Zeeland Goesenaar bedenkt energiecentrale a uati jij Zeeuws kampioenschap palingroken Succes Zeeuwse Ride legt de lat hoog voor fietstocht in 2009 Water als energiebron is er voldoende over de hele wereld. Adverteren? Bel: 0113 - 315 500 PZC Maandag 4 augustus 2008 15 door Elian van't Westeinde GOES - Honderden schetsen maak te Lex de Coninck thuis op de te kentafel. Nu, twee jaar later, heeft de Goesenaar patent op de drijven de, verplaatsbare wind- en water energiecentrale. Scheepswerktuigkundig ingenieur Lex de Coninck liep al langer rond met het idee om een energiecentra le te ontwerpen. „Het zit me dwars als ik denk aan alle brand stof die ik gebruik als ik een eindje ga rijden", zegt hij. „Er is zo'n mas sa' aan energie nodig in de toe komst, daar kan alleen een. kern centrale tegenop. Maar die hebben we in Nederland liever niet." De drijvende wind- en energiecen trale is zo'n alternatief volgens de uitvinder. Hij heeft een groot en een klein systeem bedacht. De gro te centrale is een stalen bak van 20 bij 25 meter, bestaande uit drie ni veaus. Het onderste deel waar een serie schoepen inzit, ligt in het wa ter van een snelstromende rivier. Het water brengt de schoepen in beweging en die drijven via tand wielen generatoren aan waarmee stroom wordt opgewekt. Handig van deze installatie is dat hij drijft en de schoepen door ballasten op juiste hoogte blijven en daarom geen last heeft van een hoger of la ger waterpeil. De schoepen zitten Een kleinere versie van de centrale is in te zetten in ontwikkelingslanden. daardoor altijd half onder water. Het bijzondere aan de installatie is volgens de Coninck dat het ener- gieopwekkend vermogen van de centrale eenvoudig kan worden uit gebreid door een paar units achter elkaar te leggen. „Je meert ze ge woon af en legt ze met trossen vast aan de wal", zegt de Coninck. „De Schelde, stroomopwaarts van Antwerpen is zo'n plek". Aan alles is gedacht. De ruimte waar de generatoren in staan, is geïsoleerd. Dus van het geluid heeft niemand last. En vóór de wa- terinlaat, hangt een rooster dat niet alleen vuil tegenhoudt, maar ook voorkomt dat er vissen tussen de schoepen verdwijnen. Bovenop het dek, waar ook nog een wind molen op kan worden gezet, staat een soort stuurhut voor de beman ning. Een kleinere versie van dezelfde centrale is gemakkelijk in te zetten in ontwikkelingslanden. De Con inck hoopt dat er binnenkort een kleine proefcentrale kan worden ontwikkeld. „Er stromen miljar den kubieke meters water over de wereld, daar moeten we gebruik van maken", is de mening van de scheepswerktuigkundige. Op dit moment liggen de plannen in Wageningen, waar alles nog eens wordt doorgerekend. Syntens beloonde de plannen van De Co ninck met een bedrag van 7500 eu ro om proeven mee te doen. De kosten voor een grote centrale wor den op zeven miljoen euro ge schat. f Kijk snel op www.pzc.nl/formule1manager KERKWERVE - Sjaak Berkenbos uit Middelharnis mag zich Zeeuws kampioen palingroken 2008 noe men. Hij rookte afgelopen zater dag in Kerkwerve de beste paling volgens de jury. Zeeuwse deelne mers kwamen niet in de top drie voor. De palingrookwedstrijd wordt in een gemoedelijke sfeer gehouden op het terrein van recreatieboerde rij Van Langeraad in Kerkwerve. De rookovens staan gebroederlijk naast elkaar opgesteld en onder ling wordt volop gekletst terwijl de palingen hangen te roken. Onder de deelnemers is ook een vriendengroepje uit Zierikzee (aan gevuld met een collega uit Dord recht). De mannen hebben naast de rookovens ook maar de barbe cue opgestookt. Daarop liggen wat stukken kip te roosteren. „Da's voor onszelf', legt Wim Hille- brand uit. „Voor ons eigen eten." Het vriendenclubje stookt een paar maal per jaar de rookovens op. „Dan gaan we een hele avond roken en we drinken er wat bij." De meeste deelnemers werken op een traditionele manier. Jeffrey Ho- gendorp (ook lid van het Zierikzee- se vriendenclubje) kiest voor wat anders en dingt mee met een wel heel speciaal recept. „Ik heb ze ge marineerd met sambal. Lekker pit tig en zout. Ik ben benieuwd wat de jury daar van vindt." De jury kon de bijzondere marinade niet zo waarderen. Jeffrey Hogendorp is naar huis met de poedelprijs. In totaal deden 34 mensen mee. Zondag 31 augustus stappen in Goes bijna veertienduizend mensen op de fiets om te rijden voor het goede doel: kankerbestrijding. De Ride for the Roses leeft enorm. Bedrijven sponsoren werknemers die als team meefietsen, spontaan borre- le individuele acties op. Het aantal deelnemers en de ver wachte inkomsten - nu al dik een miljoen euro - overtreffen de stoutste verwachtingen in een provincie met relatief weinig inwoners en bedrij ven. De PZC telt deze maand af naar 31 augustus. Elke dag verschijnt er een verhaal over de actie Ride for the Ro ses. door Frank Balkenende Na een succes moet het al tijd nog groter of beter. Dus kunnen de organisato ren van de Ride for the Roses 2009, in een nog nader bekend te maken plaats in het oosten des lands, hun borst natmaken. Zeeland verpulvert het record dat vorig jaar in Groningen werd ge boekt: 9500 deelnemers en 770.000 euro opbrengst, bestemd voor KWF Kankerbestrijding. De Zeeuwse Ride telt 13.765 deelne mers en de geldmeter staat inmid dels op 1.040.000 euro. „Dat is niet het eindbedrag", zegt Chiel Platier, die de sponsorwer ving coördineert. „De Nederlandse sierteeltsector houdt elk jaar een preride, waarbij ze het startpistool voor de echte Ride for the Roses meenemen. Het gaat om honderd fietsers, die worden gesponsord door bedrijven, familie en vrien den. Vorig jaar leverde dat 190.000 euro op. Verder weten we niet wat acties van bijvoorbeeld café Oranje boom in 's-Heer Hendrikskinde ren, de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren en de Kiwa- ni's, die rijden voor kankerpatiën te Leontien Steketee uit Kapelle, zal opleveren. Er komt dus nog een hoop geld bij." De Ride 2007 was een coöperatie van Drenthe, Groningen en Fries land. Hoe komt het dat Zeeland in haar uppie zo goed boert? Ten eer ste omdat de Ride een naam heeft opgebouwd en zes landelijke, vas te hoofdsponsors heeft. „Ook spreekt het goede doel aan. Eén op drie mensen in Nederland krijgt kanker. Iedereen kent zo iemand in de familie en de kennissen kring. Ze willen erbij zijn." Zeker zo belangrijk was het marke tingplan, dat achttien Zeeuwse sponsors en veel deelnemers heeft opgeleverd. Ook door op beurzen te staan. Platier: „Ons voordeel is ook dat onze bestuursleden veel persoonlijke contacten hebben. Ze komen makkelijk binnen bij bedrij ven. ZLM Verzekeringen is een gouden lokale hoofdsponsor. Het bedrijfsleven doet toch erg goed mee. We hebben 350 bedrijven- teams met in totaal 6000 mensen die a 125 euro per persoon meefiet sen. Verbazingwekkend veel." Palingrokers tijdens het Zeeuws kampioenschap palingroken foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15