PZC 21 Het hoge woord is eruit bij VDH Q$p Bondscoach Verhaeren mikt op vier zwemmedailles Taking 2oog Real Madrid schrikt van knieblessure Wesley Sneijder 24 en 25 30 en 31 Zwemmer geeft 200 vrij op voor optimale prestatie op 100 vrij. Estafettevrouwen pakken in Peking vrijwel zeker een plak. Feyenoord verliest ook tweede wedstrijd op jubileumtoernooi Maandag 4 augustus 2008 De trekpaarden zijn niet echt gecharmeerd van de waterbak Tip? sport@pzc.nl PEKING - Pieter van den Hoogen band laat de 200 meter vrije slag in Peking schieten ten faveure van zijn lievelingsnummer, de 100 me ter vrij. Zaterdagmiddag was hij er nog niet uit, zei hij bij het verlaten van het trainingskamp in Hong kong. Maar een paar uur later, na aankomst in Peking, was de 200 meter toch van de baan. Daarmee geeft Van den Hoogen band een vrijwel zekere medaille op, maar omdat wereldkampioen Michael Phelps op de '200' bijna onverslaanbaar is, zou goud voor de Brabander moeilijk haalbaar zijn. „Als Phelps een slechte dag heeft, kan ik best olympisch kam pioen worden op de 200 meter." Maar dan lonkt het perspectief om de eerste zwemmer te zijn die drie keer olympisch goud op de 100 meter vrije slag wint meer. Boven dien is de roo meter vrij volgens VDH zijn 'grote liefde'. De kans op succes in zo'n finale is groter als de dertigjarige Van den Hoogenband de 200 meter laat schieten. De series daarvan begin nen een paar uur voor de finale van de 100 meter vrije slag. „De wedstrijden zitten te dicht op el kaar. Ik ben in absolute topvorm, maar de 200 meter zwemmen gaat er niet voor zorgen dat de 100 be ter wordt. In Melbourne won ik op het WK zilver op de 200 meter en werd ik zesde op de 100 meter. Dat was een les. Ik voel me goed, Pieter van den Hoogenband doet in Peking niet mee aan de 200 meter vrije slag. Hij wil zich volle dig richten op de 100 meter vrije slag, die hij al twee keer won. maar ik heb niet meer het lichaam dat ik acht jaar geleden in Sydney had. Ik moet realistisch blijven. Mijn droom is de 100 meter, daar moet ik een offer voor brengen." Het vertrouwen, na een geslaagde voorbereiding in een luxueus ho tel in Hongkong, is groot. „Ik ga ze ker een persoonlijk record zwem men", voorspelde hij. „Ik zwem in de trainingen mijn beste tijden ooit. Dat heeft ook wel met het nieuwe pak te maken. Maar het ge voel en de vorm zijn goed." Mede door inbreng van de LZR Racer, de revolutionaire outfit van Speedo, is de concurrentie op de 100 vrij echter groter dan ooit. Ge zien zijn tijden van de afgelopen periode en het verlies van zijn we reldrecord aan de Fransman Alain Bernard, behoort VDH niet tot de grote favorieten. „Door de pakken kent het seizoen een hele rare ont wikkeling. Maar dat is ook wel de charme van de sport en een olym pisch jaar. Ik vind dat niet erg, want ik krijg juist een kick van een nieuwe situatie." Hij vertrouwt straks in China voor al op zijn ervaring. Van den Hoo genband weet al wat het is om een olympische finale te zwemmen én te winnen. „De Spelen zitten in mijn systeem. Andere toernooien gaan nog wel eens op de automati sche piloot, maar voor de Spelen heb ik nog een paar extra stappen kunnen maken." 100 en 200 meter vrij In Atlanta (1996) werd Pieter van den Hoogenband vierde op zowel de 100 vrij als de 200 vrij. In Sydney (2000) won hij goud op beide nummers. In Athene (2004) prolongeerde hij zijn titel op de 100 vrij en pakte hij zilver op de 200 vrij. De Amerikanen Duke Pahana- moku (1912, 1920) en Johnny Weismuller (1924, 1928) won nen net als de Nederlander twee keer het sprintnummer. De Australische Dawn Fraser deed het bij de vrouwen drie keer: in 1956, 1960 en 1964. Bondscoach Jacco Verhaeren helpt Pieter van den Hoogenband in zijn nieuwe, revolutionaire zwempak, waarmee hij in de trainingen sneller zwemt dan ooit. foto Robert Vos/ANP HONGKONG - Jacco Verhaeren re kent tijdens de Spelen op vier me dailles voor de Nederlandse zwem ploeg. Volgens de technisch direc teur van de KNZB zijn de plakken echter geen inkoppers. „Dat is wel een verschil met vier en acht jaar geleden. In Sydney was Inge de Bruijn bijvoorbeeld to renhoog favoriet. De toppers zit ten er nu tegenaan te schurken. Als ze alles goed doen, kunnen ze de kansen pakken die er liggen", al dus Verhaeren zaterdag. Verhaeren noemt een medaille op de 4x100 meter vrij bij de vrou wen en Marleen Veldhuis op de 50 vrij wel een 'zekerheidje'. „De vrouwen zijn wereldrecordhou ders en Marleen staat met haar tijd op de 50 vrij tweede op de rang lijst. Maar we willen meer dan twee medailles. Pieter van den Hoogenband en Inge Dekker kun nen ook voor een succes zorgen. Al het hele seizoen hebben we goe de prestaties neergezet. Ik ver wacht dat we dat in Peking ook weer gaan doen." Volgens de coach kan het aan de voorbereiding in ieder geval niet liggen. Hij kijkt met een goed ge voel terug op de afgelopen weken met zijn ploeg in Hongkong. „We hebben niks laten liggen en aan al le details gedacht. We zijn er klaar voor", aldus Verhaeren. LONDEN - Wesley Sneijder heeft gis teren een blessure aan de knieban den opgelopen. De middenvelder van Real Madrid schreeuwde het uit van de pijn toen hij na een duel met tegenstander Abou Dia- by van Arsenal de linkerknie ver draaide. Het betrof een wedstrijd op de Emirates Cup in Londen. Sneijder hield beide handen voor de ogen toen hij per brancard het speelveld verliet. Onderzoek in het ziekenhuis moet vandaag uitwij zen of de international ook is ge kwetst aan een kruisband. Trainer Bernd Schuster verwacht dat Sneijder voorlopig uit de roula tie is. „De dokter vertelde dat het er niet goed uit zag. Sneijder heeft veel pijn", aldus de coach, die in af wachting is van de komst van Rafael van der Vaart. Sneijder is mogelijk de tweede in ternational in korte tijd die zwaar geblesseerd raakt. Bondscoach Bert van Marwijk kan de komen de zes maanden bij Oranje geen beroep doen op Wilfred Bouma. De verdediger van Aston Villa brak onlangs een kuitbeen. Real verloor met 1-0 van Arsenal. Emmanuel Adebayor benutte een strafschop. pagina 24: 'Ronaldo zorgt voor V J onrust bij Real Madrid'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 23