Meningen Brit moet ineens broekriem aanhalen Mededelingen van het waterschap Groot-Brittannië stevent af op recessie, voorspellen economen. Windstroom Geweld PZC Vrijdag 1 augustus 2008 9 door onze correspondent Esther Gotink CHELMSFORD - Na Amerika is Groot-Brittannië het voornaamste slachtoffer van de kredietmalaise en de crisis op de huizenmarkt. De Britten - de afgelopen jaren ver wend met forse economische voor spoed - moeten plots de broek riem aanhalen. „Ik koop alleen wat in de aanbieding is." Carley Taylor geeft een klopje op de wasmachine en schudt het hoofd. „Deze heeft het pas gele den begeven en een nieuwe kan ik me niet meer veroorloven. De was serette kost zeven pond, zelfs dat is me te veel. Ik ben 27 jaar oud maar moet met plastic zakken over straat om de was te doen bij mijn moeder." Taylor, kortom, zit op zwart zaad. „De crisis raakt me diep in mijn portemonnee. Ik moet eerst alle in komsten en uitgaven op een rijtje zetten voordat ik iets koop. Ik geef minder uit en kijk alleen nog naar de aanbiedingen. Voorheen kocht ik sandwiches op weg naar mijn werk, nu is het brood en een pakje ham waar ik vier dagen mee doe. Kliekjes bewaar ik voor de volgen de dag." Groot-Brittannië stevent af op een recessie, voorspellen eco nomen. De economische terug gang van de voorbije maanden is slechts een voorproefje van wat het land nog te wachten staat. Denktank Item Club schetst een grauw beeld voor de komende maanden: stijgende energieprij zen, inflatie en toenemende werk loosheid. De crisis houdt, zo luidt de voorspelling, nog zeker tot eind dit jaar aan. Taylor hoopte een huis te kopen maar kan nu niet eens een lening voor een auto krijgen van de bank waarvan ze al sinds haar jeugd klant is. Ook anderen ziet ze wor stelen met geldproblemen. „We duikelen niet onder de armoede grens, maar moeten de broekriem aantrekken. Uitgaan is onbetaal baar geworden. Het is thuiszitten of bij elkaar op bezoek gaan." On afhankelijk kredietadviseur Citi zens Advice constateert een explo sieve stijging van de verzoeken om hulp bij schuldsanering. Het afgelo pen jaar nam dat aantal met twin tig procent toe tot 1,7 miljoen, het aantal persoonlijke faillissements aanvragen verdubbelde zelfs. Door- Uitgaan is onbetaalbaar geworden. Het is thuiszitten of bij elkaar op bezoek gaan. gaans gaat het om consumenten die huur, hypotheek, stroom en water niet meer kunnen betalen. Vooral de gasprijzen en de sterk ge stegen lokale lasten doen de Brit ten pijn in de portemonnee. Dat de economie niet alleen perso nen maar ook het bedrijfsleven raakt, is in Chelmsford goed zicht baar. Veel kantoren en winkelpan den staan leeg. „We doen minder zaken door de kredietcrisis", zegt de assistent-manager van het grote winkelcentrum High Chelmer. „Neem de Britse tak van schoenen zaak Dolcis, die staat onder curate le en moest ook hier verdwijnen. Het pand staat nog leeg." Mick Mc- Donagh, manager van High Chel mer, is echter een rasoptimist. Carley Taylor vindt het kwalijk dat ze van haar eigen bank geen lening heeft kunnen krijgen, terwijl ze kredietwaar dig is. foto Esther Gotink/GPD „Daar heb je het gevreesde R-woord weer, terwijl van een re cessie pas sprake is na twee kwarta len zonder groei. En die hebben we nog niet gehad. De economie groeit nog, weliswaar mondjes maat, maar er was ook een adem pauze nodig. De explosieve groei was onhoudbaar." Dat veel Britten het moeilijk hebben, wil McDona- gh best erkennen, maar dat zoveel panden in High Chelmer leeg staan, baart hem geen zorgen. „Economische ups en downs zijn een natuurlijk fenomeen. De leeg stand is op een aanvaardbaar ni veau. Er is niks aan de hand, de media reageren paranoïde en de consument gaat blind mee." Zijn mening vindt weerklank in de stad. „De Amerikaanse president Roosevelt zei ooit dat we niets te vrezen hebben, behalve de vrees zelf', zegt inwoner Donald Quin- ton. „We moeten stoppen met het voorspellen van een recessie, want dan komt die er inderdaad." Stads genoot ]ermaine Stills: „Waarom maken we ons zo druk? Wat min der groei betekent dat je minder vaak naar de pub kunt of het abon nement op betaaltelevisie de deur uitmoet. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezers redacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Bij uw opgewekte artikel over windstroom van 26 juli, zou ik een aantal sfeerbedervende kantteke ningen willen plaatsen. U meldt trots dat er genoeg windvermogen opgesteld staat voor alle huishou dens in Zeeland, en wekt daarmee de indruk dat alle elektriciteit voor huishoudens in Zeeland door windmolens geleverd kan worden. Dit is absoluut niet het geval! Om dat het niet altijd hard genoeg waait (soms helemaal niet) heb ben zelfs de meest moderne wind turbines maar een produktiefactor van ca. 30 en staan 70% van de tijd stil. Verder hebt u het in het artikel al leen maar over vermogen, maar nooit over opbrengsten uit wind stroom. Ook uw opmerking over 'een zeer aanzienlijke' verminde ring van de uitstoot aan broeikas gassen, als windstroom naar een niveau van 400 a 500 megawatt (in Zeeland) gebracht zou worden, is gewoon belachelijk! De progno se van de totale Nederlandse elek triciteitsbehoefte in 2020 wordt ge schat op ca. 20.000 megawatt. In Zeeland in 2020 dus 4 a 500 mega watt door windstroom (=2 pro cent). Is dat 'zeer aanzienlijk'? Als je in aanmerking zou nemen, dat de elektriciteitsbehoefte maar een deel is van de totale energiebehoef te, kom je waarschijnlijk nog lager uit. Dit gaat dus nergens meer over. M. de Pooter Churchilllaan 274, Terneuzen Is geweld van Palestijnen tegen Is raëlische burgers te rechtvaardi gen? Dat is de vraag die velen be zighoudt, om zinvol hierop een antwoord te krijgen beschikken maar weinig mensen over de juis te informatie omdat de media die gewoon niet geven. De vraag of ge weld van Israëlische burgers tegen Palestijnen te rechtvaardigen is, houdt eigenlijk niemand bezig, want daar heeft nooit iemand het over, maar gebeurt dagelijks, zon der dat men gestraft wordt. Waar zijn de koppen over kolonisten die palestijnen dagelijks te lijf gaan met knuppels, geweren, en mes sen, waarbij soms Palestijnen ge dood worden. Waar zijn de kop pen van kolonisten die auto's van Palestijnen vernielen, de weg blok keren, of de woning van Pales tijnen in brand steken. Die zie je nooit, maar deze werkelijkheid ge beurt dagelijks. Waar zijn de kop pen over kolonisten en het leger die olijfbomen vernielen of ont wortelen en dan op hun eigen stuk grond zetten of duur verko pen. Nergens te vinden. Kennelijk vinden we dat normaal. Deze kolo nisten worden niet gestraft, hun zaak verdwijnt in de prullenbak. Corrie Akkermans Opaal 6, Middelburg Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Mandaatbesluit In verband met de vaststelling van de "Nota Grondwer- ving" is het mandaatbesluit gewijzigd. Bij besluit van 26 juni 2008 heeft de secretaris-directeur besloten de bevoegdheid tot het nemen van besluiten inzake de aan- en verkoop van onroerende zaken alsmede het ruilen, vervreemden en bezwaren van waterschaps eigendommen tot 75.000, - per taxatie te mandateren aan het afdelingshoofd Juridische Zaken, Vergunning verlening en Handhaving. Het besluit treedt op 2 augustus 2008 in werking en werkt terug tot en met 7 mei 2008. Het besluit is opgenomen in het Mandaatregister van het waterschap. Dit openbare register kan tijdens kantooruren (van 8.00 tot 17.00 uur) worden ingezien op het hoofdkantoor van het waterschap, Kanaalweg 1 in Middelburg. Voor meer informatie of het maken van een afspraak kunt u contact opnemen met Mare Hageman, 0118-621000. Kanaalweg 1 Ontwerpbesluit wijziging lozings vergunning De Jong Reiniging Riooltechniek B.V. in Zierikzee Op 28 juli 2008 is naar aanleiding van een ambtshalve wijziging een ontwerp lozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van afvalwater afkomstig van, De Jong Reiniging Riooltechniek B.V., gevestigd aan de Industrieweg in Zierikzee. Wij zijn van plan de vergunning onder het stellen van voorschriften ambtshalve te wijzigen. Het ontwerp besluit ligt vanaf 4 augustus tot en met 15 september 2008 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; door de cluster milieu van de afdeling R&M in de leesruimte van het gemeentehuis van de gemeente Schouwen-Duiveland, Laan van St. Hilaire 2 in Zierikzee van 8.30 tot 17.00 uur. Gedurende deze termijn kan iedereen schriftelijke zienswijzen inbrengen tegen de ontwerplozings- vergunning. Deze zienswijzen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Soms onzichtbaar. Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nt www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9