'Nu blijft het altijd toch een gok' hoofdprijzen 'Kort parkeren moet terug op Grote Markt' Toiletten camping Groede in de as Fietsen langs religieus erfgoed voor Shapla Strandwachten zien meerwaarde van zuurstofmeter wel in. Ondernemers willen auto terug, politiek wil Markt juist afsluiten. Campinggasten niet geëvacueerd maar op afstand gehouden. w PZC Maandag 4 augustus 2008 1 3 door Maurits Sep MIDDELBURG - Na twee minuten steekt Kees de Jong zijn hoofd weer uit het water. De 19-jarige Vlissingse strandwacht, die in Bors- sele woont, hapt naar adem. Pre cies wat de onderzoekers willen meten: hoeveel zuurstof heeft hij nog? De 'wasknijpers' op zijn vingers proberen dat te meten en doen hun werk naar behoren. De zuur stofmeter werkt dus ook op natte en koude vingers. Dat is goed nieuws, ook voor Kees. Als strandwacht in Vlissingen weet hij hoe belangrijk het is om bij een drenkeling te testen hoe veel zuurstof hij heeft als hij uit het water wordt gehaald. „Nu heb ben we die apparaatjes niet en moeten we afgaan op de zichtbare symptomen. Dat blijft altijd toch een gok. Het zou dus 'n mooie aan vulling zijn op de zuurstoftas die we gebruiken." Bas Blaakman (27) uit Oostburg, strandwacht in Nieuwvliet en Cad- zand-Bad, wist niet wat hem te wachten stond als proefpersoon. „Maar het is erg leuk. Als strand wacht kan ik nu niet zeggen dat ik zo'n zuurstofmeter mis. Ik heb wel de basistrainingen maar ben geen geschoold arts. Maar ik denk zeker dat zo'n apparaat heel nuttig kan zijn." Als het onderzoek aantoont dat de pulse-oxymeter inzetbaar is op stranden, zullen strandwachten wereldwijd er een hulpmiddel bij krijgen, voorspelt onderzoekslei der Joost Bierens van het VU Me disch Centrum, zelf oud-strand- wacht in Cadzand. Hij is lid van 'Het zou 'n mooie aanvulling zijn op de zuurstoftas die we nu gebruiken' de International Life Saving Fede ration en die is erg nieuwsgierig naar de uitkomsten. „De alternatieven voor deze zuur stofmeters zijn bloedwaarde-on- derzoeken. Die zijn ingewikkelder dan dit apparaatje. Dit werkt veel eenvoudiger en dus sneller", ver klaart onderzoeker Leon Monteny, Goesenaar van geboorte en tegen woordig arts op de intensive care van het Haagse Haga Ziekenhuis. Dit jaar waren er voor zover Kees de Jong en Bas Blaakman weten nauwelijks of geen drenkelingen op de stranden van Vlissingen en West-Zeeuws-Vlaanderen. „Maar", vindt strandwacht Blaakman, „zo dra we die wel hebben, zou zo'n eenvoudige pulse-oxymeter wel heel waardevol zijn." Hoe het voelt om lang niet te ade men en een gebrek aan zuurstof te krijgen, merkte De Jong nog eens tijdens de proef. Ruim twee minu ten bleef hij onder water. ,Je voelt je lichaam tegenstribbelen." gen wonnen Elmy Osté, Mallory Riemeijer en Rico Jobse van Kou- dekerke 8 het reservekampioen schap. Oualid Riddersma werd met 27 ringen persoonlijk reserve kampioen. Marije Schreijenberg won voor het derde achtereenvolgende jaar de eerste prijs voor het mooist versier de paard in de categorie Overige rassen en krijgt daarmee de bijbe horende wisselbeker van Delta NV in eigendom. Linda Zijl won in de categorie Koudbloedpaarden nipt van Karei Geldof Agenda: Maandag 4 augustus sjezenrij- den in Westkapelle, Zuidstraat, 17.00-20.30 uur. Dinsdag 5 augustus sjezenrijden in Vlis singen, Bellamypark, 13.00-19.00 uur. Uitslagen Vlissingen Dagkampioen: R. Leendertse 1e beker: R. Ceertse 2e beker: J. Wisse 3e beker: A. van Maldegem 4e beker: A. de Visser 5e beker: S. Janse 6e beker: S. Sturm 7e beker: K. Coppoolse 8e beker: R. Leendertse 9e beker: I. Aiewijnt 10e beker: C. Janse Versieringsprijzen Koudbloedpaarden: 1.L. Zijl Overige rassen: 1. M. Schreijenberg GOES - Kort parkeren op de Grote Markt in Goes moet weer mogelijk worden. Horeca-ondernemers en enkele winkeliers zouden graag zien dat de politiek de discussie hierover heropent, omdat er nu overal 'wild' geparkeerd wordt. Daarnaast missen ze de impulsaan kopen. Maar de raad overweegt juist de Markt voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten. „Voorheen parkeerde je op de Gro te Markt, ging naar het postkan toor en als je nog tijd over had deed je even een bakje koffie. Dat zijn we kwijt", aldus Dick van der Velde, bestuurslid van de Konink lijke Nederlandse Horeca afdeling Goes. Ook neemt de ergernis over wild parkeren en het crossen op het plein toe, constateren de on dernemers. „Mensen zetten hun auto nu met knipperende lichten op het plein. De ene parkeerwach ter ziet het door de vingers, de an der geeft een boete", zegt coffee- shophouder Gerard Aarden. Wethouder Rinus Dieleman is ver rast over de mening van de onder nemers. „We zijn juist aan het kij ken of het mogelijk is de Grote Markt volledig af te sluiten. Ik ben benieuwd waar ze mee komen." door Wout Bareman GROEDE - Op camping Groede aan de Zeeweg in Groede is zaterda gochtend in alle vroegte een toilet gebouwtje in vlammen opgegaan. Het vuur werd om even over drie opgemerkt door campinggasten, die direct alarm sloegen. Omdat er aanvankelijk in één van de telefoontjes melding werd ge maakt van ontploffingen en bran dende auto's en caravans, rukte de brandweer met groot materieel uit. De korpsen van Breskens, Cad zand, Schoondijke en Oostburg rukten uit. Toen de brandweer arri veerde, sloegen de vlammen al me tershoog uit het dak van het toilet gebouwtje. Uit voorzorg werden enkele caravans een stuk versleept. Terneuzenaar Ko de Fouw, die met z'n vrouw in de caravan pal naast het toiletgebouwtje lag te sla pen: „Ik hoorde geknetter, maar besefte niet helemaal wat er aan de hand was. )e slaapt hè. Toen keek m'n vrouw uit het raam en zag die vlammen. We hebben ons vlug aangekleed en zijn naar bui ten gegaan. Gelukkig heeft geen enkele caravan schade opgelopen." Campinghouder Bert van Damme besloot zaterdagochtend direct tot sloop van het gebouwtje. „Dit komt op een heel ongelukkig mo ment. De camping staat helemaal vol en er moet ontzettend veel ge regeld worden." Zaterdagmiddag nog werden mo biele toiletunits geplaatst. De oor zaak van de brand wordt onder zocht. Aan brandstichting wordt niet direct gedacht, maar een uur eerder was er ook een container brandje in Breskens. De Fouw: „Het was heel rustig op de cam ping. Anders hoor je nog wel eens jeugd, maar nu niet." MIDDELBURG - Religieus erfgoed is het thema van de Dorpentocht van Terre des Hommes die mior- gen plaatsvindt. De fietstocht is 55 kilometer lang en gaat langs elf start- en stempel posten: Aagtekerke (PKN kerk), Dishoek (RK Toeristenkerk), Grijpskerke (minicamping De Kreekrug), Hoogelande (kapel en Hoogelandse Boeren Zuivel), Me- liskerke (Kaasboerderij Marieker- ke), Middelburg (Lange Jan), Oost- kapelle (Dorpskerk), Serooskerke (lohanneskerk), Oost-Souburg (Open Havenkerk) en Vlissingen (Sint Jacobskerk). Deelname kost drie euro. De opbrengst is be stemd voor het hospitaalschip Sha pla van Terre des Hommes dat in Bangladesh medische hulp biedt. Routeboekjes zijn te koop bij de stempelplaatsen, de VW's en de Terre des Hommeswinkel in df Sint Janstraat in Middelburg. Tien strandwachten dienen in het Vrijburgbad in Vlissingen als proefpersoon voor het onderzoek van het VU Medisch Centrum. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13