Buitenland vecht lomp voor zijn recht Eritrea PZC Meer tijd voor overleg België Vijf lijkjes in ex-kindertehuis Dwergstaatje treitert vredesmissie van Verenigde Naties weg. Overstromingen in Oekraïne eisen tol Vijftien keer alarm per nacht in Belgisch paleis 'Servicebeurt voor 28.000 euro verspilling' Amerikaanse militairen dienen korter in Irak Golf immigranten spoelt aan in Italië Italië stemt in met nieuw EU-verdrag deel vier voor €1,50 in huis 8 Vrijdag 1 augustus 2008 PZC MARATHONA - Een blusvliegtuig werpt zijn lading water Volgens de lokale autoriteiten op het Griekse eiland zijn op een bosbrand bij de plaats Marathona, ten westen duizenden hectares landbouwgrond en natuurgebied in van de Griekse hoofdstad Athene. vlammen opgegaan. De branden op Rhodos zijn grotendeels onder controle. foto Losmi Chobi/AP BRUSSEL - Koning Albert II van Bel gië heeft drie bemiddelaars giste ren meer tijd gegeven om gesprek ken te regelen over een staatsher vorming. De drie brachten gisteren verslag uit bij de koning, samen met pre mier Yves Leterme. De bemidde laars, die twee weken geleden zijn benoemd, zeiden voortgang te heb ben geboekt en hun werk te wil len voortzetten. De koning gaf hen tot eind september voor een volgend verslag. De staatshervorming was door veel Vlaamse partijen beloofd aan de kiezers. Het doel is vooral dat de deelsta ten meer bevoegdheden krijgen ten koste van de Belgische federale staat. De Walen en Brusselaars voe len daar weinig voor. door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - De Verenigde Naties heb ben zich door het Afrikaanse dwergstaatje Eritrea laten verdrij ven. De aanwezigheid van de inter nationale vredesmissie langs de grens met Ethiopië werd door Eritrea op botte wijze onmogelijk gemaakt. Waarnemers vrezen nu een hervatting van de grensoorlog. Het kleine landje Eritrea heeft de VN weggetreiterd langs de grens met Ethiopië. De blauwhelmen die de vrede langs de grens met Ethiopië moesten bewaken, zijn vakkundig afgeknepen: zij kregen minder brandstof, vluchten van VN-helikopters boven Eritrees grondgebied werden verboden en leden van de vredesmissie moes ten het land verlaten op beschuldi ging van spionage. Woensdag besloten de VN defini tief de aftocht te blazen. VN-secretaris-generaal Ban Ki Moon vreest een nieuwe militaire confrontatie tussen Ethiopië en Eritrea over een omstreden stuk grens, zoals ook al het geval was tussen 1998 en 2000. De schuld van een mogelijk nieuwe oorlog wordt bij voorbaat Eritrea in de schoenen geschoven. Maar de Brit se Eritrea-kenner Michela Wrong houdt er een ander mening op na. „Eritrea is zoals gewoonlijk uiterst ondiplomatiek en onhandig maar het heeft reden om kwaad te zijn op de VN", zegt de schrijfster van 'I didn't do it for you', een boek over de jongste geschiedenis van het staatje in de Hoorn van Afrika. „De VN berispen Eritrea omdat het de vredesmacht het leven zuur maakte, maar de VN deden niets om druk uit te oefenen op Ethio pië om de internationaal geaccep teerde afbakening van de omstre den grens te accepteren. De inter nationale gemeenschap is hypo criet in deze kwestie." In 1998, vijfjaar nadat Eritrea onaf hankelijk werd van Ethiopië, be gonnen beide landen te ruziën over tal van onderwerpen. De inci denten escaleerden uiteindelijk in een oorlog over een omstreden deel van de duizend kilometer lan ge grens. Tijdens het twee jaar du rende conflict kwamen meer dan honderdduizend mensen om. Bij het vredesverdrag in 2000 be sloten beide landen de afbakening van de grens over te laten aan een internationale arbitragecommissie. Een zeventienduizend man sterke VN-missie moest toezichthouden in het grensgebied tot de demarca tie klaar was. Eén van de eerste 'Internationale gemeenschap is hypocriet in deze kwestie. De VN deden niets' groepen blauwhelmen in het grensgebied waren Nederlandse militairen. In 2003 kende de commissie het ui terst omstreden gehucht Badme, niet groter dan een voetbalveld, toe aan Eritrea. Na ruim anderhalf jaar accepteerde Ethiopië uiteinde lijk de beslissing maar onder voor waarde van nieuwe onderhande lingen met Eritrea over de afbake KIEV - Door hevige overstromin gen als gevolg van zware regenval zijn sinds het weekeinde in Oekraï ne al zeker dertig mensen om het leven gekomen. Er worden nog tientallen mensen vermist. Het zijn de ergste overstromingen in Oekraïne in honderd jaar. Ruim ze venhonderd dorpen zijn getroffen en achttienduizend mensen moes ten hun huizen ontvluchten. BRUSSEL - Het inbraakalarm van het Belgische koninklijk paleis in Brussel gaat vijftien keer per nacht af Niet dat er elke keer inbrekers door de bosjes sluipen en het pa leis binnenklimmen. Het zijn voor al de talrijke vossen die op konij nen jagen. De 154 bewakers wor den er horendol van. Het alarmsys teem is zwaar verouderd. Maar een nieuw systeem komt er we gens bezuinigingen voorlopig niet. ning. Maar voor de Eritrese rege ring was de kwestie afgerond en ze wilde niets anders dan de terug gave van Badme. De Ethiopische premier Meles Ze- nawi kan zich, voor zijn eigen poli tieke overleving, het verlies van Badme niet permitteren. Zijn ach terban vindt hem toch al te toe schietelijk tegenover Eritrea en zag het staatje liever opnieuw ingelijfd in een groot Ethiopië, zoals ooit het geval was. Zware internationa le druk op Meles bleef uit omdat hij zich profileerde als medestrij der in de oorlog tegen internatio nale terreur. Koren op de molen van de VS en Groot Brittannië. Ten slotte strijden Ethiopische troepen in het buurland Somalië tegen moslimextremisten die vol gens de Amerikanen en Britten banden onderhouden met Al Qai- da. Michela Wrong bekritiseert zowel Eritrea en Ethiopië vanwege hun grote legers, terwijl de bevolkin gen hornger lijden. Cynisch merkt ze op: „De internationale gemeen schap voedt de bevolkingen in de twee landen, terwijl de regeringen LONDEN - Een Arabier heeft zijn Lamborghini voor een service beurt van de Golfregio naar Groot-Brittannië laten vliegen. De kosten voor de vlucht en het con troleren van het oliepeil van de au to bedroegen zo'n 28.000 euro. Milieuactivisten zijn furieus en spreken van een schandaal. Vol gens hen is hiermee een nieuw ni veau van verkwisting bereikt. WASHINGTON - Amerikaanse mili tairen zullen korter in Irak dienen, aldus president George Bush giste ren. De 'tour of duty' wordt terug gebracht van vijftien naar twaalf maanden, omdat volgens Bush de situatie in Irak is verbeterd. Vol gens hem is de afname van geweld een teken van de duurzaamheid van de vooruitgang daar. „Het ge weld is terug naar het laagste ni veau sinds voorjaar 2004." LONDEN - In een voormalig kinder tehuis op het Britse Kanaaleiland Jersey zijn overblijfselen van moge lijk vijf kinderen ontdekt. Bij de restanten gaat het om ruim hon derd botfragmenten en 65 melk tanden van kinderen van vier tot elf jaar. De overblijfselen zijn de afgelopen maanden aangetroffen bij onder zoek in kelders van het complex. Volgens de politie zijn de lijkjes eind jaren zestig, begin jaren ze ventig verbrand en begraven om wellicht de omstandigheden rond hun dood te verdoezelen. De opgravingen waren in februari begonnen nadat voormalige bewo ners van het tehuis medewerkers van misbruik hadden beschuldigd. Tot nu toe zijn drie mannen aange klaagd. hun legers bouwen." Minister Bert Koenders van Ontwikkelingshulp maakte gisteren bekend dat Ethio pië van Nederland voor 13 miljoen euro hulp krijgt en Eritrea 2,5 mil joen. Internationale hulporganisa ties deden onlangs een dringende oproep voor meer geld om een hongersnood in de Hoorn van Afrika te verkomen. Eritrea en Ethiopië ERITREA: 4,9 miljoen inwoners. 320.000 militairen. Jaarinkomen per hoofd van de bevolking: 600 euro. Levensverwachting: 58 jaar »- Bijna de helft van de bevolking lijdt honger. ETHIOPIË: 83,1 miljoen inwoners. 138.000 militairen. Jaarinkomen per hoofd van de bevolking: 100 euro. Levensverwachting: 53 jaar. 4,6 miljoen mensen hebben voedselhulp nodig. ROME - Achthonderd illegalen zijn gisteren met bootjes aangespoeld in het zuiden van Italië. Hulp diensten waarschuwden dat op vangcentra zo vol zitten dat er bijna geen immigranten meer bij kunnen. Italië heeft strenge maat regelen afgekondigd om de immi- grantenstroom in te dammen. Zo is de bewegingvrijheid van min derheden, zoals Roma, beperkt. ROME - Als 24e van de 27 EU-lan- den heeft het Italiaanse parlement gisteren ingestemd met het nieu we ontwerp voor een EU-verdrag. Alleen de Tsjechische en Zweedse parlementen moeten dit najaar nog stemmen, terwijl de Ieren waarschijnlijk eind volgend jaar een tweede referendum houden over het verdrag. Het nieuwe verdrag geeft de Euro pese Unie meer bevoegdheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8