Vader en kinderen uit zee gered Interim korpschef bij politie Solzjenitsyn (89) overleden Magistraten moeten zich volgens advocaten beter verantwoorden. Sex Pistols schitteren op Lokerse Feesten Minister Binnenlandse Zaken stelt op korte termijn vervanger aan. LESSEE ■- t ■EZlMlISBHIHl Word ook abonnee! HET WEER: Geregeld zon Maandag 4 augustus 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 182 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 'Bestraf slechte rechter' door Jan Salden DEN HAAG - Falende rechters moe ten harder worden aangepakt. Ma gistraten die slecht werk afleveren, het recht niet beheersen of zich slecht voorbereiden, kunnen nu ongestraft hun gang blijven gaan. Dat stelt een groep gerenommeer de strafrechtadvocaten en rechts wetenschappers. Zij vinden dat rechters die fouten maken zich va ker en openlijk moeten verant woorden. Ook de Raad voor de Rechtspraak vindt dat de mogelijkheden om rechters te straffen, moeten wor den uitgebreid. De Raad werkt aan de mogelijkheid om rechters te be rispen en tijdelijk op non-actief te zetten. Nu zijn er maar twee sanc ties: de president van een recht bank kan een rechter een schrifte lijke waarschuwing geven. En in extreme gevallen kan hij een rech ter voor ontslag voordragen bij de Hoge Raad. De Raad bestrijdt ove rigens dat falende rechters de hand boven het hoofd wordt ge houden. Volgens advocaten is het een pu bliek geheim dat de rechterlijke macht 'zwakke broeders' herbergt. Hoeveel het er zijn, is niet bekend en moeilijk te meten. „Maar het zijn er te veel om te tolereren", al dus strafpleiter Gerard Spong. „Het is niet dat er lijstjes rond gaan, maar iedereen weet wie het zijn." Collega Geert-Ian Knoops: „Ik kom rechters tegen die niet in het ambt thuishoren." De advoca ten zeggen tijdens zittingen soms met magistraten te maken te befa ll Een groep gerenommeerde straf- rechtadvocaten en rechtsweten schappers vindt dat falende rech ters harder moeten worden aan gepakt dan nu het geval is ben die slecht zijn voorbereid, sim pele juridische missers maken of onbeschoft gedrag vertonen. De Raad voor de Rechtspraak ver werpt die verwijten. Voorzitter Erik van den Emster wijst erop dat advocaten en cliënten die klachten hebben over een rechter, deze ken baar kunnen maken bij de presi dent van het desbetreffende ge recht. Dat gebeurt volgens hem echter amper. Het steekt advocaten dat leden van andere beroepsgroepen voor een tuchtrechter kunnen worden ge daagd bij falend handelen. Voor rechters bestaan veel minder moge lijkheden. LOKEREN - Vijftienduizend fans hebben zaterdag de legendarische Engelse punkband Sex Pistols na lange afwezigheid zien optreden in het Bel gische Lokeren. Wie uitgebluste oude heren ver wachtte op het podium, tijdens de Lokerse Fees ten, kwam bedrogen uit. Zanger en middelpunt Johnny Rotten (foto) was krachtig bij stem en nog steeds kampioen gekke bekken trekken. De Lokerse Feesten bieden tien dagen lang een keur aan artiesten, maar ook kermis, braderie en de gratis toegankelijke Fonnefeesten met kleiner po dium. Het festival is vergelijkbaar met de Gentse Feesten, maar brengt volgens liefhebbers meer topartiesten. De Lokerse Feesten duren tot en met zondag 10 augustus, foto Ronald den Dekker BRESKENS - De reddingboot Zee- manshoop uit Breskens heeft zater dagmiddag rond kwart over drie in de monding van de Westerschel- de twee Duitse kinderen en hun vader gered. De drie waren vanaf het strand bij het windorgel in Vlissingen de zee ingegaan en wer den door de sterke stroming en de wind weggedreven. De vader was de kinderen achterna gezwom men, maar hij kwam zelf ook in moeilijkheden. De Zeemanshoop was vlakbij aan het oefenen en was binnen enkele minuten ter plaatse. De drenkelin gen werden afgeleverd bij de strandpost in Vlissingen. Langs de hele Nederlandse kust werd zaterdag door de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschap pij en de strandposten gewaar schuwd voor sterke stroming (springtij) in combinatie met een flinke zuidwestenwind. De Reddingbrigade Westenschou- wen heeft voortdurend voor de kust gepatrouilleerd om mensen te waarschuwen en indien nodig terug te sturen. Gevaarlijke situa ties bleven daardoor uit. Elders, vooral bij Scheveningen, werden zaterdag bijna twintig drenkelingen uit het water ge haald. Zij hadden stuk voor stuk de waarschuwingen om vanwege de verraderlijke onderstroom niet te ver in zee te gaan, in de wind ge slagen. MOSKOU - De Russische schrijver en Nobelprijswinnaar Aleksander Solzjenitsyn is op 89-jarige leeftijd in Moskou overleden. Dat meldde het Russische persbureau Interfax. De Russische oud-dissident over leed volgens onbevestigde berich ten aan een hersenbloeding. Zijn meesterwerk is de Goelag Ar chipel uit 1973. Daarin beschrijft hij de verschrikkingen in de werkkam pen in de toenmalige Sovjet-Unie. door Maurits Sep MIDDELBURG - De politie Zeeland krijgt op korte termijn een tijdelij ke vervanger voor korpschef Fup Goudswaard. De interim-korps chef moet niet alleen leiding ge ven, maar ook de verstoorde ver houdingen binnen het korps her stellen. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft dat gisteren be kendgemaakt. De benoeming van een inte rim-korpschef is de uitkomst van overleg van het ministerie met korpsbeheerder Koos Schouwe- naar en diens plaatsvervanger Dick van der Zaag (de burgemees ters van respectievelijk Middelburg en Goes) en de ondernemingsraad (OR) van de politie Zeeland. De OR zegde afgelopen week het vertrouwen op in Goudswaard. Ook de politiebonden NPB en ACP hebben kritiek op het functio neren van de leiding van het Zeeuwse korps. Bovendien kreeg Goudswaard geen verklaring van geen bezwaar van de AIVD omdat hij 'chantabel' zou zijn. ALij pagina 2 en 3: Schouwenaar wist Z niets van vertrouwensbreuk Politieke partijen horen thuis in Gay Pride Zie pagina 5 Vestiging Duitsers is goed voor Zeeland 65% oneens 35% aantal reacties: 425 Zeeland: 2, 3, 11 t/m 15; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 7 en 9; Cultuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 21 t/m 31; Televisie: 38 en 39. Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1