Buitenland Karadzic vreest voor zijn leven Autovakantie THURINGEN rif Geen drama, maar wel politiek in de rechtszaal A Z 'ïiÊm M KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 S Verdachte: Geheime overeenkomst dwong me tot onderduiken. Radovan Karadzic is bij voorgeleiding tribunaal beheerst en beleefd. 1 r ir S 'v« w m "'Bi B 7 De idéale uitvalbasis om Thüringen te ontdekken! PZC Vrijdag 1 augustus 2008 7 door Marloes de Koning DEN HAAG - Radovan Karadzic zegt jarenlang uit handen van justitie te hebben kunnen blijven dankzij een geheime overeenkomst met de Amerikaanse topdiplomaat Ri chard Holbrooke. De van oorlogsmisdaden beschul digde Bosnisch-Servische oud-lei der herhaalde gisteren in de rechts zaal het hardnekkige gerucht dat hij sinds de oorlog de bescher ming genoot van westerse mach ten. Holbrooke geldt als architect van het Akkoord van Dayton, de vre desregeling waarmee de oorlog in Bosnië in november 1995 werd beëindigd. Een half jaar later zou hij Karadzic, op dat moment nog de president van het Servische ge deelte van Bosnië-Herzegowina, een deal hebben aangeboden. door Marloes de Koning DEN HAAG - Zonder baard en knot je is vergissen niet mogelijk. Rado van Karadzic is terug. Een man die rechtop staat, met een kuif, een forse neus en een raspende stem. Een man die weinig te raden laat over zijn mening en intenties. Karadzic kijkt strak vooruit. Hij ge draagt zich beleefd tegenover de rechter en de zaalwachten. Be heerst, als een man die dertien jaar lang de tijd heeft gehad om na te denken, maar niet tot nieuwe conclusies is gekomen. Klaar om opnieuw in het openbaar te staan voor wat hij heeft gedaan. Daar heeft hij geen hulp bij nodig. „Ik heb een onzichtbare adviseur", zegt hij. Een vermoedelijke verwij zing naar een god. Lang is ver moed dat de politiek leider van de Bosnische-Serviërs na de oorlog bescherming kreeg van de Servi sche orthodoxe kerk en ondergedo ken zat in kloosters. „Maar ik heb „Ik moest me terugtrekken uit het openbare leven en een gebaar ma ken", zei Karadzic tijdens zijn eer ste voorgeleiding voor het Joegosla vië-Tribunaal in Den Haag. „Ik moest me zelfs uit het literaire le ven terugtrekken. In ruil daarvoor zouden de Verenigde Staten hun verplichtingen nakomen." Tijd om toe te lichten wat die verplichtin gen precies waren, kreeg Karadzic niet van de rechter. Volgens Karadzic dwong de over eenkomst hem tot onderduiken. Hij had zich eerder voor het tribu naal willen verantwoorden, maar dat kon volgens hem niet. „Ik liep dan het gevaar geliquideerd te wor den." Dat gevaar is volgens Karad zic niet geweken. „Als de heer Hol brooke mij nog steeds dood wil hebben en het betreurt dat hier geen doodstraf kan worden opge legd, zou zijn arm misschien lang genoeg kunnen zijn om me hier te bereiken." Holbrooke heeft het be staan van de overeenkomst altijd in alle toonaarden ontkend. Tijdens de voorgeleiding herhaal de Karadzic ook de bewering van zijn advocaat, dat hij al drie dagen voor zijn officiële arrestatie vorige week maandag, in handen was van Servische autoriteiten. „Ik ben in Belgrado drie dagen ontvoerd." Hij gaf geen duidelijkheid over de identiteit van de ontvoerders en de plaats waar hij werd vastgehou den, maar hij beklaagde zich er over dat hem geen telefoontje of sms-contact met zijn vrienden was toegestaan. besloten mezelf te verdedigen." Met kalme gebaren opent hij voor aanvang van de zitting zijn zwarte koffertje en haalt er pen en papier uit. Wat hij wil zeggen staat op vier pagina's. Alleen terwijl VN-rechter Alphons Orie de aan klacht samenvat en benoemt hoe vrouwen en kinderen stierven op de straten van Sarajevo, richt zijn blik zich af en toe op de tafel in plaats van rechter en aanklagers. Een 'schuldig' of 'onschuldig' spreekt Karadzic nog niet. Hij maakt gebruik van de wettelijke dertig dagen tijd daarover na te denken. Bovendien, merkt hij op, zijn de aanklagers van plan de aan klacht aan te passen. Het heeft meer zin te reageren op de actuele versie. Rechter Alphons Orie wandelt Ka radzic door de formaliteiten. Legt de procedures uit en checkt zijn naam en laatste adres. „Bij mijn vrouw en kinderen in Pale", zegt de verdachte met een lichte glim lach. „Of vraagt u naar mijn ande re adres waar ik met mijn andere identiteit woonde?" Of zijn cel naar behoren is? „Ach, ik ben op Radovan Karadzic bij zijn voorgeleiding voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. foto Jerry Lampen/AP slechtere plekken gezeten." Hij oogt vitaal en bevestigt desge vraagd ook kernfit te zijn. Dat is belangrijk voor het tribunaal. Een van de voornaamste redenen waar door het proces tegen Slobodan Milosevic jaren duurde, waren diens gezondheidsklachten. Gevraagd naar zijn nationaliteit antwoordt Karadzic: „Ik beschouw mijzelf een burger van het Servi sche deel van Bosnië-Herzego wina, Montenegro en Servië." Als om te bewijzen dat het uiteenval len van voormalig Joegoslavië in verschillende landen onzin was. Het zijn kleine hints voor wat de aanklagers de komende jaren te wachten staat. Mogelijk geen po gingen te traineren met procedu reel gesteggel of een dramatische show over fysiek gestel, zoals Mi losevic - die ook nooit naliet te be nadrukken dat hij het VN-hof niet erkende. Wel lijkt het erop dat Ka radzic het tribunaal als politiek po dium zal gebruiken. 1 W Eisenach Ga met KRAS.NL voordelig naar Thüringen! Speciaal voor u selecteerden wij een fantastische autovakantie naar deze prachtige streek. Een 4-daags verblijf naar het 4-sterren Penta Hotel Eisenach boekt u nu al vanaf slechts 79, inclusief ontbijt! Wacht niet langer, boek snel en ga genieten! ONTDEK DE VEELZIJDIGE OMGEVING Thüringen is één van de mooiste gebieden van Duitsland en doet het hart van menig natuurlief hebber sneller kloppen. Naast natuur vindt u er vele prachtige steden. U verblijft in Eisenach, ©I h '»-4 r j jy I I ',M. 7 mlBr fcJSSps* Erfurt waar u beslist een bezoek moet brengen aan de Wartbrug. Bij deze burcht liggen de wortels van vele kunstzinnige en literaire ontwikkelingen. Maar denkt u ook eens aan Erfurt. Hier worden pittoreske steegjes afgewisseld met pleinen om geven door mooie gebouwen. Ook de kathe draal en de Severinkerk zijn de moeite van een bezoek zeker waard. Vanaf de Vesting Petersburg heeft u een prachtig uitzicht tot aan cultuurstad Weimar, de bakermat van de Duitse Klassieke literatuur. Treedt hier in de voetsporen van grote Duitse schrijvers als Goethe en Schiller. WANDELEN IN DE PRACHTIGE OMGEVING Thüringen is een waar paradijs voor wandel liefhebbers. ledereen die Thüringen en zijn pa radepaardje, het Thüringer Woud bezoekt, wordt meteen gegrepen door de schoonheid. PENTA HOTEL EISENACH Het 4-sterren Penta Hotel Eisenach is gele gen in het plaatsje Eisenach. Het hotel beschikt over o.a. een restaurant, lounge, terras, sauna en gratis parkeergelegenheid. Uw kamer is voorzien van o.a. tv, minibar en badkamer met bad/douche, toilet en haardroger. INCLUSIEF: verblijf in Penta Hotel Eisenach, in een 2-persoonskamer met ontbijt. Aankomstdata: zaterdag van 9/81/m 25/10 4 dgn 5 dgn 6 dgn 7 dgn 8 dgn Aug. v.a. €85 109 129 149 169 Sept.v.a. €85 €109 €129 €149 €169 Okt. v.a. €79 99 €119 €149 €169 Prijzen zijn per persoon, gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/26027 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7