Zeeland Het is niet enkel kommer en kwel in de komkommerkas Schouwenaar wist Park Kik levert stroom voor heel Bru PZC 1 Nekklachten na botsing 135 WIM HOFMAN De krant 5 weken voor 15 euro! Politiebond vraagt minister naar rol van korpsbeheerder. 2 I Maandag 4 augustus 2008 PZC Je kon beter buiten zijn op een plekje in de schaduw In Parijs was het echt zomer: 36 graden en de stad hield zich hier en daar tamelijk rustig. In de metro was het heet en in de oude musea met de krakende parketvloeren even eens. De guillotine viel niet te bezichtigen. In het huis van de allang gestorven schilder Gustave Moreau hing zijn warme broeierige geest vooral op de bovenste verdieping waar tal van zijn schilderijen wachten op een nimmer komende voltooiing. We keken naar werk van Monet in het huis Marmatton. Het water van de vijvers waarop zijn waterlelies dreven zag er warm uit, het leek te dampen. )e kon beter buiten zijn op een plekje in de schaduw en daarom zaten we geruime tijd onder de platanen en kastanjes van het Jardin du Luxembourg. In de vij ver voeren geen speelgoedzeil bootjes en er waren daar ook geen ouders met kinderen in de felle zon. De meeste kinderen za ten natuurlijk allang in een va kantiekolonie aan de kust of in de Pyreneeën. We bestelden een glaasje witte wijn met een ijsblokje en koel bier. Soms krijg je, zelfs als je duidelijk maakt dat je Frans bier wenst, toch Heineken. Daardoor dachten we misschien aan thuis, en in het bijzonder aan Middelburg. We vonden dat ze toch eigenlijk daar bij het Molenwater een openbaar park zouden moeten maken, een plek waar je mooi in de schaduw van de bomen zou kunnen zitten. En we keken naar de Parijzenaars daar in het park, die daar wat wandelden met hun familie of hun kranten of boe ken lazen. Zeker als het zo warm is dat mensen het niet kun nen harden in hun appartementen met de zinken daken of hun ramen niet goed open kunnen zetten vanwege het ver keerslawaai, is een park een uitkomst. En we kwamen tot de conclusie dat parken eigenlijk onmis baar zijn voor een beetje stad. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het is letterlijk én figuurlijk komkommertijd. Wanneer het kwik boven de 25 graden komt, groeien komkommers het hardst en komt de vrucht massaal op tafel in Nederlandse huishoudens. Voor de telers echter is het een zwarte tijd. 'De prijzen zijn nu echt dramatisch' door Joeri Wisse foto's Marijke Folkertsma Komkommerkweker Jaco Kieviet is niet vies van een woordgrapje. Kom- kommersjeel staat op de t-shirts waar hij én zijn personeel in rondlopen. Van komkommer tijd is echter in zijn twee hectare grote kassencomplex in Bruinisse geen sprake. Althans, niet zoals de term in de journalistiek wordt ge bruikt, als kwalificering voor be richtgeving waar eigenlijk hele maal geen nieuws in zit. Kieviet is namelijk elke dag bezig met overleven. Het klinkt mis schien dramatisch, maar de prij zen geven er alle aanleiding toe. „Kijk", laat Kieviet zien. „Ik heb net nog een sms'je gekregen van The Greenery. De prijs voor de po pulairste maat, 350 tot 400 gram, staat nu op twaalf cent per stuk." Om quitte te draaien moet Kik minstens twintig cent krijgen. „Ze sentwintig, zevenentwintig cent zou een redelijke prijs zijn." De kweker uit Bruinisse vreest dat de prijs nog verder zal zakken. „Met dit weer, lekker warm, veel zon, groeien de komkommers extra hard. Dat vergroot het aan bod." Vorig jaar was het diepte punt negen cent voor de populair ste maat. „En dat terwijl ze bij de Albert Heijn voor 99 cent in de schappen lagen. In exact dezelfde blauwe kisten waar ik ze hier in leg. Daar is dus helemaal niets aan gedaan. En toch gaat de prijs tien keer over de kop. In een jaar tijd hebben we als telers gemiddeld vijf cent minder gekregen. Voor de consument steeg de prijs met acht cent. Dat is toch niet normaal?" De kwekers van de waterrijke vruchten kampen volgens Kieviet, tevens voorzitter van de landelijke Komkommercommissie van de boerenorganisatie LTO, met twee grote problemen. „Ten eerste is de gasprijs, die gekoppeld is aan de olieprijs, enorm gestegen. Vier jaar geleden kostte een kubieke meter gas elf cent. Momenteel is dat 35 a 40 cent. Voor dit jaar heb ik het gas goed kunnen inkopen, met een prijs van twintig cent per kuub." Ook door andere factoren als stij gende kunstmestprijzen en toene mende loonkosten, wordt de van oorsprong tropische vrucht duur der. Dat is in feite niet zo'n pro- Met een marktprijs vér on der de kostprijs, moeten komkommertelers naar al ternatieven grijpen om te overle ven. Zo houdt Jaco Kieviet uit Brui nisse het hoofd boven water met de verkoop van elektriciteit. Ruim twee jaar geleden werd een kleine, gasgestookte elektriciteits centrale bij Tuinbouwbedrijf Kik geïnstalleerd. Het systeem is geba seerd op warmtekrachtkoppeling en daarmee ideaal voor komkom mertelers. „Bij het verstoken van gas komt CO2 vrij. Dat gaat nor maal gesproken de lucht in, maar komkommerplanten hebben juist heel veel CO2 nodig." In plaats van de lucht te vervuilen, wordt het gas via een buizensysteem in de kassen verspreid. Ook de vrijko mende warmte wordt benut. „Overdag wordt warm water opge spaard, waarmee 's nachts de tem peratuur in de kas op peil gehou den wordt." Alleen bij strenge vorst moet de oude verwarmings ketel bijspringen. Kieviet schat dat inmiddels de helft van de komkommertelers in Nederland een warmtekrachtkop pelingsysteem heeft. bleem. „De transportsector rekent de stijgende olieprijzen ook ge woon door in de prijzen." Het tweede grote probleem is dat de komkommertelers zich uit el kaar hebben laten spelen. De tij den dat de telers met z'n allen sterk stonden op de veiling is voor bij. Kieviet: „Tien jaar geleden fu seerden de veilingen tot Greenery, een brede organisatie die alle soor ten groenten en fruit levert aan grootwinkelbedrijven en groothan dels." Veel telers voelden zich daar bij niet thuis en zochten hun heil elders. „Nu is de veilingklok ver dwenen en zijn acht grote partijen overgebleven." Supermarktketens uit bin nen- en buitenland weten deze partijen handig tegen elkaar uit te spelen. Ziedaar de oor zaak van een lage prijs, die zelfs in tijden van gestegen kosten nauwe lijks stijgt. Het gevolg is voelbaar. „Overal staan tuinbouwbedrijven te koop", weet Jaco Kieviet. De Bruënaar is er echter niet de man voor om met de pakken neer te zitten. Door innovatie probeert hij het hoofd boven water te hou den. „Samen met andere telers ben ik bezig met een nieuw merk kom kommer in de markt te zetten, de Komprima." Door speciale kweek- technieken ontstaat een knapperi ger komkommer die langer houd baar is. Biologisch verantwoord bo vendien, want de kweekmethode van Kieviet verbruikt relatief wei nig gas, recyclet water en maakt enkel gebruik van biologische be strijdingsmiddelen. Nu is voor de consument nog niet te zien of hij zo'n komkommer in handen heeft. „Maar als het goed is komt binnenkort een komkom mer in de winkel met een speciale verpakking, waarop ook meer in formatie is te lezen. Recepten, of leuke weetjes bijvoorbeeld." Eén van die weetjes zal zeker veel men sen aanspreken. „We laten onder zoeken of ons vermoeden klopt dat het je door het eten van een komkommer meer caloriën ver brandt dan dat je binnenkrijgt." Meer informatie over komkommers, zoals kweekmethodes en recepten staan op www.komprima.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook; 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - Drie personen lie pen zondagmiddag rond één uur nekklachten op door een kop/- staartbotsing op de Schroeweg in Middelburg. Zij werden per ambu lance overgebracht voor onder zoek naar het ziekenhuis. Een 31-ja- rige automobiliste uit Middelburg zag te laat dat de auto's voor haar afremden en botste achterop de au to van een 19-jarige vrouw uit Eindhoven. Haar auto kwam door de klap tegen de auto van een 33-jarige man uit Dordrecht. door Maurits Sep MIDDELBURG - Korpsbeheerder Koos Schouwenaar heeft niet be middeld tussen korpschef Fup Goudswaard en de ondernemings raad van de politie Zeeland, omdat hij niet wist dat er sprake was van een verstoorde verhouding. „Ik heb hierover helemaal nooit iets van ze gehoord. Tot op de dag van vandaag niet. Dat schrijft de OR wel in het persbericht van donder dag, maar dat is feitelijk onjuist." Het optreden van de onderne mingsraad komt voor hem als een 'volslagen verrassing'. „Ik heb me zelfs afgevraagd waarom ze mij nooit aan mijn jas hebben getrok ken. Temeer omdat we ten tijde van de cao-onderhandelingen eer der dit jaar wel een goed contact onderhielden." Schouwenaar zegt dit in reactie op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2