Sport PZC 'Geen ruimte voor bespreekgevallen' China woedend over beelden ceremonie 33 Een nieuwe telefoon begint met een goed gesprek. "&%yïn5 290& Zes Russische en twee Roemeense atletes betrapt op dopinggebruik 37 35 KNAU-voorman Verlooy hoopt op medailles voor Smith en Kiplagat. o op mam Alleen bij uw Rabobank: de hele maand augustus 600 extra belminuten gratis*. Massa, Raikkönen en Kubica overgebleven concurrenten Hamilton Vrijdag 1 augustus 2008 Dirk Marcellis weet dat broer de Spelen vanuit hemelse skybox volgt Tip? sport@pzc.nl door Wilko Voordouw DEN HAAG - Bij de afvaardiging voor de Olympische Spelen horen geen bespreekgevallen. Dat zegt Peter Verlooy, topsportcoördinator van de Atletiekunie als hem wordt gevraagd of 8oo-meterloper Bram Som, die terugkomt van een blessu re en bijna de vereiste topvorm heeft, niet alsnog bij de olympi sche ploeg gehaald had moeten worden. „De Spelen zijn het allerhoogste. We hebben samen met NOCNSF een norm gesteld en daar moet je als atleet aan voldoen. Het gaat om de exacte getallen. Daar passen geen bespreekgevallen bij. Want als je één keer over die grens gaat dan is het hek van de dam." Jammer dus voor Bram Som. Hij kwam afgelopen maandag in Mo naco op de 8oo meter tot een tijd van 1.45.55 minuten. Hij moest een tijd van 1.45.25 lopen. Die normtijd Rutger Smith is de kopman van de Nederlandse atletiekploeg. was berekend op de resultaten van de laatste Olympische Spelen. Met die tijd zou een atleet bij eerde re Spelen rond de achtste plaats zijn geëindigd. Of anders gezegd: de finale van het nummer hebben gehaald. „Zo hebben we bij alle on derdelen van de atletiek een limiet gesteld. Val je daar binnen, dan doe je mee, haal je het niet, dan is het jammer." Verlooy noemt dat harde stand punt vooral heel erg bitter voor de jonge 8oo-meterloopster Yvonne Hak, die onlangs bij een wedstrijd driehonderdste van een seconde buiten de limiet bleef In totaal zullen vijftien atleten (en één reserve) de Nederlandse kleu ren verdedigen. Dat aantal noemt Verlooy 'redelijk'. „Het gaat om tien individuele sporters en een es foto Olaf Kraak/ANP tafetteploeg. Het komt in de buurt van het aantal dat we voor ogen hadden. Daar moet ik bij aanteke nen dat we een aantal keer grote pech hebben gehad. Zo is Karin Er doen vijftien Nederlandse atle- ten mee in Peking. Zij hebben vol daan aan de zware limieten. Rut ger Smith en Lornah Kiplagat zijn de kopman en de kopvrouw. Ruckstuhl op de meerkamp een wereldtopper, maar gaat ze niet naar China wegens een blessure. Bij de mannen hebben we ook wat atleten die van blessures terugko men en het net niet hebben ge haald: Bram Som, Arnoud Okken, Rens Blom. Dan is er Gert-Jan Lie- fers, die zich ook niet heeft gekwali ficeerd." Een andere tegenvaller - maar die noemt hij niet - is natuur lijk Simon Vroemen. De steeplelo- per had zich al gekwalificeerd, toen bij de verplichte dopingcontrole bleek dat hij een plas met een ver boden middel had ingeleverd. Toch zijn er niet alleen 'minnetjes', zoals Verlooy het noemt. „Bij de plusjes noem ik Robert Lathou wers die zich briljant heeft gekwali ficeerd, is het een goede zaak dat de 4x100 meterestafette naar Pe king gaat en heeft Marcel van der Westen - voordat hij geblesseerd raakte aan zijn schouder - zich erg goed ontwikkeld." In Athene waren er ereplaatsen voor Chiel Warners (5e op de tien kamp), Lornah Kiplagat (5e op de 10.000 meter) en Simon Vroemen (6e op de steeplechase), nu mikt de atletiekdelegatie op twee plak ken: voor Rutger Smith (kogelsto ten en discuswerpen) en Lornah Kiplagat (10.000 meter). „Dat zijn de twee wereldtoppers die we in huis hebben. Die moeten voor een plak gaan." MOSKOU - De internationale atle tiekunie IAAF heeft zes Russische atletes geschorst omdat er afwij kend DNA bij hen is ontdekt. Jelena Soboleva, Daria Pisjchal- nikova, Goelfia Chanafejeva, Tatia- na Tomasjova, Joelia Fomenko en Svetlana Cherkasova hebben vorig jaar monsters afgestaan voor DNA-tests. „De gegevens doen do ping vermoeden en de IAAF heeft daarom het recht ze voorlopig te schorsen", aldus het hoofd van de Russische atletiekunie Valentin Balachnitsjev. Vijf van hen maken deel uit van de olympische delegatie en zou den medaillekandidaten zijn. Sobo leva zette de beste seizoenstijd neer op de 800 en 1500 meter. Pis- jchalnikova is een van de beste dis cuswerpsters ter wereld. Ook twee Roemeense 1500-meter- loopsters, Elena Antoci en Chris tina Vasiloiu, zijn tegen de lamp gelopen en doen niet mee. Zoekt u een voordelig abonnement zonder verrassingen achteraf? Bij Rabo Mobiel belt u binnen en buiten de bundel voor hetzelfde tarief. Bovendien ontvangt u bij een Rabo Mobiel abonnement deze maand tot 120 euro korting. En ook nog eens 600 extra belminuten*! Een aantrekkelijk aanbod waar we u graag meer over vertellen. Loopt u gerust eens bij ons binnen. PEKING - De Zuid-Koreaanse tv- zender SBS heeft dinsdag stiekem de generale repetitie van de ope- ningscerenomie van de Olympi sche Spelen gefilmd. China en het IOC zijn woedend en teleurge steld. Op de beelden, die in Korea tij dens een sportprogramma zijn uit gezonden, zijn onder meer vechtsportdemonstraties te zien, een bewegende witte zee, een gro te wereldbol en door de lucht vlie gende historische figuren. Hoe de filmploeg het streng bevei ligde olympisch stadion in Peking is binnengeslopen, is niet bekend. „Het is zeer teleurstellend dat ie mand hier binnenkomt en zomaar een van de meest spannende mo menten van de Spelen steelt", zei Kevan Gosper van het IOC giste ren. Het item was korte tijd ook te zien op een Chinese internetsite, maar die is inmiddels niet meer toegan kelijk. Ook op youtube en liveleak zijn de beelden maar even te zien geweest. China heeft het programma van de openingsceremonie steeds ge heim gehouden. De organisatie heeft alleen losgelaten dat de 50 minuten durende show opera en vuurwerk bevat en dat er een ode is aan de bijna 70.000 slachtoffers van de aardbeving in de provincie Sichuan in mei. MWH iHB Het is tijd voor de Rabobank. Vraag naar de actievoorwaarden. Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35