Muzikaal aanbod verdeeld in vijf series Film by the Sea toont première Caos Calmo Duo Follie a deux in Domburg en Renesse Genesis centraal tijdens project Lange Jan Zeeuwse Concertzaal effent overzichtelijke weg voor breed publiek. PZC Maandag 4 augustus 2008 17 Het Escher Trio treedt 21 november op in de serie concerten van de Stichting Kamermuziek Zeeland. Wim Mertens opent 19 september het nieuwe seizoen. foto Alex Vanhee door Ali Pankow MIDDELBURG - Zeventig concerten in tien maanden tijd, gemiddeld vier repetities per week en fre quente opnamesessies door Con certstudio De Verwerij. Dat alles maakte dat de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg in de eerste tien maanden na het openingsfesti val vrijwel dagelijks in gebruik is geweest voor haar kernactiviteit: muziek. Directeur Douwe Eisenga zegt daar blij mee te zijn. „Hoe goed het besluit tot doorstart van de Zeeuwse Concertzaal is geweest, bewees het eerste seizoen. Als van zelf heeft ook het publiek de weg teruggevonden naar deze zaal. Dat willen we natuurlijk graag zo hou den", benadrukt hij verwijzend naar de opzet van het aanbod voor het nieuwe seizoen. Eisenga is ervan overtuigd dat met de introductie van vijf verschillen- 'Hoe goed het besluit tot doorstart is geweest, bewees het eerste seizoen' de series de weg voor een nog bre der publiek wordt geëffend. Die se ries zijn getiteld: De Oversteek, Contrasten, Jong Talent, Ruimte voor Muziek en KinderKlassiek. „In De Oversteek willen we de mu zikale horizon op een aangename wijze verbreden. De reeks Contras ten zet uiteenlopende muziek ver rassend naast elkaar. De naam van de serie Jong Talent spreekt voor zich. In Ruimte voor Muziek wer ken we samen met andere Zeeuw se organisaties en de serie Kinder Klassiek brengt een aantal zeer bij zondere voorstellingen voor de jongere muziekliefhebber", vertelt de directeur. Het seizoen begint op vrijdag 19 september met het programma Re ceptacle van het Wim Mertens En semble. De opener is ingedeeld in 'De Oversteek'. Doel van deze se rie is het publiek de frisheid, toe gankelijkheid en spiritualiteit van hedendaagse muziek te laten erva ren. Wim Mertens (componist, pianist, countertenor, gitarist) zal met dit programma bewijzen dat hij inmiddels ver verwijderd is van zijn oorspronkelijke minimalisti- che koers. Melancholie en speels heid voeren de boventoon in Re ceptacle. Werk van de Estlandse componist Arvo Part wordt een week later vertolkt door Capella Breda onder leiding van Daan Manneke. Een be langrijk onderdeel van deze serie is het Multiple Piano Festival op 6, 7 en 8 februari met vier concerten met de intrigerende klank van twee, drie of vier concertvleugels. Het befaamde Tubular Bells van Mike Oldfield uit 1973 klinkt tij dens dit festival in een nieuwe ver sie voor vier piano's. Ook staat Anstatt dass Trio hierin muziek van Erik Satie in ar rangementen voor piano qua- tre-mains geprogrameerd. Het Py thon Saxofoon Kwartet rondt in april met muziek van Philips Glass en Steve Reich deze serie af De serie 'Contrasten' is samenge steld in overleg met de Hoge school Zeeland en de Roosevelt Academy. Onder de titel Mutter Courage brengt Anstatt dass Trio een concert met liederen van Brecht over liefde, oorlog en klas senstrijd. Verliezen of winnen, lief de of oorlog, arm of rijk, bieden de contrasten. In deze serie treden ook twee sterk uiteenlopende en sembles samen op: Capilla Flamen- ca en Het Collectief - 12 x 12. Ze ontmoeten elkaar in een bijzonder programma rond de dierenriem. De Concertzaalleiding acht het van wezenlijk belang dat jonge, muzikale supertalenten op het po dium staan. De serie met de volle dige naam Jong Internationaal Ab soluut Talent is opgezet in samen werking met Codarts, de Hoge school voor de Kunsten in Rotter dam. De ervaring leerde vorig sei zoen al dat die samenwerking ga rant staat voor enkele concerten van een ongelooflijk niveau. Dit keer wordt het podium vrijge maakt voor het Codarts Strijkor kest Van Schubert naar Mahler), de Prokofiev Piano Marathon, het Codarts Symphony Orchestra, het Blazersensemble Blazen en Buffa en het Instrumentaal en Vocaal Ensemble Engelse pracht met werk van Britten, Walton en Purcell). De serie 'Ruimte voor muziek' moet beschouwd worden als een verzamelbox waarin inhoudelijke samenwerking met andere cen traal staat. Zo berust het concert Paisajes met zang en dans op sa menwerking met de provinciale danskoepel DanZee. Luna en Alta Mar nemen daarin hun gasten, vanuit diverse achtergrond mee op een bijzondere reis. De flamenco zit daarbij altijd in hun bagage. Concertstudio De Verwerij tekent voor het concert van Marcel Worms - Pianomuziek uit Spanje - op vrijdag 12 december. Onder de noemer De keuze van Ad van 't Veer geeft het Erasmus Kamerkoor het concert Rondom Messiaen. Ad van 't Veer drukte als voormalig directeur van het Cen trum Nieuwe Muziek en het Mu- ziekPodium Zeeland dertig jaar lang een onmiskenbare stempel op het Zeeuwse muziekleven. De Zeeuwse Concertzaal bood hem als eerbetoon carte blanche een concertavond samen te stellen. Voor meer informatie over dit sei zoenprogramma 2008-2009: www.zeeuwseconcertzaal.nl VLISSINGEN - Het is even stil ge weest rond Film by the Sea door het jaar, maar de organisatie acht het nu weer tijd het publiek te la ten 'wegkijken' op een zwoele zo meravond. Dat kan vanaf morgena vond weer met als eerste voorstel ling de voorpremière van de film Caos Calmo van Antonio Luigi Gri- maldi. Deze film, naar het boek van Sandro Veronesi, vertelt het verhaal van Pietro Paladini. Sinds de plotselinge dood van zijn vrouw heeft Pietro altijd 'kalme chaos' in zijn hart gevoeld. De hoofdpersoon is een succesvol le directeur, gelukkig getrouwd en vader van een 10-jarige dochter Claudia. Op een dag, nadat hij sa men met zijn broer twee vrouwen van verdrinking heeft gered, komt hij thuis en vindt zijn eigen vrouw dood. Vanaf dat moment veran dert zijn leven drastisch. Pietro brengt Claudia, na het ver lies, de eerste dag naar school. Hij besluit spontaan op haar te wach ten tot de lessen weer voorbij zijn. Hij zit in zijn auto, wandelt door het park en drinkt iets bij het café in de buurt. Zo wacht hij voortaan elke dag op de pijn die zal komen. Zijn baas, collega's, vrienden en fa milie komen allemaal langs om hem te steunen. Ze vertellen hem hun eigen pijn en moeilijkheden. Pietro leert de wereld met een an dere blik te zien, maar het is de liefde voor zijn dochter waardoor hij uiteindelijk ook weer van het leven gaat houden. Caos Calmo begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Titel van de derde tentoonstelling in het kader van Lange Jan Projekt in Middelburg is Genesis. Addie Nieuwekamp-Midavaine uit Veere exposeert haar schilderijen en collages, geïnspireerd op het boek Genesis, in de Wandelkerk onder de Lange Jan. Zij tekent en schildert sinds haar jeugd en kreeg teken- en schilderles van Jacques Prince. De beginselen van beeld houwen en boetseren leerde zij van Peter de Jong. Voorzitter Han Luijk van het Lan ge Jan Projekt opent de expositie donderdag om 14. 00 uur. Expositie Genesis, t/ m 10 septem ber, Middelburg, Wandelkerk onder Lange Jan, ma. t/m vrij.: 10.30 - 17 uur; za. en zon.: 13.30 - 17 uur. DOMBURG - De naam Follie a deux doet denken aan 'een grapje met z'n tweeën'. Plezier beleven Mari na Eckhardt en haar man Monty van Belzen uit Oost-Souburg zeker aan het samen muziek maken. Maar ze nemen hun optredens als Duo Follie a deux wel zeer serieus. Deze week geven zij twee concer ten in Zeeland: woensdag in de Protestantse kerk in Domburg en donderdag in de Jacobuskerk in Renesse. In de Jacobuskerk was Marina Eck hardt afgelopen donderdag ook al van de partij voor een optreden met haar Giuliani Trio. Zij is gespe cialiseerd in de mandoline en de vele varianten daarop. Zij studeer de in 2006 af als uitvoerend musi cus aan het Brabants Conservato rium. Zij heeft een bloeiende les praktijk voor mandoline en gitaar en ze treedt met regelmaat op in haar eigen trio en in het duo dat zij samen met haar man vormt. Hij heeft zich toegelegd op de ac cordeon. Samen brengen ze op originele wij ze muziek ten gehore van onder anderen Piazzolla en Malando, maar ook Russische en Zuid-Euro- pese volksmuziek, evenals eigen ar rangementen van musical- en film muziek. Het duo bracht in maart 2005 een cd in eigen beheer uit met als titel Passionata. Tijdens de concerten deze week geven zij een indruk van hun brede repertoire. Concert Follie a deux, wo. 6 aug.. Domburg, Grote kerk, 20.30 u.; do. 7 aug., Renesse, Jacobuskerk, 20 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17