Friso Nijboer voelt zich op 'Gelukkig gaan zijn gemak in Vlissingen met een minor Je verder specialiseren Kijk op onze McClaren komt niet los van Engels voetbal Amsterdamse schaker opent HZ-toernooi met een presentatie. Erik van den Doel als vervanger naar HZ-toernooi Hogeschool^^Zeejand Meer weten over studeren aan de HZ? Supercross Aagtekerke biedt elke liefhebber wat wils. www.hz.nl FC Twente stuit op Arsenal voor plaats in Champions League. 34 Zaterdag 2 augustus 2008 PZC door Koen de Vries VLISSINGEN - Friso Nijboer speelt bijna elk jaar een belangrijke rol in het Hogeschool Zeeland schaak toernooi. In de elf voorgaande edi ties zat de Amsterdamse groot meester negen keer achter de bor den en eindigde hij vier keer als eerste. Gisteren eiste Nijboer de aandacht al op voordat de twaalf de editie begonnen was. Hij nam in de Vlissingse Hogeschool de tra ditionele presentatie voor zijn reke ning. De 43-jarige schaker verhaalde op smeuïge wijze over zijn belevenis sen met het Nederlandse team tij dens EK's en olympiades. Schakers van niveau kunnen verhalen over plaatsen waar anderen nooit zul len komen. Zijn eerste grote toer nooi voor Nederland speelde Nij boer in Jerevan, de hoofdstad van .Armenië. Hij leefde op één sand wich per dag omdat het andere voedsel niet te eten was. Deson danks raakte hij, net als veel colle ga's, aan de diarree. Juist tijdens die olympiade was er een staats greep. Alle straten waren afgezet door militairen met tanks. Toen hij na het slotfeest bij het verkeer de hotel werd afgezet, moest Nij boer flink zijn best doen om bij het goede hotel te raken. Ook de olympiade in het repu- Friso Nijboer ziet zichzelf als één van de favorieten in het HZ-schaaktoernooi, dat vandaag begint. Hij leidt het toernooi in met een vermakelijke lezing. Friso Nijboer vermaakt het publiek in de Hogeschool Zeeland met één van zijn typische Nijboer-partijen. foto Ruben Oreel bliekje Kalmukkië was avontuur lijk. Dat begon al toen bleek dat het plaatselijke vliegveld niet over een verlichte landingsbaan beschik te. De woorden die Jan Timman tijdens de landing in het donker sprak, gonsden gisteravond nog door Nijboers hoofd: „Het is niet erg als het misgaat. Ik heb een mooi leven gehad." Hoogtepunt uit zijn carrière was het EK van 2001 in Léon, Spanje. Daar greep Nederland de titel, met Nijboer in de hoofdrol. Liefst drie keer was hij matchwinnaar. Van zelfsprekend liet hij het publiek gis teravond één van die winstpar tijen zien, die tegen de Georgiër Gagunashvili. Het was een typi sche Nijboer-partij waarin hij, ba lancerend op de rand van de af grond, de tegenstander uiteinde lijk zijn wil oplegt. „Ik heb een energieke stijl, maar dat maakt me ook kwetsbaar", gaf de Nederland se topschaker aan. „Als ik goed in vorm ben, kan ik heel sterke spe lers verslaan, maar als het slecht gaat, kan ik ook van heel zwakke spelers verliezen." Dat laatste scenario ziet de Amster dammer in Vlissingen niet voor zich, hoewel hij afgelopen week tij den het Open NK ver onder zijn niveau bleef In Dieren raakte hij liefst vijftien ratingpunten kwijt. Die hoopt hij komende week te rug te winnen. In Zeeland voelt Nijboer zich altijd op zijn gemak. Hij maakt het hoofd leeg tijdens fietstochtjes over Walcheren. De viervoudig winnaar van het HZ-toernooi acht zich weer één van de kanshebbers. „Ik schat me zelf hoog in, maar er zijn mis schien wel acht kandidaten voor de eindzege. Er is een evenwichtig deelnemersveld." VLISSINGEN - Het niveau van het deelnemersveld van het HZ-schaaktoernooi dat vandaag in Vlissingen van start gaat, is op het laatste moment nog iets opgekrikt. Dat komt doordat de vrouwelijke grootmeester Martha Fierro uit Ecuador vervangen is door de Ne derlandse grootmeester Erik van den Doel. Fierro heeft een rating van 2379 punten en is vanwege fa milieomstandigheden naar haar ge boorteland teruggereisd. Van den Doel heeft 2567 elo-punten en staat daarmee op de zevende plaats op de sterktelijst van het HZ-toernooi. De eerste ronde is vandaag om 18.30 uur. Een minor is een periode van een half jaar waarmee je een accent aanbrengt in (en tijdens) je opleiding. Met een verdiepende minor kun je je specialiseren in dat onderdeel van het vak dat jij zo leuk of belangrijk vindt. Met een verbredende minor kun je juist rondkij ken bij andere vakgebieden. Je kunt een minor niet alleen bij de HZ volgen, maar ook bij een andere hogeschool in binnen- of buitenland. Voorbeelden van minors zijn Human Media Design, Consumer Product Design, Accountancy en Onderzoek. - door René van Stee AAGTEKERKE - Geen ideaal strand weer, maar ook geen regen. Het blijken vrijdagmiddag en -avond de perfecte weersomstandigheden voor de 18e Supercross in Aagteker ke. Duizenden bezoekers genieten niet alleen van de felle strijd in ca tegorieën zoals de MX2, de vetera nen en de gecombineerde klasse MX1-MX3, maar zeker ook van de brommerraces en de duels tussen Supercross Aagtekerke 50 cc: 1. Björn Andersen (Mal ling, Denemarken), 2, Sofie van Veen (Eethen), 3. Stan Brons ('s-Heer Abtskerke). 65 cc: 1Arie van Veen (Eet hen), 2. Nancy van de Ven (Vlis singen), 3. Bart Klijn (Oud dorp). 85 cc kleine wielen: 1Keivin Smit (Heukelom), 2. Reno van der Leest (Den Bosch), 3. Pas cal van Strien (Dirksland). 85c grote wielen: 1Maximi lian Schrempf (Ramsau, Oosten rijk), 2. Björn Oreel (Oost-Sou burg), 3. Dylan Delagrense (Wa- regem, België). MX1-MX3:1Rinus van de Ven (Vlissingen), 2. Roy Gijsel (Heikant), 3. Casper Ovaa (Oost-Souburg). MX2: 1Twan van Liere (Kapel- Ie), 2. Stefan Hage (Goes), 3. Boy Stockman (Terneuzen). t- Superfinale (beste rijders uit de MX1,2 en 3 en de vetera nen): 1. Rinus van de Ven 2. Roy Gijsel 3. Maurice Klijn (Har- dinxveld-Giessendam, MX2). Veteranen: 1. Peter Maranus (Aagtekerke), 2. Kees den Dek ker ('s-Heer Abtskerke), 3. Rob Bos (Goes). Local heroes: 1. Jan-Wouter Vlot (Hardinxveld-Giessen- dam), 2. Peter Boone (Oost-Souburg), 3. Anco van Houten (Goedereede). zogeheten local heroes. André Coo- mans is zo'n Zeeuw die één keer per jaar zijn crossmotor uit de schuur haalt om zijn rondjes op het circuit langs de Pekelingseweg te rijden. „Wat wij nu doen, begon een paar jaar geleden echt als een lolletje. Dat is het eigenlijk nog steeds, maar inmiddels is er wel een mooie traditie ontstaan. En na tuurlijk doet iedereen mee om te winnen, al gaat het er bij ons meer ontspannen aan toe dan bij de gro te jongens", vertelt Coomans, die door speaker Herman Heuvink steevast wordt aangeduid als de le gendarische nummer 33 uit Aagte kerke. Met recht een local hero. Coomans mikt op een plek in de middenmoot. En in die missie slaagt hij ruimschoots. Saillant de tail is dat hij rijdt op een Honda 250CC die ooit in het bezit was van 'Die motor is al bijna twintig jaar oud, maar hij rijdt nog altijd als een zonnetje.' Leo Francke, voorzitter van het or ganisatiecomité. Coomans is er trots op: „Die motor is al bijna twintig jaar oud, maar hij rijdt nog altijd als een zonnetje. En als hij straks gepoetst is, ziet hij er weer als nieuw uit." Francke, ex-voetballer van Oostka- pelle, crosst al geruime tijd niet meer, maar geniet nog altijd met volle teugen van het motorcros sen. In vele jaren dat hij verbon den is aan de Supercross heeft hij met name op het terrein van veilig heid veel zien veranderen. Zo is te genwoordig de aanwezigheid van een medisch team, inclusief ambu lance, verplicht. En ook de paaltjes waarlangs het circuit is uitgezet zijn van veel lichtere kwaliteit dan vroeger. Met als gevolg dat ze ge makkelijk breken en coureurs zich er bij een val niet aan kunnen ver wonden. „Het is allemaal veel strenger. En dat is prima. De regels zitten ons tot nu toe ook niet in weg", aldus Francke. Pim van den Hout is één van de vele toeristen die de Supercross be zoeken. De 66-jarige Tilburger door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Hij dacht eindelijk ver lost te zijn van de Engelse pers en in alle anonimiteit zijn werk te kunnen doen. Maar sneller dan verwacht zullen de Britse journa listen weer massaal bovenop hem duiken. In de voorronde voor de Champions League is zijn FC TWente gekoppeld aan Arsenal. Ste ve McClaren kon er gistermiddag zelf nog wel om lachen. Volkomen relaxed aanvaardde hij de loodzware opgave. „Ik kom maar niet los van Engeland." Hij had in de voorbije dagen al een be paald voorgevoel. „Binnen Twente dachten veel mensen dat het Schal- ke zou worden en dat Fred (Rut ten) hier zou terugkeren, maar ik hield in mijn gedachten al sterk re kening met Liverpool of Arsenal." De club waarvoor hij nooit werk te, maar die hij wel goed kent uiter aard. Dubbele gevoelens maakten zich van hem meester toen hij werd geconfronteerd met het lot. „Als sportman wil je altijd win nen en met Arsenal stuiten we misschien wel op de zwaarste te genstander die we konden treffen. Het zal dan ook moeilijk worden", beseft hij. „Aan de andere kant is het ook een opwindend lot. Bin nen Twente is er de afgelopen vijf jaar keihard gewerkt om dit voor elkaar te krijgen en dan moet je daar ook van genieten. Want het wordt een spektakel. Met alle aan dacht die er uit Engeland komt, wordt dit de grootste wedstrijd die de club ooit heeft gespeeld. Voor de spelers en de supporters zal het een fantastische belevenis zijn om in het Emirates-stadion te spelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36