«eeidiiij Geen nieuwe ideeën natuurherstel Kees draait gemiddeld 13 pechgevallen per dag Zonsverduistering alleen in Zeeland knooppunt van goede smaken AA/WB Aantal reacties oproep commissie Nijpels is niet geweldig groot. ANWB Wegenwacht heeft de handen vol aan vakantiegangers. PZC Vrijdag 1 augustus 2008 27 door Rinus Antonisse GOES - Bij de commissie Nijpels zijn geen verrassende nieuwe idee ën voor natuurherstel Westerschel- de ingediend. Het aantal reacties is niet 'geweldig hoog', zegt voorzit ter Ed Nijpels. Op verzoek van de Eerste Kamer is de termijn om in te zenden van 1 juli naar augustus verschoven. Dat leverde geen nieuwe reacties op, laat Nijpels weten. Hij wil niet vooruitlopen op de inhoud en ze ker niet op de haalbaarheid. De commissie is druk doende met de selectie. „We zitten geen dag stil." Eveneens op verzoek van de Eer ste Kamer is het zoekgebied waar binnen de commissie naar alterna tieven voor ontpoldering van de Hedwigepolder mag zoeken, ver breed. Wat Nijpels betreft gaat het nu om de hele zuidwestelijke del ta. Hij merkt op dat ook zonder aandrang van de Senaat de com missie sowieso verder dan de Wes- terschelde zou hebben gekeken. Een aantal suggesties is al eerder ingediend bij de commissie Mal- jers (eind 2006); daar kijkt de com missie Nijpels wel opnieuw naar. Wat doen met het Verdronken Land van Saeftinge scoort vaak, in verschillende varianten, waaron der de suggestie om de bodem door het wegzuigen van grond te verlagen. Ook wordt gewezen op Bij de commissie Nijpels zijn geen echt nieuwe idee„en voor natuurherstel Westerschelde - als alternatief voor ontpolderen - binnengekomen. kansen in de randmeren Kram mer-Volkerak en Zoommeer. An dere suggesties zijn het natuurher stel in de Grevelingen te plegen of in de Oosterschelde maatregelen te nemen die tegelijk het pro bleem van de zandhonger (vollo pen geulen met zand van platen, slikken en schorren) oplossen. Me nigeen richt de blik op het mon- dingsgebied van de Westerschelde (zoals Vlakte van de Raan) en de Voordelta: aanleg van zandplaten en eilandjes. De commissie is bezig met het af ronden van een gespreksronde met vertegenwoordigers van de be trokken overheden, maatschappe lijke organisaties en belangengroe pen. Bij de selectie van alternatieven is een belangrijk gegeven in hoeverre ze een bijdrage leveren aan de op gave voor natuurherstel in de Wes terschelde. Ook de mate van draag vlak is een afweging. De haalbare alternatieven worden onder meer beoordeeld op uitvoerbaarheid en juridische haalbaarheid. Eén en an der moet uitmonden in een advies aan minister Verburg van Land bouw en Natuur in november. Wegenwacht Kees van Hoorn helpt in Koudekerke een Duits gezin weer op pad. Euvel: een kapot brandstofrelais. door Frank Balkenende GOES - Een klassiek geval op de El zenlaan in Zoutelande. De blonde dagjestoeriste uit Etten-Leur gooit haar autodeur in het slot, bakt een dagje op het strand en stelt zich om half elf 's avonds de verontrus tende vraag: 'Hee, waar is mijn sleutel?'. Gegraai in tassen levert niks op, maar dan ziet ze waar de schoen wringt: de sleutel zit nog in het contactslot. ANWB help! Dus spoedt wegenwacht Kees van Hoorn uit Middelburg zich naar de pikdonkere Elzenlaan. „Dit ko men we vaak tegen, zeker in de zo mer. In de haast gooien ze het por tier dicht, met de centrale vergren deling erop. Of ze leggen de sleutel even neer in de kofferbak en pats, gooien ze zonder na te denken de klep dicht. Vandaag had ik er nog eentje in Goes, waarbij zelfs de motor nog stond te draaien." Kees, al 34 jaar in het vak, heeft de 'Ze leggen de sleutel even neer in de kofferbak en pats, gooien ze de klep dicht' Kia aan de Elzenlaan in een mum open. Even een in doek gepakt stuk metaal tussen de rubbers wrikken en dan hengelen met een ijzerdraadje. De blonde Brabantse is blij. „Hee, bedankt zeg. Het is trouwens de eerste keer dat dit me overkomt", voegt ze er veront schuldigend aan toe. De vakantieperiode is een tour de force voor de ANWB. „Het is steendruk. Ik heb gemiddeld 13 tot 14 pechgevallen per dag. In Zuid-West-Nederland zijn dat er 300 tot 400 per dag. Maandag was een recorddag voor Nederland met dik 5000 pechmeldingen." In Zeeland zijn het vooral toeris ten die de Wegenwacht bezighou den. „Ik schat dat zo'n 70 procent van alle meldingen van toeristen komt." Hoog genoteerd in de pech- en leedlijst: elektronicasto- ringen, sleutels in de auto en lege accu's, ja ook in de zomer. Zo helpt Kees in Koudekerke Duit se toeristen weer op pad, na in bouw van een brandstofrelais, dat hij bij partnerbedrijf Van Halst in Kamperland heeft opgehaald. Aan gezien de supervisors van de ANWB Alarmcentrale in Den Haag elke beweging van een we genwacht via gps volgen, wordt meteen geïnformeerd of Kees niet toevallig met een privéklusje bezig is. „Hoe durven ze", sist hij. Voor de meeste gestrande automo bilisten is Kees de redder in nood. Het blijft meestal bij bedankjes, soms stuurt iemand nog een kaart je. De opgeluchte motorrijder die in Vlissingen met een lege accu staat, kan dankzij Kees toch terug naar Oost-Souburg. Maar er zitten ook onbedaarlijke horken op de weg. „Helaas vaak medelanders, van die drugsrunnertjes. Totaal geen respect." foto Willem Mieras En dan zijn er dames zonder lid maatschapskaart die de gepeperde rekening proberen te ontlopen. „Tja, laatst had ik er eentje bij de Veerse Gatdam. Moest 155 euro be talen en da's voor veel mensen een hoop geld. Dan gaat soms het bloesje open. Echt waar." Daar kan een gerespecteerd wegen wachter natuurlijk niet aan begin nen. Bovendien: Den Haag kijkt mee. Op 28 juli 2008 is ten laste van P.J. de Almeida Lopes Vaz, (geb. 29-01-1974), thans zijnde zonder bekende woon- of verblijf plaats zowel in als buiten Nederland, een proces verbaal betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt ken nisgeving gegeven van beslag legging onder een derde. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onder staand gerechtsdeurwaarder kantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SLTholen GOES - Omdat vandaag alleen hét zuidwesten van Nederland niet be wolkt is, is alleen hier de gedeelte lijke zonsverduistering te zien. Van af ongeveer 10.37 uur gaat een hap je van de bovenkant van de zon schuil achter de maan. Om 11.25 uur is het effect maximaal. Een ander natuurverschijnsel, val lende sterren, is in principe in de nachten van 11 op 12 en van 12 op 13 augustus te zien. Bij ideale om standigheden (een donkere en hel dere hemel) zijn dan per uur tien tallen meteoren te zien. Dat meld de de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterren kunde gisteren. Een vallende ster - wel meteoor genoemd- is een stof deeltje of stukje gruis uit de ruim te dat de dampkring van de aarde binnenkomt. Het botst met hoge snelheid tegen moleculen in de lucht die daardoor even oplichten. bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29