Sport 'Meer dan alleen keihard Zeeuwen o Thamar Zweistra haalt zesde plaats in Verden Wereldkampioenschap kroon op carrière van wielrenner Van der Horst Trekpaarden niet echt gecharmeerd van waterbak in Domburg. Overwinningen bij zowel de dressuur- als de springruiters. Souburger wint klasse 40+ in het Brabantse Achtmaal. 30 I Maandag 4 augustus 2008 PZC VERDEN - Thamar Zweistra uit Schore is zaterdag in het Duitse Verden met haar paard Hexagon Truppa als zesde geëindigd in een wedstrijd op Prix Saint George-ni- veau, de op één na hoogste klasse in de internationale dressuur. De amazone werd door de jury nogal uiteenlopend gewaardeerd. De sco re varieerde tussen de 63 en zeven tig procent. In de Grand Prix eindigde Zweis tra met haar nieuwe paard Ortello als negentiende van de 39 combi naties. Het duo was daarmee wat minder op dreef dan in de vorige twee - minder sterk bezette - wed strijden, die allebei gewonnen wer den. „We hebben Ortello mis schien net iets te veel rust gege ven", analyseerde trainer Leunus van Lieren. „Gisteren in de trai ning liep het paard fantastisch. Dat had hij eigenlijk een dag eer der moeten doen." Raz Nitzani eindigde bij haar inter nationale debuut in de achterhoe de. De voor Israël uitkomende amazo ne van stal Hexagon uit Schore ein digde in Verden in de kleine finale van het WK voor vijfjarige paar den als twintigste. De jury beoor deelde haar proef met Hexagons Wonderella met een score van 7.38 punten. door Koen de Vries DOMBURG - Na twee jaar van absen tie waren de deelnemers aan de powerhorsecompetitie vrijdag en zaterdag terug in Zeeland. Ze waanden zich bij Horses by the Sea in een pretpark. Vooral de gi gantische waterbak van 25 bij 25 meter viel in de smaak. Dat gold dan vooral voor de men ners. Veel paarden die de karren moesten trekken vonden het wa ter aanvankelijk maar zozo. Ze doen weliswaar vaak mee aan de powerhorsecompetitie, een serie van zeven behendigheidswedstrij den, een waterbak als in Domburg komen ze daarin niet tegen. „Soms een putje of een beekje, maar meer ook niet", gaf Aagteker- kenaar Andrie de Buck, de supervi sor van de wedstrijdcyclus door heel Nederland en België aan. En alles wat nieuw is, is eng voor paarden. Zelfs de kolossale trek paarden die in Domburg in actie kwamen wilden nog wel eens werk weigeren, hoewel ze als het op gehoorzaamheid aankomt on geëvenaard lief zijn. Veel viervoe ters trachtten de waterbak op de eerste wedstrijddag van de power horsecompetitie te ontlopen. En als ze eenmaal door hun menner op hun gemak waren gesteld, gin gen ze slechts heel voorzichtig, voetje voor voetje, het water in, als een badgast met watervrees. Een dag later ging het een stuk beter, tot grote vreugde van de menners. Tijdens de spiegelwedstrijden, waarin steeds twee combinaties el kaar op snelheid en wendbaarheid probeerden af te troeven, spatte hij water vaak hoog op. Heerlijk vonden de menners het. Een van de paarden die even geholpen moesten worden bij de waterbak was de achtjarige Astrid van men- W* Veel trekpaarden die meedoen aan de powerhorsecompetitie tij dens Horses by the Sea moeten even worden geholpen bij de wa terbak. Sandy den Exter in actie met Pasodoble. foto Willem Mieras door Lucien Roelandt DOMBURG - De Zeeuwen toonden zich op Horses by the Sea in de klasse L van het springen opper machtig. Jil Buijze schreef met Da me Blance zaterdag in Domburg het klassiek op zijn naam. Chris Boone toonde-zich met Ultravox in het progressief parcours de bes te. Ook de overwinning in het klas siek parcours op zondag werd een prooi voor Boone. Dennis Evertse eiste met Nerina de zege op in het klassiek parcours ZZ en toonde zich ook in de finale van de klasse door Jasper Harthoorn ACHTMAAL - De prijzenkast van lack van der Horst puilt uit. Hij won onder meer drie nationale kampioenschappen en werd twee de en derde op het wereldkampi oenschap van de alternatieve wie lerbond ICF. Slechts één prijs ont brak nog aan dat rijtje. De hoogst haalbare, namelijk de wereldtitel. Daar kwam gisteren een eind aan. De Souburger Van der Horst sloeg toe op het wereldkampioenschap in Achtmaal. In een veld van 144 renners uit zeven landen bleek hij de sterkste. Van der Horst rekende zich vooraf al bij de favorieten. „Ik heb dit jaar goed gereden en was daarom vol vertrouwen." Het parkoers was niet op het lijf van Van der Horst geschreven, maar de omstandighe den maakten de 85 kilometer rond Achtmaal ideaal om te vlammen. Na brons in 2003, zilver in 2006 pakt wielrenner Jack van der Horst uit Oost-Souburg dit jaar de wereldtitel in de categorie 40+. Regenachtig, winderig, gladheid, het zijn omstandigheden waar de meeste wielrenners niet op zitten te wachten. Van der Horst is er wel blij mee. „Het was echt Neder lands weer en dan vallen er gaten. Zwaardere omstandigheden zijn voor mij juist gunstig." Van der Horst liet zich niet verlei den tot een vroege aanval. „Er reed een groep van zes man weg, maar die hebben we gelukkig te rug kunnen pakken. Uiteindelijk zijn we met 25 man naar de streep gereden en won ik de sprint." Hoewel met de wereldtitel de kroon op het werk van de 45-jari ge Van der Horst is gezet, denk de Souburger nog niet aan stoppen. „Ik twijfelde regelmatig, maar het is toch prachtig om een jaar in de regenboogtrui te kunnen rijden. Als je zoals gisteren 144 man aan de start ziet staan en alles gaat goed en je wint, dan ben je heel blij. Ik ga er straks weer vol tegen aan." Souburger Jacques Schuit, uittre dend wereldkampioen in de klasse onder veertig jaar, werd dit jaar elf de. Hij eindigde één plaats voor teamgenoot Tjitte van den Buijs uit Middelburg. Evert Eckhardt uit Kruiningen werd elfde in de klasse 50+. Jack van der Horst op het hoogste ereschavot. Naast hem staan de Belg Jan Gommers (links) en Chris Maas uit Papendrecht. foto Jacco van Boven Chris Provoost in de waterbak. Hij was de beste Zeeuw bij de enkelspannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32