tien ge wond geraakt bij een valpartij op de Strijdersdijk in Cadzand. Enkele wielrenners gingen aan de kant rijden, omdat ze werden inge haald door een andere groep ren ners. Hierbij bleef het stuur van een van hen haken in het stuur van een mederijder, waarna bei den ten val kwamen. Als gevolg van deze valpartij kwamen ook twee renners van de inhalende groep ten val. Het letsel bestond uit diverse schaafwonden. Een van de wielrenners is even buiten be wustzijn geweest en werd voor on derzoek meegenomen naar het zie kenhuis. HULST - Bij een eenzijdig ongeval zaterdagochtend omstreeks drie uur op de Havendijk in Hulst zijn drie jongeren uit die gemeente ge wond geraakt. De 18-jarige bestuur der kwam vanuit Hulst en reed door nog onbekende oorzaak te gen een boom, waarna hij in de berm tot stilstand kwam. Twee in zittenden (17 en 18 jaar) raakten ge wond. De bestuurder en de 17-jari- ge werden met nek- en rugklach ten naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen overgebracht, de ande re inzittende naar het ziekenhuis in Gent vervoerd. De bestuurder is een bloedproef afgenomen. MIDDELBURG - De statenfractie van de Christenunie wil dat Gedepu teerde Staten in actie komen als het gaat om de problematiek van de Loverboys. Aanleiding is een artikel in de PZC afgelopen zaterdag waarin mel ding wordt gemaakt van het feit dat het bureau Jeugdzorg nog geen meldpunt voor slachtoffers van loverboys heeft ingesteld. De sta tenfractie wil weten wat GS gaan doen om ervoor te zorgen dat er alsnog zo'n meldpunt komt en dat er adequate hulpverlening komt. Ook wil de CU weten wat er met beloofde onderzoeken over deze problematiek is gebeurd of wordt gedaan. Met de klok mee: - De komkommers worden één of zelfs twee keer per dag geoogst; - Komkommerkweker Jaco Kieviet; - Een medewerker onderhoudt de planten; - Kromme komkommers; - Bloesem. Het is volgens Jaco Kieviet een populair gezegde on der komkommertelers: 'Een paprikateler is lui, een toma- tenteler is innovatief en een kom kommerteler is een zwoeger'. Het heeft alles te maken met intensie ve productiemethodes van de ver schillende kasgroenten. Kieviet: „Een paprikateler kan op vrijdag denken: 'die paprika's kun nen nog wel rooier. Daar kijken we maandag wel weer naar." Bij een tomatenteler wordt het al wat lastiger, maar komkommers zijn verreweg de lastigste kasplanten. „Je moet zeker één of twee keer per dag plukken. Komkommers groeien, zeker met goed weer, ont zettend hard. Te grote exemplaren zijn niet te verkopen." Colle ga-kwekers kiezen er ook nog wel eens voor om ook op zondag door te werken. „Ik niet, je moet jezelf een dag rust gunnen", vindt Kie viet. Alhoewel, rust? „Als we 's zondags naar het Veerse Meer gaan, neem ik m'n handcomputer wel mee. Daarmee kan ik van afstand de hoofdcomputer bedienen." Het computersysteem kan zo ongeveer alles in de kassen bedienen. Zo kan Kieviet van over de hele we reld besluiten de ramen dicht doen, mocht er plots een stortbui op Bruinisse afkomen. „Maar de computer haalt normaal gespro ken zélf de weersgegevens op en past daar de kas op aan." Zo be denkt het wonder-systeem zelf wanneer de zonneschermen dicht moeten. Maar ook stuurt het appa raat volautomatisch het C02-gehal- te, de voeding, het water en de temperatuur aan. Uiteraard blijven mensenhanden onmisbaar, vooral voor het bijhou den van de plant en het sorteren van de groente. Bij Tuinbouwbe drijf Kik werken zo'n 25 mensen. Komkommerfeiten In Zeeland zijn tien komkom mertelers actief, voornamelijk op Schouwen-Duiveland. Jaarlijks produceert Nederland ruim 1 miljard komkommers. Het leeuwendeel wordt geëx porteerd. Een plant groeit met ongeveer tien centimeter per dag. Komkommers worden ge kweekt van eind januari tot november. De komkommer zelf groeit in 12 dagen van bloesem tot vrucht van 400 gram. Komkommers bewaar je het best buiten de koelkast, 12 tot 16 graden is ideaal. de Nederlandse Politie Bond (NPB). Die wil weten of Schouwe- naar als korpsbeheerder op de hoogte was van de problemen in de organisatie. En als hij dat was of hij dan ook heeft ingegrepen of niet en zo niet, waarom dan niet. „Dit probleem speelt al maanden. Ik wil weten of hij ervan op de hoogte was dat het niet boterde", verklaart bestuurslid Jan Willem van de Pol van de NPB. „En waar om hij Goudswaard dan heeft la ten zwemmen. Als de korpsbeheer der het niet zijn taak vindt, dan ziet hij dat verkeerd. Ik zou dat een kwalijke zaak vinden." Schouwenaar zegt dat hij 'uiter aard bereid' was geweest om te be middelen tussen korpschef Gouds waard en de ondernemingsraad. „Het was een reële mogelijkheid Korpsbeheerder Schouwenaar heeft niet bemiddeld tussen korpschef Goudswaard en de on dernemingsraad, omdat hij niet wist dat er problemen waren. geweest voor mij om te kijken of er iets aan te doen was geweest." Mede daarom vindt hij het niet al leen betreurenswaardig maar ook 'hoogst verbazingwekkend' dat de ondernemingsraad hem niet heeft benaderd. „Dat ik sinds donder dag, toen ze het vertrouwen in Goudswaard hebben opgezegd, niet met ze heb gesproken, is wel logisch. Ik ben op vakantie en er is wel contact met mijn plaatsvervan ger, burgemeester Dick van der Zaag van Goes. Het is beter om el kaar in zo'n kwestie persoonlijk te spreken." Ook vreemd vindt Schouwenaar het dat de NPB haar vragen over zijn optreden stelt aan minister van Binnenlandse Zaken Guusje ter Horst en niet aan hem persoon lijk. Van de Pol zegt dat de NPB of ficieel de minister als gesprekspart ner heeft en daarom haar heeft be naderd en niet rechtstreeks met de korpsbeheerder heeft gebeld. Van de Pol verwacht dinsdag antwoord te hebben van Ter Horst. OOSTENDE - Een week na de pre sentatie van de eerste Belgische mosselen zijn ze alweer uit de han del genomen. De Belgicamosselen, gekweekt op pontons voor de kust van Nieuwpoort, bevatten toxine, die maag- en darmklachten veroor zaakt. Dat blijkt uit monsters, die het Federaal Voedselagentschap op verzoek van producent Reynaert- Versluys heeft genomen. De eerste Belgicamosselen werden vrijdag 25 juli geveild op de vismijn in Oos tende. Het ging om 1000 kilo. Het was de bedoeling dat tot midden augustus 15 tot 20 ton aan wal zou worden gebracht. Het hangt van nieuwe bemonsteringsresultaten af of dat ook gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3