Gezondheid 'De kans dat zich bij nakomelingen ADHD voordoet, is verhoogd' Oorzaak wiegendood mogelijk bij hormoon Kleine eiwitten pakken oorzaak van PKU aan Gezond eten lekkerder door valse herinnering Rotte-ei eren gas bij hevig bloedverlies PZC Maandag 4 augustus 2008 133 Angst bij een zwangere vrouw kan de ontwikkeling van de hersenen van het kind beïnvloeden. Dit kan zich bij opgroeiende kinderen uiten in problemen als ADHD. door johan Lamoral foto CPD Jarenlang volgden psycholo gen van de Universiteit Leu ven een groep moeders en hun kinderen, waarbij op verschillende leeftijden ook hersenmetingen bij de kin deren werden verricht. Een van de conclusies uit die onderzoe ken is dat opgroeiende kinderen van moeders die tijdens hun zwan gerschap veel met angst kampten, slechter presteerden dan kinderen van moeders die geen angst ken den. Het slechter presteren uitte zich in moeilijkheden bij het opti maal plannen en structureren van gedachten en ideeën om een op dracht zo goed mogelijk uit te voe ren. Zo bleek uit testen en metingen dat kinderen van angstige moe ders concentratieproblemen had den en moeilijk meerdere taken te gelijk konden combineren. „Als zij op een groot blad een aantal voor werpen moesten zoeken en tege lijk geluiden moesten tellen, ging dat moeilijk. Of ze hadden te veel aandacht voor de objecten op het blad, of voor de geluiden", zegt on derzoeker Maarten Mennes. „Ze hadden ook moeilijkheden bij het onderdrukken van interne of externe prikkels die een optimale prestatie in de weg staan. Deze cog nitieve functie, de functie met be trekking tot het kenvermogen zo als taal, denken en waarneming, wordt toegeschreven aan de pre- frontale cortex van de hersenen." Volgens Mennes zijn vooral de ang sten die moeders in de eerste me tingperiode van 12 tot 22 weken er varen, nadelig voor het kind. Hij verklaart dat uit 'subtiele verstorin gen' van de ontwikkeling van de hersenen van de foetus. „Dit kan te maken hebben met hormonen die via de moeder bij de foetus te rechtkomen. In die periode heeft een aantal belangrijke processen plaats in de ontwikkeling van de hersenen, zoals de vermenigvuldi ging en differentiatie van neuro nen (zenuwcellen) en de migratie van neuronen naar hun juiste plaats. „De invloeden op de latere ontwik keling van het kind zijn van lange duur. Zij verdwijnen niet naarma te het kind ouder wordt. Want de gemeten functies worden gestuurd vanuit een hersenzone die zich tot het 25e levensjaar ontwikkelt. Een hypothese die nog nader onder zocht moet worden, stelt dat kin deren van angstige moeders hun achterstand eventueel goedmaken zodra de bewuste hersenzone vol ledig is ontwikkeld." Maar er moet ook niet onnodig ge dramatiseerd worden, vindt de Leuvense onderzoeker. „Het duide lijk aangetoonde verband tussen prenatale angst bij de moeder en de latere cognitieve ontwikkeling van het kind, leidt niet steeds tot ernstige en blijvende aandoenin- gen. De kans dat zich bij nakome lingen van hoogangstige vrouwen ADHD voordoet, is verhoogd, maar niet alle nakomelingen zul len daarmee te maken krijgen." Mennes vindt dat verder onder zocht moet worden of het vermin deren van de werkdruk tijdens de zwangerschap, het verbeteren van de steun die een zwangere vrouw vanuit haar omgeving ondervindt, en ontspanningsoefeningen, nade lige invloeden op de foetus kun nen verminderen of voorkomen. Mogelijk is een verstoorde aan maak van het hersenhormoon serotonine mede de oorzaak van wiegendood, het onverklaarbaar overlijden van baby's tijdens de slaap. Bij muizen die zeer weinig serotonine kunnen aanmaken, treedt in de eerste periode van het leven relatief veel onverklaarbare sterfte op, schrijft E. Audero in het wetenschapsblad Science. Vooraf gaand aan de dood dalen lichaams temperatuur en hartslag sterk, twee functies die onder andere ge regeld worden door serotonine. Een levenslang dieet voor mensen met de aangeboren stofwisselings ziekte PKU (fenylketonurie) is in de toekomst wellicht niet meer no dig. Twee kleine eiwitten blijken in staat de oorzaak van het pro bleem - het als gevolg van een ge netisch defect niet goed gevouwen en daardoor niet goed werkende ei wit fenylalanine hydroxylase (PAH) - aan te pakken. De eiwit ten stabiliseren het PAH zodanig, dat het toch zijn werk kan doen, meldt A. Pey in het vakblad Jour nal of Clinical Investigation. foto CPD Fraai voorbeeld van een leugentje om bestwil. Het blijkt mogelijk mensen een valse herinnering aan te praten, waardoor zij denken dat zij een bepaald (gezond) voedings middel als kind heerlijk vonden, terwijl zij dat voedingsmiddel nu niet lekker vinden. Na het aanpra ten van de valse herinnering wordt het betreffende voedingmid del meer gewaardeerd en gegeten. Dit schrijft C. Laney (University of Leicester) in het vakblad Experi mental Psychology op grond van een proef bij 231 studenten. Het inademen van een kleine hoe veelheid waterstofsulfide ('rotte-ei- erengas') vergroot de kans op over leven bij ernstig bloedverlies. On der invloed van waterstofsulfide komt de stofwisseling in alle li chaamscellen op een laag pitje te staan, waardoor de behoefte aan zuurstof minder is. Het gebrek aan zuurstof als gevolg van het bloed verlies veroorzaakt daardoor min der schade. Dit concludeert M. Morrison in het vakblad Jour nal of Trauma Injury, Infection, and Critical Care.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35