Ervaar het leven in de bunkers 36 Ingerichte bunkers geven kijk op strijd in Tweede Wereldoorlog. PZC PK» Gezeten op een bunkerkrukje, legt Cor Heijkoop uit hoe het leven in de bunkers er in de Tweede Wereldoorlog uitzag. foto Lex de Meester door Carla van Loon ZOUTELANDE - Bij Zoutelande denkt menigeen aan zon, zee en strand, maar in de duinen verscho len bevinden zich ook meerdere bunkers. Deze zijn gebouwd door de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog. Wie wil kan er een bezoek aan brengen. Een bezoek aan het Bunkermu seum is niet alleen interessant, het uitzicht op het strand en Zoutelan de is ook de moeite waard. In Zou telande zijn twee bunkers te be zichtigen. De hoger gelegen bun ker is deels gelaten in de staat waar- Een bezoekje aan de bunkers in hij gevonden is. De lager gele gen bunker is volledig gerestau reerd. Beide maken deel uit van de Atlantik wal, een door de Duitsers aangelegde verdedigingswal die liep van Noorwegen tot de Pyre neeën. Cor Heijkoop, voorzitter van de Stichting Bunkerbehoud, wil graag dit stukje Zeeuwse historie meer onder de aandacht brengen. Ook is het behoud van de bunkers erg belangrijk, aangezien er veel zijn gesloopt of zelfs van de duinen zijn afgevallen. Inmiddels is de negenjarige stich ting, die volledig draait op vrijwilli gers, met bezoekersaantallen van boven de 13000 een groot succes. Militaire academies gebruiken de bunkers om kennis op te doen, zo De bunkers van Zoutelande zijn van mei tot november iedere woensdag en zondagmiddag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Buiten de bezoektijden kan een afspraak gemaakt worden voor groepsbe zoeken door te bellen naar 0118-615120. De bunkers zijn gelegen aan de duinopgang 't Pauwtje in Zoutelande. Een bezoek is gratis, maar een vrijwillige bijdrage is welkom. Houdt rekening met beperkte toegankelijkheid voor gehandicapten en het ontbreken van sanitaire voorzieningen. Denk er ook aan om warmere kleding te dragen, aangezien de bunkers vochtig zijn. In de bunker van Zoutelande zijn informatieve boeken te verkrijgen. Aan de Oranjedijk in Vlissingen is ook een bunker te bezoeken van de Stichting Bunkerbehoud. Deze is van mei tot november geopend op iede re zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. dat fouten die in de oorlog zijn ge maakt voorkomen kunnen wor den. Maar zo serieus hoeft een be zoek aan de bunkers niet te zijn. De laaggelegen bunker van het Bunkermuseum is uitgebreid inge richt, grotendeels met spullen die ook echt uit de Tweede Wereldoor log stammen. Tafels, bunkerkruk jes, stapelbedden, alles wat laat 'De tekenfilm Tom and Jerry laat het verloop van de Tweede Wereldoorlog zien' zien hoe het leven in een bunker echt was, is aanwezig. Achter elk voorwerp schuilt wel een bijzon der verhaal. Neem nu de jerrycans die op de grond staan. Heijkoop legt de ver bazingwekkende ontstaansgeschie denis van de naam 'jerrycan' uit. In Groot Brittannië, stond de Tweede Wereldoorlog bekend als een strijd tussen de Tommy's (de Engelsen) en de Jerry's (de Duit sers). De tekenfilm Tom and Jerry vertelt zelfs het verloop van de Tweede Wereldoorlog. „Zijn de Duitsers aan de winnende kant, dan krijgt Tommy ervan langs. Winnen de Engelsen, dan heeft Jerry een zware tijd. De Duitsers waren gewend om benzine in klei ne vaten te vervoeren tot groot ple zier van de Engelsen, en zo is de naam Jerrycan bekend geworden." Het uitzicht over de duinen is niet alleen mooi, maar had in de Tweede We reldoorlog ook een strategische functie. foto Lex de Meester Een ander verhaal is de kooi met een kanariepietje, die boven de ka chel hangt. Als de kanariepiet van zijn stokje gaat, dan hangt er kool monoxide in de lucht, wat dode lijk is voor de soldaten, vertelt Heij koop. Opvallend is de aanwezig heid van een gele streep op elke bunkermuur. Deze was bedoeld om claustofobie en hyperventilatie te voorkomen, net als de alom aan wezige witgeschilderde muren. De Duitsers waren op alles voorbe reid en bedacht. Mocht er een gas aanval komen, dan werd de lucht gezuiverd. Er is zelfs nog een wer kende handsirene die gebruikt werd om voor dat soort aanvallen te waarschuwen. „Elke bunker moest betegeld zijn met plavuizen, die gemakkelijk schoon te maken waren in geval van ziekte." Bij de hoger gelegen bunker was de nood uitgang gevuld met zand. Maar in geval van nood kon hij heel snel leeggeschept worden. Met de peri scoop kon de omgeving worden bekeken. De communicatie tussen de bunkers verliep via radiokastjes die nog overal te zien zijn. De bun kers geven dus een zo volledig mo gelijk beeld van het leven daar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38