PZC Zuurstofmeter redt drenkeling Pasar Malam hoort thuis tussen palmbomen £0 Flatwoning Oostkapelle uitgebrand 11 Geen treinen door ongeval WALCHEREN 15 Apparaatjes kunnen goed hulpmiddel zijn voor strandwachten. 17 Brandweer voorkomt dat vuur overslaat naar andere appartementen. Indonesische markt in Vrouwenpolder lijdt licht onder slecht weer. Gebeten hond De beste palingroker komt niet uit Zeeland, maar uit Middelharnis Maandag 4 augustus 2008 door Maurits Sep MIDDELBURG - Mobiele zuurstofme ters kunnen een belangrijk hulp middel zijn bij het redden van drenkelingen op het strand en in een zwembad. De apparaatjes kun nen ernstig (hersen)letsel voorko men en zelfs levens redden. Hoe nauwkeurig en betrouwbaar ze zijn moet uit vervolgonderzoek blijken. Maar een wetenschappe lijk onderzoek door het VU Me disch Centrum dat zaterdag is uit gevoerd in het Vlissingse Vrijburg- bad en op het trainingscentrum van de brandweer in Vlissingen biedt vertrouwen, vinden de on derzoekers. „Sommige meters zijn veelbelovend, andere doen het he lemaal niet", verklaarde Leon Mon- teny, intensive-care-arts in Den Haag en geboren in Goes. Tien proefpersonen - strandwach ten van Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen - zijn aan diverse proe ven onderworpen. Hun zuurstofge halte werd gemeten meteen nadat ze in het water waren gesprongen, nadat ze tien minuten hadden ge zwommen en nadat ze zo lang mo gelijk onder water hun adem had den ingehouden. Zulke omstandig heden zijn vergelijkbaar met die van drenkelingen. Het is bekend dat pulse-oxymeters goed werken op de intensive care van ziekenhuizen als mensen sta biel zijn, maar niet of ze functione ren bij mensen die nat, koud en ril lerig zijn. Bovendien is het onder zoek van belang, omdat strand wachten nu geen middelen heb ben om te meten of drenkelingen gebrek aan zuurstof hebben. Bij te weinig zuurstof kunnen hersencel len afsterven en die komen niet te rug. „Het is dus minutenwerk", al dus Monteny. Ook het omgekeer de, het geven van extra zuurstof W* Wetenschappers hebben in Vlis- singen getest of zuurstofmeters werken bij mensen die koud, nat en rillerig zijn. De resultaten van de proef zijn veelbelovend. als dat niet nodig is, kan gevaarlijk zijn voor de longen. „Pas in de am bulance kan het zuurstofgehalte goed worden gemeten, maar dan is kostbare tijd verloren gegaan." Uit het onderzoek is gebleken dat de pulse-oxymeters laten zien dat het zuurstofgehalte van de proef personen daalde als ze lang hun adem hadden ingehouden. Dat de apparaatjes op natte en koude vin gers zaten, belemmerde de wer king niet. Om te kunnen vaststel len of de metingen voldoende be trouwbaar en nauwkeurig zijn, is meer onderzoek nodig. Dat ge beurt volgend jaar. i pagina 13: nu blijft het toch al- *~s tijd een gok Zeeuwse Concertzaal effent overzichtelijke weg voor breed publiek Tip? redwalch@pzc.nl OOSTKAPELLE - Diverse apparte menten in Oostkapelle hebben za terdag rookschade opgelopen door een brand in één van de apparte menten. De brandweer heeft de woningen geventileerd zodat men sen er gewoon kunnen blijven wo nen. Stichting Salvage is ingescha keld om de bewoners te helpen. Zaterdagmiddag ontstond even voor vijf uur brand in een apparte ment in de Johan van Pourckstraat in Oostkapelle. De bewoonster, een 8o-jarige vrouw, was even weg om een boodschap te doen. Toen ze terugkwam, stond haar woning in brand. Zij werd opgevangen bij buren en moet nu tijdelijk ergens anders wonen. Zowel het korps van Oostkapelle als dat van Serooskerke rukte uit met een tankautospuit. Het vuur dreigde namelijk over te slaan naar de appartementen erboven. De brandweer kon dat echter voorko men. De schade aan het uitgebrande ap partement is wel aanzienlijk. De brandweer was om half zeven j klaar. Bij de brand raakte niemand gewond. MIDDELBURG - De treinen tussen Middelburg en Goes konden zon dagochtend enkele uren niet rij den door een ongeval. De strem ming begon rond negen uur en duurde ongeveer twee uur. Even na elf uur kwam het bericht dat de stremming voorbij was. Treinreizi gers moesten volgens de Neder landse Spoorwegen rekening hou den met ernstige vertragingen. Die liepen op tot minstens een uur. door Maurits Sep VROUWENPOLDER - Een Indonesi sche markt hoort gehouden te worden tussen palmbomen, weet Ernst van Toll. Daarom organi seert hij de Pasar Malam Mondial ook voor de derde achtereenvol gende keer in de Subtropische Tuin Fort den Haak in Vrouwen polder. Daar staan immers genoeg palm bomen om de markt een vertrouw de omlijsting te geven. Het enige mogelijke nadeel dat dat heeft, liet zich afgelopen weekeinde ook gel den: slecht weer. De Pasar Malam trok desondanks veel bezoekers. „De kerngroep die komt bestaat uit mensen die uit Nederlands-In- dië kwamen of daarmee affiniteit hebben. Maar ook de jeugd komt", constateert Van Toll tevreden. „En daarom hebben we ook een gemê leerd podiumprogramma aangebo den." Het uitdragen van de Indonesi sche eetcultuur is voor Van Toll, ei genaar van restaurant Surabaya in Middelburg, een belangrijk doel van de Pasar Malam Mondial. „Dat gaat terug tot de VOC. Die vervoer de vlees in tonnen en gebruikte kruiden om het vlees goed te hou den. Uiteindelijk werd het ge smoord. Daar komt ook het Indo nesische semoer djawa vandaan, dat we nu nog kennen." Na deze derde editie begint de Vrouwenpolderse Pasar Malam de vorm te krijgen die Van Toll voor ogen staat. „Steeds meer organisa ties haken bij ons aan. Zo hebben we De Kleine Aarde erbij gekre gen. Die organisatie houdt zich be zig met duurzaamheid. Dat vin den wij ook belangrijk. Kijk naar Indonesië waar veel mensen geen elektriciteit hebben en zonne-ener- gie dus van belang is." Een deel van de opbrengst van de Pasar Malam Mondial gaat naar de goede doelen waarmee Van Toll bezig is. In het bijzonder wordt dit jaar een project op Lombok voor weeskinderen gesteund. ■mmmmrn-mtm. ggg Tip? redactie@pzc.nl Een verslaggever van Omroep Zeeland moest straatinterviews maken voor de radio. Een oudere mevrouw met lieftallig hondje in Middelburg wilde hem wel even te woord staan. Na het beant woorden van een aantal vragen, wilde ze verder. Maar die verslag gever beet zich als een terriër vast in haar; hij wilde nog meer weten. Daar was het hondje van mevrouw het niet mee eens. 'Grr- rwrafwraf, klonk het, gevolgd door het geluid van scheurend ka toen. „Verdorie, mijn broek, haal die hond weg," riep de verslagge ver. Het behoeft geen uitleg dat het bijtende hondje, en de reactie van de verslaggever de uitzen ding niet hebben gehaald. De derde editie van de Pasar Malam Mondial in Vrouwenpolder is ondanks slecht weer goed bezocht. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11