"B>oo8 Sport Als Dirk Marcellis op 7 augustus zijn olympi sche vuurdoop krijgt, weet hij dat iemand van uit een hemelse skybox meekijkt. Precies een jaar eerder werd broer Hans, zijn trouwste fan, begraven. Een verhaal over hoop, wanhoop en de kracht van een hech te familie. 'De dood heeft ons nog dichter bij elkaar gebracht' J PZC Vrijdag 1 augustus 2008 I 3 5 Meekijken uit hemelse skybox door Roel Wiche foto Cé Hirdes/GPD et liefst zou hij elke dag gaan. Tien mi nuten, een kwartiertje. De bloemen rangschikken. Zonnebloemen, anjers, witte ro zen. En praten. Dirk Marcellis is geen man van grote woorden, maar met broer Hans heeft hij nog veel te bepraten. „Gewoon, de din gen delen die ik meemaak." Het graf van Hans Marcellis ligt op enkele minuten van het ouderlijk huis in Horst, een dorp aan de wij de horizon van de Peel. Dirk en Hans waren onafscheidelijk, meer dan zomaar twee broers. Allebei gek van voetbal, beide verdedigers. Hans in RKSV Wittenhorst 3, Dirk bij het grote PSV. Het PSV dat de levenslustige Hans, voorma lig prins carnaval in Horst, buiten zinnen kon brengen. Dirk: „Hans was een heel grote PSV-fan. En de allergrootste fan van mij. Ik vind het ontzettend jammer dat hij mijn doorbraak niet heeft meege maakt. Hans volgde me overal. En dan maakt hij dit niet mee." Vorig jaar zomer gebeurde het. Uit het niets. Hans (20) was een week end in Amsterdam geweest, bleef bij zijn vriendin slapen en lag de volgende dag in coma. Een virus op de hartspier. Pure pech. Moeder Dorothé: „Hij heeft geen kans ge had. We hebben gehoopt en ge hoopt dat hij weer wakker zou worden. Mijn grootste angst was dat hij er zwaar geestelijk gehandi capt uit zou komen. Met een lichte vorm hadden we kunnen leven, dan hadden we het hele huis ver bouwd. Maar hij heeft het niet ge red." Het noodlot maakte de onderlinge band in het gezin Marcellis, die toch al hecht was, krachtiger dan staaldraad. Vader Theo, moeder Dorothé, de kinderen Karlijn (22), Dirk (20), Guus (18) en Softe (13) en Hans' vriendin Maartje kochten bij een juwelier in Venray zeven ringen. In elke ring werden haren van Hans gelegd. Zijn overleden broer Hans was en is een inspiratiebron voor Dirk Marcellis. Niemand in het gezin die er voorlo pig aan denkt de fraai verbouwde boerderij in Horst te verlaten. Ook Dirk niet. „Thuis voelt als een warm nest. Ik zie het nog niet zit ten in Eindhoven een kaal apparte ment te betrekken. Ja, de dood van Hans heeft ons nog dichter bij el kaar gebracht. Zoiets verwerk je sa men. Je maakt elkaar sterk." Het was Hans, verzekert Dorothé Marcellis, die van zijn zeventien maanden jongere broer de kerel maakte die hij nu is. Tenminste, op het veld. „Hans was steviger en forser, Dirk wat kleiner en fijner. Als Dirk zijn broer wilde passeren, lukte dat de eerste twee keer niet. De vierde, vijfde en zesde keer wel, maar dan vloog Hans er met een harde tackle in. Dat heeft Dirk ster ker gemaakt." Zo sterk dat Ronald Koeman hem op 18-jarige leeftijd een memora bel debuut liet maken op Anfield Road, de kathedraal van het Britse voetbal. In de kwartfinale van de Champions League tegen Liver pool moest Marcellis met rood van het veld na een onschuldige tackle. Een halfjaar later, in oktober 2007, volgde de entree in de eredivisie, te gen Willem II. Met de tragische dood van Hans nog vers in het ge heugen. „PSV gaf me alle ruimte het te verwerken. Als ik het niet op kon brengen, hoefde ik niet op de Herdgang te zijn. Dat het voet ballend goed ging, heeft me zeker geholpen verder te gaan. Ik heb het een plaats kunnen geven." De opmars van de jonge, onver stoorbare verdediger, door sommi gen een ijskonijn genoemd, werd beloond met een selectie voor de olympische ploeg. Marcellis, voor malig captain van Oranje onder 17, beseft dat hem een groots avon tuur in China te wachten staat. „Onze kansen zijn moeilijk in te schatten. Maar we mogen er zijn, we hebben tenslotte het jeugd-EK gewonnen. Dit is een goede lich ting. De Spelen zijn heel apart, zo iets maak je nooit meer mee. Ik mag er mooi naar toe, dat kunnen veel grote voetballers niet zeggen." Een grote voetballer is Dirk Marcel lis nog niet, daarvoor is zijn car rière nog te pril en zijn in z'n kui ten nog te weinig littekens gekerfd. Maar er staan nu wel veel meer blo zende tienermeisjes langs de kant en zijn krullenbol is niet meer een uit duizenden. „In Venlo en Eind hoven kijken jongens tegen me op. In Horst niet, nee. Daar zien ze me nog altijd als de Dirk van vroeger." De Dirk van nu is een knaap die nog af en toe, als een jongetje in de chocoladefabriek, verwonderd door de wereld van het profvoet bal loopt. Vooral aan het moorden de ritme van wedstrijden en trai ningen moest hij wennen. „Soms dacht ik na dagen van spelen en rei zen: 'nu is het effe klaar'. Je moet mentaal en fysiek voortdurend fit blijven. Maar je moet ook niet te ver doordraven. Soms is het tijd om je hoofd leeg te maken." Dat lukt het best thuis, in de Peel, land van Rowwen Hèze. Waar de mouwen worden opgestroopt en een woord een woord is. Waar een kaars achter het portret van Hans brandt en een graf nooit lang zon der witte rozen is. Uitgerekend op 7 augustus, de dag dat Hans naar zijn laatste rustplaats is gebracht, krijgt broer Dirk de olympische vuurdoop. Bij Nederland-Nigeria in miljoenenstad Tianjin zal zijn al lergrootste fan meekijken. „Ik weet zeker dat hij me blijft volgen. Ook in China. Dat draag ik met me mee." Op de tribune zit Dorothé, naast haar Karlijn en Sofie en Dirks vriendin Sandra. Ringen stevig om de vingers. Want een Marcellis is nooit alleen. Dorothé: „Dat is ook de reden dat ik per se in China wil zijn. Op zo'n dag mag Dirk er niet in zijn eentje voor staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37